Bolesti zad jsou hned po bolesti hlavy druhým nejčastějším problémem s bolestí. Navíc bolesti zad si nevybírají – těmito bolestmi trpí v určitém období svého života prakticky každý. Jednou z nejčastějších příčin pracovní neschopnosti jsou právě bolesti zad. Mnozí lidé se ocitají v začarovaném kruhu bolesti. Tělesná bolest totiž vyvolává úzkost a sklíčenost, a to může zpětně vést ještě k silnější a úpornější bolesti.
Jaká je příčina bolesti zad? Je nutné, aby vás záda bolela? Co můžete udělat pro to, abyste bolest zmírnili nebo jí předešli? A kdy byste měli vyhledat lékařskou pomoc? Přetrvávající bolest zad může sice signalizovat řadu vnitřních nemocí, ale toto pojednání se zaměří jen na některé, a to na dvě hlavní příčiny bolestí zad — vyhřezlé ploténky a křeč svalů.
Nejčastější příčiny bolesti zad
Jaké dle zkušeností doktorů bývají nejčastější příčiny bolestí zad?
1. Špatný postoj těla, obezita, ochablé svaly a stres
To jsou čtyři faktory, které zvyšují pravděpodobnost, že křížová a bederní část zad začne bolet. Jsou i další faktory, které činí člověka náchylným k bolesti zad. Ohroženi jsou zejména ti, kteří při práci zvedají a nosí těžká břemena (pokud je navíc zvedání prováděné nevhodným způsobem) nebo ti, kdo při práci po dlouhou dobu sedí v jedné poloze anebo musejí být sehnuti.
Akutní bolest v zádech obvykle pochází z natažení svalů a vazů, které poskytují oporu dolní části zad. Když se navíc k těmto bolestem přidají i bolesti vyvolané spasmem okolních svalů, může to vést až ke skolióze páteře (abnormální zakřivení). Existuje také vzájemný vztah mezi správným držením těla a pevnými břišními a zádovými svaly. Správné držení těla umožňuje, aby svaly řádně pracovaly, zatímco dobrá pružnost svalů je zase nezbytně nutná ke správnému postoji těla. Správné držení těla podporuje přirozené esovité zakřivení páteře, neznamená to, že budete mít strnule rovnou páteř.
2. Vyhřezlé ploténky a vysychání tekutiny v ploténkách
Ty jsou hlavní příčinou nemocí zad u mladých lidí a u dospělých lidí středního věku. Ploténky tlumí nárazy mezi obratli. V době, kdy člověk dosahuje dvaceti let, začíná rosolovité jádro ploténky ztrácet svou pružnost a vysychá, a tím se ploténka svraští. To samo o sobě obvykle bolest nepůsobí. U některých lidí se však objevuje intenzívní bolest, když část jádra ploténky vyhřezne neboli vyklene mimo zevní prstenec vazivové tkáně.
Někdy se může na ploténce vytvořit vypouklina, která tlačí na okolní nervové struktury a způsobuje krutou bolest. To může způsobit ischias – bolest, která vzniká tlakem na ischiatický nerv. Tato krutá bolest vystřeluje do nohy od kyčle až k patě. Může být provázená mravenčením nebo slabostí ve svalech postižené končetiny. Bolest také zhoršuje kašel, kýchání nebo jiné činnosti, které vytvářejí tlak na páteř a míchu. Tyto bolesti jsou většinou vyvolány napětím ve svalech nebo vazivu. S přibývajícím věkem se mohou na kloubech mezi obratli vytvořit kostěné výrůstky (osteofyty) a také ty způsobují bolest a potíže.
Co můžete udělat s bolestí plotének? Většinu potíží s meziobratlovými ploténkami vyřeší vhodná léčba. Pomoci mohou také utišující prostředky. U těžkých případů často pomůže od bolesti chirurgické odstranění ploténky nebo její části, přistupuje se k němu však jako k poslední možnosti. Při ztrátě ovládání činností močového měchýře a stře si vyžádejte okamžitou návštěvu lékaře.
3. Artritida, osteoporóza nebo jiná onemocnění
Přetrvávající bolesti zad mohou být způsobeny těmito nemocemi, které ovlivňují obratle, jejich spojení a druhotné i míšní nervy a kořeny.
