Řepík lékařský – protizánětlivá bylinka na hrdlo, hlasivky i na trávicí potíže

repik-lekarskyŘepík lékařský je léčivá rostlina se žlutými květy a vysoká 50 – 100 cm. Celá rostlina je jemně chlupatá, má velké listy. Poznávacím znamením je jablečná vůně. Její protizánětlivé účinky znali již staří Egypťané. Čaje a odvary z řepíku jsou dobré na i hrdlo, hlasivky či na trávicí potíže.

Má velké léčivé účinky na všechny záněty v krku, ústech a hrtanu. Je skvělý při angíně, nemocech hrdla, zánětu ústní sliznice. Listy řepíku velmi účinně působí na chudokrevnost, na rány, s úspěchem se využívají při revmatismu, seknutí v kříži, trávicích potížích, při ztvrdnutí jater, zastavení činnosti jater a chorobách sleziny.

Řepík lékařský a co obsahuje?

Obsahuje třísloviny, flavonoidy, silice, kyselinu křemičitou, kyselinu citrónovou, vitamin B3, vitamin C, fytosterín, éterický olej, glykosidy, fytoncidní látky a mnoho jiných účinných látek.

Kdy a kde ho najdeme?

Kvete od června do srpna a najdeme ho zejména na vlhkých loukách pod lesem, na slunečních pastvinách, nebo na okrajích silnic či železničních náspů. Řepík sbíráme tak, že odstříháváme od země celou jeho nať, hned, jak začne kvést. Pokud ho vytrhneme bez nůžek, porušíme jeho kořeny a více nám nevyroste. Sušte ho na tmavém a suchém místě.

Kdy čaje a odvary z řepíku pomáhají?

Řepík má silné protibakteriální účinky, je proto vhodný k léčbě infekčních onemocnění trávicího systému. Je výborným prostředkem při léčbě žaludečního nebo dvanáctníkového vředu. Řepík využíváme při zánětech různého druhu, například při zánětu žaludku, střev, dýchacích cest, močových cest. Velmi pomáhá i při zaníceném žlučníku, žlučníkových kamenech a při chorobách jater a ledvin. Tehdy k němu můžeme ještě přidat meduňku, jablečník a třezalka. Řepíkový čaj léčí i průjem pokud ho budete pít alespoň 3 krát denně. Odvar z něj zase pomáhá při bolestech krku a ústní dutiny, při problémech s mandlemi a dásněmi. Dobrý je i na nemocné plíce a srdce.

Léčivé jsou i listy řepíku

Denně je třeba vypít tři šálky odvaru z listů a léčí:

  • chudokrevnost
  • rány
  • revma
  • seknutí v kříži
  • trávicí potíže
  • problémy s játry
  • choroby sleziny

Tip od Ordinace-lekarny.cz: Řepík je také využitelný jako kloktadlo a i do koupele

Jako kloktadlo se doporučuje i umělcům při problémech s hlasivkami. Kloktat bychom ho měli i při angíně, nemocech hrdla, zánětu ústní sliznice. Pokud si ho přidáme do koupele, zbavíme se otoků či bolestí končetin, revmatických bolestí, ale i hemoroidů. Hemoroidy však účinnější vyléčíte mastí z řepíku.

Vnější použití této bylinky

Řepík se zevně používá zejména k léčbě těžko se hojících ran, popálenin, mokvavých ekzémů a na akné. Ve formě obkladů ho přikládáme na zanícené křečové žíly nebo na hemoroidy. Používá se i na zastavení krvácení.

Toto si udělejte z řepíku lékařského

Jak si připravit čaj z řepíku

Polévkovou lžíci vysušené posekané natě zalijeme 0,3l vařící vody, necháme vyluhovat 15-20 minut. Pijeme ho před jídlem nalačno 2-3 krát denně.

Na venkovní použití je třeba připravit silnější čaj. Dvě polévkové lžíce řepíku povaříme v 0,2 l vody asi 1 minutu a necháme ho ještě půlhodinku zapařit. Do záparu namočíme gázu nebo čisté plátno, které přiložíme na ránu, obličej nebo jinou část těla alespoň na dvě hodiny.

Řepíková voda na obličej

Řepík lékařský zakoupíme v každé lékárně nebo v obchodě s bylinkami. Pokud zalijeme sušenou bylinu lihem, vyrobíme si řepíkovou tinkturu. Ředíme ji podle potřeby vodou. Řepíková voda má výrazné hojivé účinky, proto je s úspěchem používáme k léčbě mokvavého akné.

Mast z řepíku

Dáme 2 plné hrsti nadrobno nařezaných listů, květů a stonků na 250 g vepřového sádla.

Kdy řepík raději ne?

Vnitřní užívání řepíku není vhodné během těhotenství a kojení.

Kde si dále o řepíku můžete počíst?

VIDEO: Dobrý přítel řepík

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

[mashshare]

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.