Beta-karoten a zdraví – k čemu je dobrý?

Mrkev je dobrým zdrojem betakarotenu.

Mrkev je dobrým zdrojem betakarotenu.

Beta-karoten může významně ovlivnit naše zdraví. Má příznivé účinky na regeneraci unavených očí, regeneraci kůže při opalování a mnoho dalších příznivých účinků. Jaké jsou hlavní zdroje beta-karotenu? Jak beta-karoten působí? Přečtěte si náš článek o beta-karotenu.

Beta karoten – forma vitamínu A

Beta karoten je látka ze skupiny karotenoidů, je jednou z forem vitamínu A, konkrétně se jedná o provitamin vitaminu A. Beta-karoten se absorbuje v tenkém střevě, tento proces však ovlivňují různé faktory, největší vliv na jeho využití mají tuky a bílkoviny přijaté v potravě. Tohoto vitaminu mají lidé nedostatek, jeho příjem tak můžeme zvýšit pomocí doplňků výživy nebo konzumací jistých druhů ovoce a zeleniny. Právě beta-karoten má na svědomí žluté až červené zabarvení rostlin.

Hlavní zdroje bata karotenu

Obecně se beta-karoten vyskytuje v žlutém a tmavě zelném ovoci a zelenině. Zde je ovšem nutné zmínit jeho stabilitu, která je závislá na mnoha faktorech. Karotenoidy jsou citlivé na vzdušný kyslík, světlo a působení některých enzymů. Negativně tedy působí sušení a delší skladování. Překvapivě nevadí zamražení.

Hlavními zdroji tedy jsou:

– mrkev

– meruňky

– papája

– mango

– nektarinky

– broskve

– špenát

– brokolice

– hrách

– kapusta

– řeřicha

– petržel

– játra

– vajíčka

K čemu je beta-karoten dobrý?

Antioxidant, super na oči

Jedná se o velmi významný antioxidant, neutralizuje tak škodlivé radikály. Má také stimulační efekt na imunitní systém. Mezi další účinky se řadí udržení správné funkce zraku, je proto doporučován lidem, kteří často namáhají své oči, zvláště osobám pracujícím u počítače.

Chrání pokožku

Důležitý je jeho příznivý vliv na kůži, kterou chrání před tzv. fotooxidací (oxidací způsobenou slunečním světlem, konkrétně jeho ultrafialovou složkou). Je proto doporučován při opalování. Jeho užíváním můžeme předejít nepříjemnému spálení. Docílíme také pěknějšího zlatavého opálení, které nám vydrží delší dobu. V souvislosti s vlivem na pokožku je nutno také zmínit jeho ochranou funkci před rakovinou kůže.

Pozitivní vliv na zuby, vlasy

Mezi další příznivé účinky se řadí pozitivní působení na vlasy a zuby. Ovlivňuje také jaterní funkce, urychluje tělesný růst a vývoj kostí.

Co když máme beta karotenu nedostatek?

Nedostatek tohoto vitaminu se může projevit šeroslepostí, bledou kůží, suchými vlasy, lámavými nehty, ale také zástavou růstu nebo poruchou sliznice (vysušením). Zvyšuje se také možnost vzniku rakoviny (jako antioxidant má beta-karoten vlastnost přetvářet rakovinotvorné zplodiny na méně škodlivé látky).

Jeho preventivní užívání je doporučováno kuřákům a alkoholikům.

Dávkování beta-karotenu

Je doporučována dávka 16 mg/den. Vyšší dávky (asi nad 50 mg/den) mohou způsobit zažloutnutí kůže, hlavně dlaní a chodidel, toto ovšem po jeho vysazení odezní. Udává se ovšem, že jeho předávkování nehrozí (na rozdíl od vitaminu A).

Důležité upozornění pro diabetiky: není doporučeno užívat vysoké dávky z důvodu snížené schopnosti využívat beta-karoten.

Kde si o beta karotenu přečíst více?

VIDEO: Betakaroten zničí volné radikály, až se budete opalovat

Zdroj obrázku: Freeimages.com / Eli Ratner

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

[mashshare]

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.