Samoléčba bolestí zad
Pokud máte natažené svaly, ischiasmus či drobné poranění plotének, bolest většinou ustoupí sama asi během jednoho týdne. Zvláště pokud se přidá účinek utišujících prostředků, jako jsou ledové a zvláště teplé obklady a mírné cvičení. K ústupu bolesti zad a ischiasu může napomoci odpočinek na tvrdé podložce a užívání analgetik.
Avšak více než dva dny odpočinku může vést k oslabení svalů, čímž se problém ještě zhorší. Pokud bolest přetrvává a je intenzivní, je třeba bez odkladu navštívit lékaře. Někdy dojde ke svalové křeči, ta se objevuje proto, aby člověka chránila před vznikem dalšího poškození oslabených svalů. Křeč způsobí znehybnění zad, a to vás donutí, abyste si lehli. To je ten nejlepší způsob. V této poloze nejenže nejméně zatěžujete svá záda, uvolní se nadměrné napětí svalů, ale zanícená tkáň má také možnost se hojit.
Prevence bolestí zad
Jak se vyhnout bolestí zad? Podívejte se na několik našich tipů:
Pravidelná a přiměřená fyzická zátěž
Spolu se správným držením těla jsou nejlepší prevencí. Také vám to pomůže udržovat si optimální tělesnou hmotnost. Když dlouho sedíte, často vstávejte, protahujte a uvolňujte si záda. Co nejčastěji cvičte, ale vyhýbejte se točivým pohybům, které bolest zhoršují.
Stůjte zpříma
Držte ramena dozadu a zatáhněte břicho. stojíte-li dlouho,snažte se pohybovat a přenášet váhu z jedné nohy na druhou, popřípadě si jednu nohu opřete například o stůl (pokud je to možné), tím ulevíte zádům. Noste také pohodlnou obuv na nízkém podpatku.
Seďte na správné židli
Zdrojem vašich potíží se zády může být i židle. Sedadlo by mělo podpírat kyčle, ale nemělo by se dotýkat spodní části kolen. Opěradlo má být v úhlu asi 10 stupňů a má umožňovat správnou polohu bederní části zad. Vyhýbejte se měkkým židlím, raději si sedejte na židle s tvrdým rovným opěradlem. I záda si můžete podložit v kříži polštářem.
Naše rada: Kdykoli musíte dlouho sedět, protáhněte se nebo každých 20 minut alespoň na chviličku vstaňte.
Posilujte břicho
To je důležité, protože silné břišní svaly stabilizují páteř a chrání ji před zraněním. Každé ráno si například můžete zacvičit několik posilovacích cviků na břicho a možná pak budete překvapeni. Navíc studie ukázaly, že ti, kdo trpěli bolestmi zad a navštěvovali kurzy cvičení, zaznamenali výrazně menší bolesti než ti, kdo kurzy nenavštěvovali. Mezi skvělé způsoby patří také kondiční chůze a plavání.
Zvedejte předměty ze dřepu
Neohýbejte se v pase, raději si klekněte nebo se sehněte do dřepu vedle předmětu, při zvedání zapojte stehenní svaly a zpevněné břicho.
Ležte ve správné poloze
Nespěte na břiše. Ležte na boku s pokrčenýma nohama a mezi kolena si dejte malý polštářek, nebo ležte na zádech s velkým polštářem pod koleny.
Objevte sílu zeleniny
Další výzkum potvrdil, že kultury, ve kterých lidé konzumují větší množství zeleniny, mají nejméně problémů se zády. Jak je to možné? Zelenina obsahuje všechny látky, které mají zásadní význam pro udržení zdravých svalů a silných kostí.
Svěřte záda fyzioterapeutovi
Masáž prováděná odborníkem je účinnou terapií akutních bolesti bederní páteře. Manipulací se napravují posunuté nebo vychýlené obratle, které vyvolávají problémy s páteří, obnovuje se pohyblivost ztuhlých a napjatých částí těla. Vzhledem k možnému poškození míchy navštivte raději odborného fyzioterapeuta nebo maséra.
Provádějte si masáže sami
Natáhněte paže dozadu a přitiskněte prsty obou rukou pevně na svaly v dolní části zad, asi dva centimetry od páteře. Rozmasírujte uzlíky ve svalech malými hlubokými krouživými pohyby pomalu směrem nahoru, kam až dosáhnete.
