Představte si, že lidský život je dlouhý překážkový běh. Je to běh, při němž běžci přeskakují překážky. Všichni běžci začínají závod najednou; ale jak skáčou přes překážky, občas do nich narazí, zpomalují a čím dál více jich závod končí. Podobně i lidský život má start a na dráze jsou překážky. Během života se člověk setkává s jednou překážkou za druhou. Každým skokem mu ubývá síly a časem běh vzdává. Čím vyšší překážky jsou a čím častěji na ně narazí, tím dříve ze závodu odstupuje neboli umírá.
K překážkám neboli faktorům, které ovlivňují pravděpodobnou délku lidského života, patří hlavně návyky, životní prostředí a lékařská péče. Čím správnější návyky máte, čím zdravější je životní prostředí a čím lepší je lékařská péče, tím jsou tyto překážky nižší a tím déle můžete žít. Životní okolnosti lidí se sice mohou velmi lišit, ale prakticky každý — od ředitele banky v Sydney po pouličního prodavače v Sao Paulu — může udělat něco pro to, aby laťku těchto překážek ve svém životě posunul níž. Jak? O tom je právě tento článek.
Návyky, které mají vliv na to, jak se vám bude v životě dařit
1. Tělesné cvičení
Shrnutí výsledků řady vědeckých studií o vztahu mezi stárnutím a cvičením: Cvičení zpomaluje proces stárnutí, prodlužuje život a zkracuje období nesoběstačnosti, které velmi často předchází smrti. Hodně pomáhá umírněné tělesné cvičení. Přirozený pohyb kolem domu pomáhá starším i “velmi starým” lidem opět získat sílu a vitalitu. Například starší lidé ve věku od 72 do 98 let, kteří jen deset týdnů prováděli určité posilovací cvičení, zjistili, že mohou rychleji chodit i stoupat do schodů. A není divu. Testy provedené po tomto pohybovém programu ukázaly, že svalová síla těch, kdo takto cvičili, se více než zdvojnásobila.
2. Duševní cvičení
Zdá se, že průpovídka “bez používání chátrá” platí nejen na svaly, ale také na mysl. Stárnutí je sice spojeno s určitou mírou zapomnětlivosti, ale studie ukazují, že starší mozek je dostatečně pružný na to, aby se s vlivem stárnutí vyrovnal. V některých ohledech funguje starší mozek tak trochu jako starší tenista, který úbytek rychlosti vyrovnává tím, že využívá zkušeností, které mohou mladému hráči chybět. A ačkoli používá jinou techniku hry než jeho mladší soupeř, starší hráč přesto vyhrává. A jak si zachovat pružnou mysl? Znamená to aktivně se podílet na čtení, cestování, kulturních akcích, vzdělávání, zapojit se do klubů a odborných sdružení. Dělejte co nejvíc odlišných věcí. Věnujte se svým zájmům. Nikdy nepřestaňte být aktivní. Vypněte televizi. Přihlaste se do nějakého kurzu. Staňte se odborníkem — v jakékoli oblasti. Panuje přesvědčení, že taková činorodost nejen povznáší ducha, ale také zlepšuje činnost mozku.
3. Obohaťte svůj jídelníček
Věděli jste, že konzumace ryb jednou týdně může snížit riziko náhlého úmrtí v důsledku srdeční příhody? Je také třeba znát rozdíl mezi prospěšnými a škodlivými tuky, více dbát na pestrost stravy a vypěstovat si dobré stravovací návyky. Například pět a více porcí ovoce a zeleniny denně může snížit riziko vzniku rakoviny o 20 procent. Budete-li svůj jídelníček postupně vylepšovat, určitě se dostaví úspěch. Ke skvělému způsobu, jak zpomalit stárnutí, patří dostatečný přísun antioxidačních vitamínů C a E a betakarotenu.
4. Společenské prostředí
Stejně jako se vaše fyzické prostředí zlepší, když budete mít čistou vodu, tak se zlepší i vaše společenské prostředí, když budete mít hodnotné přátele. Uvedeme-li jen jeden z významných faktorů. Pokud má člověk možnost sdílet s jinými lidmi svou radost a smutek, své sny a zklamání, potom tato překážka není tak vysoká, a to vám umožní doběhnout dále. Snažte se být na lidi příjemní, doporučuje jedna starší vdova. Nikdo netouží po společnosti mrzutého člověka. K tomu, abyste byli příjemní, musíte vyvinout úsilí. Stojí to sice určitou energii, ale vyplatí se to. Laskavost plodí laskavost. Tato žena dodává: “K tomu, abych měla nějaké společné náměty hovoru jak s mladými, tak s letitými lidmi, si udržuji přehled čtením poučných časopisů a sledováním zpráv.”
Další návrhy: Naučte se projevovat zájem o to, co se líbí jiným lidem. Vyptávejte se. Buďte podle svých možností štědří. Když nemáte hmotné prostředky, můžete dávat sebe. V dávání je štěstí. Pište dopisy. Věnujte se koníčkům. Přijměte pozvání k návštěvě jiných lidí nebo si s nimi někam vyjděte. Udržujte svou domácnost příjemnou a zvěte si hosty. Zajímejte se o lidi, kteří potřebují pomoc, a poskytněte jim ji.
5. Choďte na prohlídky
Mnoho lidí nesnáší návštěvy u lékaře, ten se však může díky prevenci zdravotních potíží stát vaším nejlepším přítelem. Každoroční kontrola krevního tlaku může pomoci předejít vážným srdečním, cévním a ledvinovým obtížím. Nechte si změřit hladinu cholesterolu v krvi. Nikdy také nebudete litovat včasného odhalení cukrovky nebo rakoviny, kdy se stále ještě dá něco dělat. Zjistěte si, které testy byste měli v určitém věku absolvovat a pověste si jejich seznam na lednici.
6. Dopřejte si hodně spánku
Důkladný odpočinek má pro pomalejší stárnutí zásadní význam. Spánek je nerozlučně spjat se správnou funkcí zdravého kardiovaskulárního systému. Ke zlepšení spánku přispívá to, když spíte v dostatečně tmavé místnosti. Tma podporuje vylučování melatoninu, hormonu navozujícího spánek. Při nižších teplotách se lépe spí, proto si otevřete okno nebo používejte větrák. Je také nesmírně důležité, abyste chodili spát a vstávali vždy ve stejnou dobu – i o víkendu. Bude se vám snáze usínat.
Mnohdy je dobré udělat si v denním režimu malé změny. Vyzkoušejte některé z těchto rad, věříme že se tak budete cítit ve větší pohodě. A nezapomeňte, že nikdy není příliš pozdě začít si vytvářet dobré návyky!
Co si také o stárnutí přečíst?
- Potraviny, které bojují proti stárnutí
- Zlozviky, kvůli kterým předčasně stárneme
- Proces stárnutí v organismu
VIDEO: Herečka Květa Fialová o aktivním stárnutí
Zdroj obrázku: Freeimages.com / Loretta Humble