Jak se zbavit stresu?

stresStres je civilizačním problémem dnešní doby. Stojí za mnoha jinými zdravotními problémy. Naučte se svůj stres zvládat! Jak na to, se dozvíte níže.

K tomu, aby houslista mohl něco zahrát, musí být struny na jeho nástroji napnuté — ale jen v určité míře. Jsou-li napnuté příliš, mohou prasknout. Jsou-li příliš volné, nevydají housle žádný zvuk. Správná
míra napnutí je někde mezi těmito dvěma extrémy. Podobné je to se stresem. Příliš mnoho může škodit, ale naprosto žádný stres také není žádoucí. Převážná většina lidí ale netrpí tím, že by měli nedostatek stresu, spíše naopak.

Určitě i vy dobře víte, co je to velké psychické napětí. Pro naši dobu není nejcharakterističtější nějaký způsob jednání nebo nějaká móda, ale je to “hrozný pocit napětí”. Věděli jste, že stres vám může dokonce
zkrátit život? Stres, který je označován jako “vrah dvacátého století”, vzniká hlavně následkem dnešního způsobu života, jenž je psychologicky velmi náročný. Narušuje imunitu a vyvolává tělesné nemoci. Není zdravý, ubližuje nám.

Příznaky stresu a jak na ně reagovat?

Zapomínáte věci častěji než dříve a máte pocit, ze se obtížněji soustředíte?

=> Špatně se soustředíme mnohdy kvůli tomu, že máme na sobě naloženo příliš mnoho věcí, které bychom chtěli zvládnout, a tak při jednom úkolu myslíme hned na další, které ještě musíme udělat. Snažte se udělat si během dne chviličku a projděte se nejlépe v klidném prostředí. Stanovte si priority, dělejte jen věci podstatné a nezbytné, abyste nebyli zavaleni činností.

Máte problémy s usínáním nebo se spaním, nebo spíte až moc, a cítíte se přesto unaveni?

=> Vaše ložnice by měla být tichá a dostatečně tmavá. Lépe se spí také při nižších teplotách. Večer připravte své tělo na to, že jdete spát. Věnujte se příjemné četbě, nebo poslouchejte uklidňující melodii. Je také nesmírně důležité, abyste chodili spát a vstávali vždy ve stejnou dobu – i o víkendu. Bude se vám snáze usínat.

Vyvolávají ve vás i drobné problémy zlost nebo zoufalství? Cítíte se často nervozní a plni úzkosti? Zdá se vám, ze vás mnoho věcí rozčiluje?

=> Snažte se jednat laskavým způsobem se svým manželským partnerem nebo se svými příbuznými, velmi pravděpodobně to bude napomáhat pokoji. Vznikne tak vřelé a šťastné ovzduší. Zmenší se napětí a sníží se nadměrná psychická zátěž.

Cítíte se často neschopni? Přerůstají vám povinnosti přes hlavu?

=> Udělejte si seznam úkolů na celý den podle pořadí důležitosti a postupně si je odškrtávejte. Buďte také skromní a nechtějte toho zvládnout hodně, za cenu, že budete pořád ve shonu. Netrapte se tím, co jste nestihli, ale radujte se z toho, co jste už udělali.

Máte problémy s kůží?

Často se zjišťuje, že lidé s úpornými kožními problémy potřebují kromě lékařské péče také pomoc, aby zvládali stres. Bylo by zjednodušením říci, že kožní chorobu způsobuje to, jak vnímáte věci nebo jak jednáte. Můžeme ale říci, že emocionální stav člověka může hrát v kožních chorobách velkou roli, a že se nemůžeme omezit jen na předepisování steroidních mastí, aniž bychom člověku pomohli zvládat stres v jeho životě. Jedna žena říká, že jí doslova zachránilo kůži to, že se naučila zvládat stres.

Mnoho lékařů je přesvědčeno, že při vzniku kožních poruch jako kopřivka, lupénka, akné a ekzém je často stres hlavním faktorem. Stres však může postihnout nejen vaši kůži.

Stres a vaše imunita

Stres může imunitní systém tlumit a vést k tomu, že dostanete některou z mnoha infekčních nemocí. Je pravda, že ze stresu nebudete nemocní, ale stres zvyšuje nebezpečí, že onemocníte, protože působí na váš imunitní systém.

Existují poměrně přesvědčivé doklady o tom, že nachlazení, chřipka a herpes souvisejí se stresem. S těmito viry se obvykle náš imunitní systém vypořádá. Někteří odborníci však říkají, že pokud
je člověk v emoční tísni, může tato obrana selhat. Imunitní systém je totiž potlačen a člověk je náchylnější k nemocem.

Protistresová strategie

Pamatujte, že problémy se stresem nezpůsobují stresové události samy o sobě, ale vaše reakce na ně. Proto se zeptejte sami sebe.

  • Co nejhoršího se může stát? Je pravděpodobné, že se to stane?
  • Udělali jste všechno, co jste v dané situaci udělat mohli? Jestli ano, nechte to být.
  • Jak výsledek ovlivní váš život? Vzpomenete si na to za pár let?
  • Co byste poradili příteli ve stejné situaci?

