S přibývajícími roky se někteří lidé musí smířit se změnami, který život přináší. Některé změny nemůžeme ovlivnit, ale můžete se zajímat o to, co ovlivnit můžete. Můžete například vyzkoušet preventivní metody, které vám mohou pomoci zůstat co nejdéle mladí a zvládnou stárnutí. Přečtěte si také našich 6 tipů proti rychlému stárnutí.
Několik způsobů, jak stárnout pomaleji
Dbejte o svoji imunitu
Zdravý imunitní systém je nejlepším prostředkem proti nemocem stáří. Posílíte jej správnými stravovacími návyky, jako je dodržování doporučené denní dávky vitaminů A, B-komplexu, C a E a minerálů zinku a selenu.
Jídlo jako sebeobrana
Podle odhadů je skoro polovina zdravotních obtíží starších lidí spojena s výživou. Měli byste to mít na paměti. Stačí jen pár malých úprav. Například k běžnému jídlu přidat jednu či dvě porce zeleniny, neméně jednou za týden si dát ryby, mít kvalitnější snídaně, aby tělo dostalo vše potřebné.
Pitný režim je základ zdraví
Pijete dostatečné množství vody – snažte se vypít dva litry tekutiny denně. Voda se hodí nejlépe. Dostatečné zásobení organismu vodou významně snižuje riziko tvorby ledvinových kamenů. Dostatek tekutin snižuje únavu a bolesti hlavy. Voda také pomáhá regulovat tělesnou teplotu. Pijte čistou vodu, ne sladké nápoje, na ty se vykašlete, jsou nezdravé.
Buďte aktivní – cvičte a sportujte
Zůstat fyzicky aktivní je jeden z nejlepších způsobů, jak si udržovat své zdraví. I sebemenší míra fyzické aktivity (20 minut denně) může být přínosem, zvláště když je pravidelná a různorodá. Její pomocí dosáhnete vyrovnanosti, získáte sílu a ohebnost.
Pozor na obezitu
Obezita přináší riziko a může vést k vážným zdravotním problémům. S věkem se zpomaluje metabolismus a tělo už nespaluje tolik energie jako kdysi. Proto byste měli jíst menší porce nebo se více pohybovat. Nejlepší je kombinovat obojí.
Péče o žíly
Ve stáří žíly slábnou, proto již nyní je začněte posilovat. Naučte se cviky (například poloviční svíčka) které zvyšují krevní oběh, odvádějí krev z dolních končetin a udržují žíly pružné.
Pečujte o kosti
Dbejte o dostatečný příjem vápníku a vitaminu D. Pohyb je nejlepším prostředkem ke zpomalení úbytku kostní hmoty. K prevenci osteoporózy – běh, chůze, tenis, chůze do schodů, aerobik a lehké vzpírání. Při takových sportech jsou kosti dostatečně zatěžovány a to jim prospívá.
Dopřejte si dostatek spánku
S přibývajícím věkem se klidný a kvalitní spánek může vytrácet. Důkladný odpočinek posiluje imunitní systém a je velmi důležitý pro správnou funkci zdravého kardiovaskulárního systému. Zkuste si navodit spánek heřmánkovým čajem či čajem z meduňky.
Udržujte si mladistvého ducha
Zůstaňte zapojeni do aktivního života, pěstujte například nějakého koníčka nebo si vytyčte nějaký cíl. Vyzkoušejte nějaké nové jídlo. Snažte se udržovat duševní schopnosti tím, že se budete učit nové věci (například nový jazyk, hraní na nástroj, luštěte křížovky).
Látky a doplňky proti stárnutí – které si dát?
Na paměť ginkgo
Denní dávka extraktu z jinanu (neboli ginkgo) vám pomůže zachovat si dobrou paměť. Výzkumy prokázaly, že jinan zlepšuje prokrvování mozku, proto také působí jako prevence mozkové mrtvice a následné ztráty paměti, závratí a depresí. Doporučená denní dávka: 40mg, 3x denně.
Na křečové žíly
Pokud vám křečové žíly znepříjemňují život, vtírejte si do nohou rozmarýnový olej, stimuluje totiž krevní oběh. Olej z cypřiše a heřmánku zase zmírňuje otok a zánět od bolesti.
Bojujte proti infarktu
Nízkotučnou stravou bohatou na draslík, hořčík, vitamin E a esenciální mastné kyseliny snížíte riziko infarktu, který nejčastěji postihuje osoby starší 60 let.
Konzumujte zdravé tuky
Vysoce kvalitní oleje lisované za studena jako řepkový olej, sezamový, dyňový, lněný, ořechový jsou zdroje omega – 3 kyselin, které jsou zodpovědné za dravé srdce, celý cévní aparát, zdravý nervový systém.
Zdroj obrázku: Freeimages.com / mokra