Co je to koenzym Q10?
Koenzym je sloučenina, kterou potřebují enzymy pro svou aktivitu, působí jako jakýsi „startér“. Q10 tak působí v mitochondriích, což jsou nitrobuněčné elektrárny, které spalují živiny, z nichž za přístupu kyslíku tvoří energii. Tento proces bývá označován jako buněčné dýchání. Jakmile v tomto řetězci činností něco nefunguje, vzniká velký problém pro celý organizmus.Q10 je znám již dlouho, jeho popularita začala růst až po roce 1978, kdy byla za jeho výzkum udělena Nobelova cena, byla také založena společnost s názvem International Coenzyme Q10 Association a vznikla nová vědecká specializace mitochondriální medicína.
K čemu je koenzym Q10 potřeba?
Jedná se o látku s antioxidačním působením a stará se o účelné využívání poskytované energie. S přibývajícím věkem produkce tohoto enzymu klesá, což vede ke vzniku řady chronických onemocnění. Jeho hladinu také snižují určité druhy tělesné zátěže, jako nevhodné stravování, onemocnění a časté stresové situace. Q10 zvyšuje účinnost antioxidačních vitamínů (C, E), posiluje imunitní systém a potlačuje krvácení z dásní.
Velmi významný je tento enzym v souvislosti s léčbou Parkinsonovy choroby, v této oblasti však neustále probíhá výzkum a nelze tak prezentovat žádná stoprocentní tvrzení. Nejdůležitější je užívání Q10 u kardiaků a stárnoucích osob a u lidí s degenerativním svalovým onemocněním (spojeno s tvorbou energie – ATP).
Oblasti uplatnění koenzymu Q10
- děti s metabolickým onemocněním (jako např. myopatie)
- osoby se srdečními potížemi
- osoby s ledvinovými potížemi
- astmatici
- neplodnost mužů
- diabetici
- degenerativní onemocnění nervového systému (Parkinsonova, Alzheimerova choroba)
Všeobecně však lze Q10 uplatnit všude, kde nastává problém s tvorbou energie (ATP) z živin. Jeho účinek lze posílit použitím karnitinu, kreatinu, riboflavinu, thiaminu, vitamínů C, E.
Potravinové zdroje koenzymu Q10 a doplňky
Q10 se nachází v mase, luštěninách, zelenině, vejcích a mléčných produktech. Jeho množství však klesá se skladováním a tepelnou úpravou jídla.
Lze také využít doplňků výživy, nejlépe pak ve formě gelu, který je nejvyužitelnější. Q10 je již řadu let volně dostupný i v ČR. Existují dvě verze, jedna je syntetická (uměle vyrobená) a druhá přírodní (vyrobená genově manipulovanou bakterií nebo kvasinkou). Obecně je lepší přírodně vyrobená verze, jedná se o „čistější formu.“
Jako doplněk výživy se doporučuje užívat 30 mg dvakrát denně. V případě léčby se užívá 100 až 500 mg denně. Je doporučováno užívat Q10 vždy s použitím léků snižujících cholesterol a lipidy. Doposud nebyly zjištěny žádné negativní vedlejší účinky, a to ani v případě výrazného předávkování.
Co si dále přečíst o Koenzymu Q10?
VIDEO: Koenzym Q10
Zdroj obrázku: Freeimages.com / pidsmannen