Psychika a její vliv na zdraví – pomůže čínská medicína?

Život bez stresu = život takřka bez nemocí

Život bez stresu = život takřka bez nemocí

Jedenkrát za rok návštěva stomatologa, každé dva roky prohlídka u praktického lékaře, jednou ročně gynekologie. To je jen stručný výčet preventivních lékařských prohlídek, které by měly chránit naše zdraví. Otázka zní: Jsou to cesty k životu bez nemocí, nebo pouhá odlehčená varianta léčby již vypuklých problémů?
Rozepisovat se o důležitosti prevence by asi bylo zbytečné. Každý z nás ví, že nemoc, podchycená ve svém raném stádiu, má mnohem více šancí na úspěšnou léčbu a uzdravení. Ale stále je to cesta, kterou něco doháníme.

V čem spočívá skutečná prevence?

Mnohem lepší, než včasně odhalená choroba je však „žádná choroba“. Zažili jste někdy na vlastní kůži, jak nepříjemné může být čekání na výsledky lékařských testů? Zcela jistě se vám vybaví i obrovská úleva poté, co jste se dozvěděli, že je vše v pořádku. To samozřejmě v těch lepších případech. Každý bohužel takové štěstí nemá. Možná by v souvislosti s vlastním zdravím stálo za to jít tomu štěstí trochu naproti a nečekat, jestli si nás nějaká nemoc najde, či ne. Protože ovlivnit vlastní zdraví můžete vy sami možná více, než si myslíte. A jen kosmetické změny tu nestačí. Jak? Správnou životosprávou, zdravou stravou, pohybem… a ještě více také vlastními myšlenkami, respektive emocemi. Ne nadarmo se v naší západní kultuře říká, že nemoci přicházejí z nervů a ze stresu.

Nenechte negativní emoce cloumat vaším majestátem

Jste pesimista, nebo optimista? Je vaše sklenice napůl prázdná, anebo z poloviny plná? Jak velký vliv mají naše emoce a přístup k životu na naše zdraví věděli už staří Číňané, jejichž lékařské a léčitelské schopnosti patří všeobecně mezi ty nejuznávanější. A není divu. Ačkoli úplné kořeny čínské lékařské historie jsou nám utajeny, ze svitků, pocházejících už z 11. století před naším letopočtem je zřejmé, jak vyspělí v oblasti medicíny byli. Již před tak dávnou dobou dokázali naprosto přesně vykreslit nemoci celého těla a je jasné, že léčba a předcházení těmto nemocem patřilo k prioritám, na něž se tehdejší učenci a astrologové zaměřili. Svou moudrost nám zanechali jako cenné dědictví a nevyčerpatelnou studnici poznání ohledně všeho, co souvisí nejen s naším tělesným a duševním zdravím, ale i s celkovým vnímáním života.

Objevili tisíce léčebných a hojivých bylin a dalších přírodních elixírů, které dokážou přirozenou cestou posilovat naše orgány i mysl. Jejich léčba byla zaměřena především tak, aby byla celkově příjemná a přinášela pozitivní vjemy. Kdo někdy vyzkoušel akupunkturu nebo tzv. moxování, což je léčba pomocí tepla a kouře z léčivých bylinek, ten ví, o čem je řeč. Pocit příjemného uvolnění, kdy do sebe necháváme proudit teplo, vůni a klid a oprostíme se od všech starostí a negativních myšlenek je ten správný nabíječ energie a zdraví.

Harmonie a síla pozitivního myšlení

„Pro čínskou medicínu je nejlepším pacientem zdravý člověk.“ To jsou slova jednoho současného čínského lékaře. Že vám znějí poněkud nesmyslně? Nenechte se mýlit, právě to je totiž podstatou čínské přírodní medicíny, která se zaměřuje především na prevenci. Zdraví totiž dnes máte, ale za pár let může být všechno jinak. Většina z nás se rodí zdravá, nemoci získáváme až v průběhu života, každý z nás je tak vlastně potencionálním pacientem. Abychom se jím nestali i ve skutečnosti, v tom nám může čínská tradiční medicína velmi výrazně pomoci. Podle ní je lidské tělo samo sobě vlastní laboratoří, a pokud je o ně správně pečováno, dokáže si s neduhy poradit samo.

Čínští lékaři, zaměření na přírodní medicínu, za sebou mají velmi náročná studia: Kromě klasického západního medicínského vzdělání absolvovali také tříleté studium zaměřené na tradiční čínskou medicínu (TČM). Čerpají tak z poznatků a z po tisíciletí ověřených lékařských a léčitelských metod, jejichž základem je sama příroda, souznění a harmonie, které nám poskytuje. Pokud se s nimi naučíme pracovat i my ve svůj prospěch, rozhodně tím můžeme mnoho získat: Zdraví a pozitivní pohled na život. Protože jedno s druhým úzce souvisí a dlouhodobě se bez sebe nemůže obejít.

Stále více lidí se prostřednictvím literatury či kurzů a seminářů, jejichž obliba stále stoupá, obrací k přírodní medicíně a učí se z ní čerpat a získávat její sílu a poznání. Navzdory dnešní přetechnizované době si uvědomujeme, že i my, lidé, jsme nedílnou součástí přírody a měli bychom se naučit jí naslouchat stejně pozorně, jako naši předkové. I kdyby tím naším pravým důvodem bylo přání slyšet od svého lékaře při preventivní prohlídce větu: „Jste zdráv, vše je v naprostém pořádku.“
Je proto velice rozumné se malinko pozastavit a udělat pro své zdraví něco s předstihem. Změnit myšlení a zainvestovat čas a peníze do skutečné prevence, nebo alespoň vyzkoušet něco nového.

