Bělení zubů – jak na to?

beleni-zubuPokud sníte o bělejším úsměvu, rozhodně nejste sami. Pomůže vám několik metod. Přečtěte si o bělení zubů v tomto článku. Jaké existují metody bělení zubů?

1. Bělící zubní pasty

Ty obsahují chemické nebo leštící složky k odstranění povrchových skvrn ze zubů. Nečekejte však, že vybělí vaše zuby stejně dobře jako bělící procedury.

2. Hloubkové bělení zubů u lékaře

Touto metodou je hloubkové bělení. Lékař nejdříve pokryje vnitřek úst a dásně ochrannou vrstvou a poté nanese na zuby bělící gel (obsahující 20-35 % peroxidu vodíku). Hnědé a nažloutlé skvrny reagují na tuto proceduru nejlépe, šedé skvrny hůře. Tato metoda se však nehodí pro lidi přecitlivělými zuby. Cena se pohybuje v rozmezí 4000 – 17 000 Kč a výsledky vydrží jeden až tři roky.

3. Domácí bělení zubů pomocí formičky

Formičku vám zhotoví zubní lékař. Udělá vám otisk horních i dolních zubů a vyrobí šablony. Ty si doma naplníte speciálním bělícím roztokem. Roztok obsahuje obvykle 10 % peroxidu karbamidu, který se v ústech stává 3 procentním peroxidem. Bělení trvá asi dva týdny, přičemž šablony s tímto roztokem nosíte denně hodinu nebo dvě. Náklady se pohybují kolem 4000 – 5000 Kč. Výsledky nevydrží tak dlouho jako u hloubkového bělení, ale šablony můžete později znovu použít.

TIP: Toužíte po dokonalém úsměvu? Zkuste zubní fazety

4. Slavné hvězdy používají laminování

Laminování neboli pokrytí zubů porcelánovou vrstvou je nejčastější způsob, který využívají slavné hvězdy. Stejně jako umělé nehty existují také tenké skořápky vyrobené z materiálu v barvě zubů. Ty se pak napevno připevňují na sklovinu zubů. Zuby však musí být předem obroušeny, aby bylo možné tyto skořápky připevnit. Laminování vydrží asi 15 let. Tímto zákrokem se mohou dokonce vyrovnat vpadlé tváře nebo způsobit, že rty vypadají plnější. Je to ovšem “trochu” drahé, přibližně 4-5000 Kč za jeden zub.

Kdo je na bělení zubů oprávněný?

Prostředky používané na bělení, s koncentrací nad 0,1 hmotnostních procent peroxidu vodíku, by podle evropské směrnice z roku 2011 a nařízení vlády ČR z 2012, mají být dostupné pouze pro zubní lékaře. A to právě z důvodu, že bělení zubů bez odborného vyšetření představuje nemalé riziko.

Peroxidové sloučeniny dostupné na internetu nezřídka překračují povolené koncentrace nebo neprošly povinnými testy a certifikacemi, běžně neobsahují ani žádnou záruku pro pacienta před trvalým poškozením chrupu. Jsou známy případy, kdy neschválené přípravky byly distribuovány prostřednictvím internetu za lákavé ceny a jejich složení se velmi nelišilo od čisticích prostředků na keramiku v koupelně.

Je bělení zubů vhodné pro všechny?

Bělení není vhodné pro všechny pacienty. V závislosti na typu bělení (domácí / profesionální v ambulanci) a také koncentrace, způsobu a trvání aplikace bělícího přípravku, je indikace na posouzení zubního lékaře.

Kromě dětí, těhotných a kojících žen, by měli být vyřazeni i pacienti s neošetřenými kazy, neadekvátní hygienou, případně různými aktivními onemocněními dásní a parodontu. Některých asymptomatických onemocnění si totiž pacient nemusí být ani vědom.

Čeho se bezprostředně po bělení vyvarovat?

Především zlozvyků jako kouření, ale na stabilitu dosaženého efektu negativně ovlivňuje i pití čajů, červeného vína, ovocných šťáv (kromě těch evidentních jako rybízový a mrkvový tak i pomerančový) a další nápoje obsahující karoten. Problémy může nadělat i indická kuchyně, konkrétně kari či kurkuma.

VIDEO: Blogerka o bělení zubů

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

[mashshare]

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.