Nenechte se ovládat očekáváními druhých. Výzkumy ukazují, že  nejasná očekávání situací nebo konfliktů jsou hlavními zdroji stresu!

10 způsobů, jak zvládat stres

Lidé kteří se umí se stresem dobře vyrovnat, trpí i méně jeho nežádoucími účinky. Se stresem se dá bojovat mnoha různými způsoby.

1) Opřete se o druhé lidi

Společenský kontakt dokáže zmírnit reakci těla na stres a posílit imunitu. Proto byste kolem sebe měli mít dostatek lidí, na které se můžete obrátit. Svěřte se se svými starostmi příteli a požádejte ho o radu. Vyhýbejte se lidem, kteří mají často špatnou náladu.

2) Udržujte si ve věcech pořádek

Když budete mít ve svých věcech pořádek, přestane vás stresovat, že stále nemůžete něco najít, a budete mít příjemný pocit, že všechno je na svém místě.

3) Vyhýbejte se honičkám na poslední chvíli

Mnoha lidem se tolik potřebné hodiny podařilo najít tak, že si dobře zorganizovali čas. Odcházejte z domova o 15 minut dříve. Snažte se zaplatit hned své účty a nenechávat věci na poslední chvíli.

4) Napište si seznam svých povinností

Většina z nás má tendenci nastavit si laťku vysoko. Nejdříve si sepište seznam toho, co je potřeba udělat, a uspořádejte ho podle priorit. Potom seznam zkraťte na polovinu. Přínosem je také to, když se naučíte některé úkoly přenechávat i na jiných.

5) Veďte si deník

Zaznamenávejte si své pocity a osobní úspěchy stejně jako všechno, co vás znepokojilo, abyste se příště mohli stresu vyhnout. Psaní je výborný způsob, jak se uvolnit a dívat se na problém s nadhledem.

6) Smějte se

Když se smějete, vysíláte do mozku chemické látky, které zmírňují bolest a zvyšují pocit pohody. Jestliže se smějete 20 vteřin, vaše tělo dostává tolik kyslíku jako po třech minutách aerobního cvičení – a to způsobuje úlevu od stresu. Navíc když se člověk směje, je skoro nemožné zůstat v napětí.

7) Ušetřete si čas pro sebe

Je důležité hledat činnosti, které vám poskytnou úlevu od stresu. Záleží na tom, co máte rádi. Zahradničení má obzvlášť příznivé účinky, protože nabízí spojení s přírodou. Vyjeďte si na kole do přírody, zaběhejte si nebo se projděte, nejlépe v klidném a příjemném prostředí.

8) Dopřejte si masáž

Masáž nejen uvolňuje svalové napětí, ale také snižuje hladinu stresových hormonů v krvi a stimuluje uvolňování serotoninu, mozkového transmiteru, který vyvolává pocit uvolnění a pohody.

9) Zkuste cvičit

Cvičení je silná zbraň proti stresu. Pomáhá uvolnit svalové napětí a zlepšuje náladu. Navíc odvede vaše myšlenky od všeho, co vás trápí. Cvičení zároveň prohlubuje spánek, což umožní znovu načerpat energii.

10) Vyhýbejte se davům.

Naplánujte si dojíždění tak, abyste se vyhnuli dopravní špičce. Vydejte se na oběd o 15 minut dřív než všichni ostatní. Zeleninu nakupujte ve všední večer. Oblečení si můžete objednat z katalogů nebo ho nakupujte prostřednictvím internetu.

Na závěr pár praktických a důležitých rad jak se zbavit stresu


Dva velké city, na nichž závisí, zda nastane nebo nenastane stres, je láska a nenávist. Neoslabíme-li nějak své sobectví, vyvoláváme v jiných lidech strach a nepřátelství. Čím spíše jsme schopni získat lidi, aby nás místo nenávisti milovali, tím jsme ve větším bezpečí a tím méně stresu musíme snášet.

Snažte se také o vyrovnaný způsob života s rozmanitou činností. Někteří lidé stále velmi usilovně pracují, jiní pracují jen málo. Někteří jsou stále vážní, jiní nejsou vážní nikdy. Každý
takový extrém vyvolává téměř nevyhnutelně problémy a vede k psychickému napětí. Mějte realistický a vyrovnaný názor na život. Práce je dobrá, na rozdíl od lenosti. Je však důležité si také trochu oddechnout a těšit se z ovoce své práce. Je užitečné věnovat se nějaký čas vážnému přemýšlení, ale je také cenné oddechnout si se svou rodinou a mezi přáteli. Čím lépe zvládáme být vyrovnaní, tím méně problémů budeme mít s psychickým zatížením.

A ještě jedna rada na závěr – snažte se žít pro druhé ne pro sebe. I když toho máte hodně, udělejte si čas na své přátele a na to, abyste je něčím potěšili. Nejen, že to zmírní stres, ale budete mít z toho ještě větší radost a nebudete se cítit osamělí.

Co si na toto téma ještě přečíst?

VIDEO: Jak na stres – tipy od blogerky

Zdroj obrázku: Freeimages.com / carl dwyer

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

[mashshare]

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.