Psychika je příčinou všech nemocí: Strach spatříte ve vlasech!

Devadesát procent nemocí má na svědomí psychický problém – tvrdí mnoho doktorů. Jsou přesvědčeni, že příčina většiny chorob je jinde, než kde se projevují. A tak, když k nim přijde pacient, že ho bolí koleno, podívají se nejprve na slepé střevo, zda nemá chronický zánět, pak na stav ledvin a žlučníku, zkoumá emoce jako hněv a samolibost, až pak přijde řada na samotné koleno.

Příčiny a následky

Čínská medicína rozlišuje pět důležitých orgánů – srdce, plíce, játra, slezinu a ledviny. A každý z těchto orgánů má k sobě přiřazenu emoci. S plícemi například souvisí úzkost. A plíce jsou párový orgán s tlustým střevem. Vezměte si prezidenta Havla. To nebyla náhoda, že měl problém s nádorem na plicích a pak s tlustým střevem.

Čínská medicína má systém bylinné terapie, která uleví od chronické bolesti, dokáže výrazně zlepšit stavy astmatiky, léčit migrény nebo hemoroidy bez nutnosti operace. Jen je třeba najít příčinu problému.

Játra – potlačovaný hněv

Projevy – pálení a svědění očí, vyrážky, bolesti kloubů, šlach, podrážděný žlučník, migrény, chronická únava.

Všichni, co mají problémy s játry, přežili období výrazného hněvu. Buď byli naštvaní oni, nebo byl někdo agresivní na ně – tchyně, manžel, učitelka, která nerozumí mému dítěti … Příkladem může být pacientka, kterou bolely klouby, a to zejména v noci. Čas jater je totiž od jedné do třetí nad ránem. Doktor se jí ptal, jestli měla s někým nějaký konflikt. Reagovala: Nemám! Ale už tři roky se nebavím s dcerou … Dceru zavrhla, neudržuje s ní kontakt. Nebyla náhoda, že právě v té době se začaly i její problémy. Dostala byliny na játra, ale pokud se nesmíří se situací, pomohou jen částečně a ona přijde znovu.

I migrény vznikají na základě opakovaného potiskovaného hněvu v dráze žlučníku. Proto jimi trpí většinou ženy.

Ledviny – strach, nejistota

Projevy – slabé, jemné vlasy, alopecie – vypadávání vlasů, u dětí časté angíny, špatné zuby, problémy se štítnou žlázou, myomy na děloze. Po oslabených ledvinách následuje srdce …

Ledviny souvisí s krčními mandlemi, proto jsou časté angíny u dětí způsobené chladem, vlhkem, ale i strachem. Chladem z nevhodného oblečení a vlhkém ze špatné stravy, která zahleňuje. Takové děti jsou ustrašené, bledé, spíše posedávají a drží se v blízkosti dospělých. Mají potřebu si lehnout, protože vleže ledviny nasávají energii.

Srdce – smutek

Projevy – nespavost, hemoroidy, bušení srdce, křeče v lýtkách, křečové žíly, ze samolibosti v srdci vás může bolet i koleno.

Ztráta blízké osoby, rozchod, ztráta zaměstnání, nedorozumění mezi partnery … Smutek prohřívá srdeční oblast, horká krev letí do hlavy, kůže, konečníku. Jak říká lékař: “Někdy přijde pacient do ordinace, podívám se na něj a říkám mu – vy máte smutek v srdci. A on začne plakat. Už to znám, ačkoli existují i ​​vnější projevy, například červená špička jazyka.” I proto se u takového lékaře člověk s hemeroidy nemusí svlékat. Jejich příčinu totiž vidí v horké krvi, která se valí krevním řečištěm a vytlačuje z břehu to místo, kde je vazivo slabé. Jistě, hemoroidy se dají vyřešit operací, ale pokud smutek dál potlačujete, nedivte se, že se objeví znovu.

Slezina – hodně přemýšlení, nevyřešený problém

Projevy – deprese, žaludeční a trávicí problémy, hrozba potratu, inkontinence, u mužů problémy s častým močením.

Zejména lidé ve znamení Ryb, Raka a Štíra to přehánějí s přemýšlením, čímž unavují slezinu. Prvním příznakem je chuť na sladké. Dávejte si na to pozor! Jakmile máte chuť zajít do cukrárny, přecházíte do únavy sleziny a tehdy pozor na depresi. Slezina je ředitelem slinivky břišní – pankreatu, můžete s ní mít problémy. Odpovídá i za svalovinu, a tedy potraty. Žena něco urputně řeší, slezina je oslabena, povoluje svalovinu, otevírá se děložní krček. Povolit může i pánevní dno, to zase vede k inkontinenci.

Plíce – úzkost, obavy

Projevy – astma, atopický ekzém, kašlání, chřipky, záněty dutin, záněty průdušek, kožní choroby, Crohnova nemoc, zánět tlustého střeva.

Horko v plicích pramení z prožité úzkosti. Představte si dítě, které bývá často svědkem hádek svých rodičů. Má z toho úzkost, začne kašlat, opakovaně dostává antibiotika, v noci se potí … stavy se mu periodicky opakují. To je jeden typ pacienta. Plíce jsou párovým orgánem s tlustým střevem, se špatným stavem energie v něm souvisí i Crohnova nemoc. Lidé s touto diagnózou jsou nuceni brát kortikoidy, přesto trpí plynatostí, křečemi, průjmem. Pacienti se učí ovládat své úzkosti, užívají bylinné směsi a musí vysadit hlenovou potravu. Po několika měsících jsou schopni začít postupně vysazovat imunosupresiva a kortikoidy.

VIDEO: Blogerka radí, jak na stres

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

[mashshare]

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.