Kdo z nás neměl nikdy opar, má štěstí, ale většina lidí dobře ví, jak je opar nepříjemný, zvláště když jej objevujeme na své tváři častěji. Potřebovali byste vyzrát nad opary? V tomto článku se dozvíte nejen o některých účinných lécích proti oparům, ale také vám poradíme, které přírodní prostředky vám mohou pomoci nad opary zvítězit. Možná teď zrovna žádným oparem netrpíte, ale tyto informace se vám jistě do budoucna budou hodit.
Příznaky oparu
Zná to asi každý z nás. Bolestivé puchýřky na rtech nebo kolem úst (někdy i na dásních nebo na patře). Dále pak pálivý pocit na rtech nebo v ústech většinou ještě dřív než se opar objeví.
Co můžete udělat ihned proti oparu?
Opar se většinou zahojí sám během 7 -10 dnů. Existují však možnosti, jak zmírnit bolest a urychlit zahojení. Mrkněte se na naše tipy:
- Když opar vyrazí, bojujte proti němu chladem. Vždy na několik minut přiložte na opar kostku ledu, někdy se takto podaří zabránit jeho rozvoji.
- Pokud se puchýřky už objeví, bolest se může ztišit chladným obkladem nebo obkladem namočeným ve studeném mléce nebo lihu.
- Nejezte jídla, která jsou příliš kyselá, kořeněná nebo dráždivá.
- Na rty používejte balzám, nejlépe přírodní vazelínu, zabráníte tak vysychání a praskání rtů.
Jak léčit opar?
Jakmile cítíte brnění, které předchází vzniku oparu, použijte zinkovou mast. Dá se nahradit volně prodejnými léky, které obsahují znecitlivující látku fenol nebo lékařem předepsaným anestetickým gelem.
Hojení oparu usnadňuje výtažek z habru obecného, z kopřivy, z vodilky, z myrhy nebo z čajovníku, také olej s vitamínem E. Jestliže se oparu dotknete, nesahejte si pak na jinou část těla, zvláště na oči, dokud si neumyjete pečlivě ruce. Mohli byste si virus přenést do očí nebo na genitálie. A žádné líbání, dokud opar nezmizí. Na opary a jiné zánětlivé procesy na kůži zkuste ihned nasypat lékořicový prášek. Glycyrrhiza glabra se často používá jako externí antibiotikum k urychlení hojení.
Antivirová mast
Aciklovir (Zovirax) často předepisují lékaři. Je nejúčinnější v prvních dnech před výsevem puchýřků. Mast i gel jsou volně prodejné v lékárně.
Antibiotické masti
Ty jsou někdy vhodné při druhotné infekci. Pokud se puchýřky objeví v ústech, bolest odstraní ústní voda s anestetikem mezokainem.
Homeopatika
Proti oparům se používá Natrum muriaticum (zvláště pro opary vyvolané sluncem), Rhus toxicodendron a Apis mellifica. Dávkování: 3-4 krát za den.
Jak se vyhnout oparům? Jak na prevenci?
Dělají se vám opary častěji než třikrát za rok? Užívejte denně 500 mg aminokyseliny lysin. Jakmile máte pocit mravenčení, což je předzvěst oparu, dávku zdvojnásobte. Kdo trpí na opary, měl by se vyhýbat potravinám obsahujícím aminokyselinu arginin, která je obsažena například v ořeších, semínkách a v čokoládě. Virus herpes simplex, který je původcem oparu, po ní totiž jenom kvete. Také se vyhýbejte kávě, koření a citrusovým plodům, které dráždí ústní sliznici. Pomoci vám naopak může užívání vitamínu C a B-komplexu, dále kyselina listová, železo a zinek.
- Jezte potraviny bohaté na lysin. Je obsažen v červených fazolích, hrachu, kukuřici.
- Jestliže opar vyvolává sluneční záření, chraňte si hlavu a používejte balzámy na rty, které obsahují ochranu proti UV záření.
- Po zahojení si pořiďte nový zubní kartáček. Buďte opatrní, abyste infekci nepřenesli na ostatní lidi, zvláště malé děti.
Kdy vyhledat lékařskou pomoc
Kdy vyhledat s oparem lékaře?
- Máte-li opar a bolí-li vás oči nebo se vám objevily nějaké zrakové potíže. Virová infekce se mohla dostat do očí.
- Pokud máte opar a zároveň horečku přes 38 °C nebo zimnici.
- Jestliže se vám opar nehojí ani po dvou týdnech nebo se často vrací.