Doping ve sportu

dopingDoping ve sportu. Co je doping? Které látky jsou ve sportu zakázané? Doping je všeobecně definován jako jev, při němž dochází k porušení jednoho nebo více antidopingových pravidel, ta jsou následující:

  1. přítomnost zakázané látky, jejich metabolitů nebo indikátorů v těle sportovce,
  2. použití nebo pokus o použití zakázané látky nebo metody,
  3. odmítnutí či nedostavení se k odběru vzorku,
  4. porušení požadavků týkajících se dostupnosti sportovce pro kontrolu,
  5. podvádění nebo pokus o podvádění v průběhu dopingové kontroly,
  6. držení zakázaných látek a látek umožňujících zakázané metody,
  7. nelegální nakládání (obchod, výroba) se zakázanou látkou,
  8. podávání nebo pokus o podávání zakázané látky nebo aplikace metody jinému sportovci, navádění, podněcování, napomáhání.

Světovou institucí zabývající se dopingem je World Anti-Doping Agency (WADA). Pod tuto organizaci spadají národní antidopingové organizace, které uplatňují její politiku. V České republice je takovouto institucí Antidopingový výbor České republiky (ADV ČR).

Dokument, z něhož vychází antidopingový program se nazývá Světový antidopingový kodex, musí se jím řídit světové sportovní organizace a je závazný. Cíle antidopingového programu jsou:

  1. ochrana základních práv sportovců na účast ve sportu bez dopingu, propagace zdraví, spravedlnosti a rovnoprávnosti pro všechny sportovce,
  2. zajištění harmonizace, koordinace a efektivity mezinárodních a národních antidopingových programů pro kontrolu a prevenci dopingu.

Mezi další mezinárodní dokumenty se řadí:

  1. Mezinárodní standardy (postupy kontrol, udělování akreditace laboratořím apod.)
  2. Modely nejlepší praxe (zobecněné zkušenosti)

V České republice je vydávána Směrnice pro kontrolu a postih dopingu ve sportu. Této směrnici podléhají sportovní svazy a jejich členové. Sportovci jsou testováni při soutěžní akci nebo mimo soutěž. Kontrolu provádí dopingový komisař s pověřením ADV ČR. Sportovec poté odevzdává vzorek moči nebo případně krve. V případě porušení dopingových pravidel následují různé postihy, nejčastěji však zákaz činnosti na stanovenou dobu nebo na doživotí.

Zakázané látky a jejich kategorie

Zakázané látky a metody dopingu jsou obecně děleny do kategorií:

  1. látky zakázané stále (při soutěži i mimo soutěž),
  2. metody zakázané stále (při soutěži i mimo soutěž),
  3. látky a metody zakázané při soutěži,
  4. látky zakázané v určitých sportech,
  5. specifické látky.

V kategorii látek zakázaných stále (při soutěži i mimo soutěž) jsou skupiny: anabolické látky, hormony a příbuzné látky, beta-2 agonisté, látky s antiestrogenní aktivitou, diuretika (odvodňovací látky) a ostatní maskovací látky. Tato kategorie dopingu je mezi sportovci nejvíce rozšířenou a zneužívanou.
Do stále zakázaných metod se řadí: zvyšování přenosu kyslíku (krevní doping), chemická a fyzikální manipulace (cévkování, záměna moči), genový doping.< Kategorie látek a metod zakázaných při soutěži obsahuje skupiny: stimulancie, narkotika, kanabinoidy (hašiš, marihuana), glukokortikosteroidy (hormony řídící metabolické děje).
Látky zakázané v určitých sportech obsahují skupiny: alkohol, beta-blokátory (zpomalení srdeční frekvence a centrálního nervového systému).
Mezi specifické látky se řadí látky, které umožňují neúmyslné porušení antidopingových pravidel, jelikož jsou všeobecně dostupné v lécích.

VIDEO: Jonáš Petřík doping / steroidy

Zdroj obrázku: Freeimages.com / Adam Ciesielski

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

[mashshare]

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.