Zkuste masti a koupele
Používejte také balzám proti bolesti, který může unavené svaly uvolnit, protoževytváří pocit tepla, který rozšiřuje cévy a zlepšuje krevní oběh. Vyberte si druhy, které obsahují látku kapsacin a mentol. Některým lidem pomáhají koupele ve slané vodě.
Vyzkoušejte akupunkturu
Tato jehličková terapie nejen přináší úlevu, ale také upraví tok energie a zajistí její rovnováhu v těle. Akupunktura spočívá ve vkládání jehliček do bodů v určitých svalech a na uších. Podle čínské medicíny se tím uvolní blokády v energetických kanálech, které vyvolávají bolesti v zádech. Při akutních případech je obvykle nutné jedno až čtyři sezení. Chronické potíže si jich vyžádají 12 i více.
Homeopatie na bolesti zad
Na specifické bolesti zad se také doporučují některé volně prodejné homeopatické léky. Arnica se používá na pohmožděné nebo bolavé svaly, na ostré bolesti zhoršující se při pohybu můžete vyzkoušet Bryonia a Rhus a na trvalé bolesti zad Ruta. Poohlédněte se i po jiných přírodních prostředcích, jako je například Bromelain, který zmírňuje záněty a léčí bolesti po úrazu.
Úleva bylinami
Celkovou úlevu přináší odvar z vrby bílé nebo ze sporýše lékařského. Kozlík lékařský slouží jako sedativum zvláště při uvolnění svalů, dá se koupit ve formě tinktury nebo kapslí. I při zánětu vyzkoušejte čaj z vrby bílé nebo také z řebříčku obecného a z kaliny obecné.
Samomasáž při ischiasmu
Zkuste zmírnit bolest následujícím cvikem: lehněte si na záda s pokrčenými koleny. Na několik minut se uvolněte, pod bedra si položte sáček se dvěma měkkými gumovými míčky a nechte tělo dolehnout plnou vahou přes míčky na podlahu. Pak míčky odstraňte a na několik minut se uvolněte. Zopakujte ještě jednou pod hýžděmi.
Možnosti léčby bolavých zad
Většina lékařů doporučuje konzervativní léčbu — klid na lůžku, teplo, masáže, cvičení a ze začátku léky proti zánětu a proti bolesti. Dejte si však pozor na léky proti bolesti. Jejich dlouhodobé užívání je totiž mnohdy hlavní příčinou bolestivých potíží zad kvůli vedlejším účinkům těchto léků. Dávejte si také pozor, abyste si na léknevytvořili návyk.
Rehabilitace, akupunktura a návštěvy u chiropraktika
Mohou některým nemocným také poskytnout pomoc a úlevu. Pro to, aby se upravily problémy a zmírnily bolesti, které vznikly vyhřeznutím plotének, může být nutná operace. U většiny lidí s bolestmi zad však lékaři často nejdříve doporučují konzervativní léčbu. Lidé, kterým je doporučena operace, udělají dobře, když vyhledají dva či tři lékaře a zeptají se na jejich názor.
TENS
Další účinný fyzikální prostředek je transkutánní elektrická nervová stimulace (TENS). Spočívá v připojení elektrod na kůži a vysílání slabých elektrických impulzů. Injekce steroidů do míst poblíž vyhřezlé ploténky může pomoci zvládnout bolest a zánět.
Pro milióny lidí je trvalá, ale snesitelná bolest součástí života. Mnozí se s bolestí smířili a snaží se, aby je neomezovala v každodenní činnosti. Vědí, co vyvolává bolest, a snaží se tomu předejít nebo bolest nějak odstranit. Pravidelně cvičí, udržují si přiměřenou váhu, dbají na své držení těla a omezují stresy v životě. Mnohým lidem, kteří jsou postiženi bolestmi zad, pomáhá pozitivní postoj a to, že se snaží mít bolesti zad pod kontrolou.
Na bolesti zad je pro mě nejlepší namazat se pořádně Thermolkou Extra. Sice mě pak pěkně pálí záda, ale aspoň to pomůže a uleví od bolavých zad.