Parodontitida – druhá nejčastější příčina ztráty zubů

paradentozaOnemocnění parodontu jsou stále aktuálním problémem ve stomatologii. Po zubním kazu je totiž druhou nejčastější příčinou ztráty zubů právě parodontitida. Po padesátce je počet zubů ztracených kvůli tomuto onemocnění podstatně vyšší než ztráta zubů z jiných příčin.

Co je to vlastně Parodontitida

Jde o onemocnění závěsného systému zubu a nejčastější příčinou bývá bakteriální zánět způsobený periopatogeny obsaženými v zubním plaku. Kontrolované studie, které hlouběji osvětlují vliv plaku na vznik zánětlivých parodontopatií, ukázaly, že při vynechání zubní hygieny se první znaky zánětu dásně, objevují již během tří dnů. Po pěti až sedmi dnech nastupuje chronický zánět dásně a při delším trvání může zánět postihnout celý závěsný aparát, kdy dochází i k úbytku kosti až vypadnutí postižených zubů. Léčba, která neodstraňuje příčiny nemůže tento výchozí stav změnit.

Parodontitida a prevence

Jedním ze základních pilířů prevence orálního zdraví a léčby jednotlivých stádií onemocnění je systematická péče a správná motivace jedince k péči o chrup a správná instruktáž ústní hygieny. Samozřejmostí by měla být kontrola správných hygienických návyků jedince, pravidelné prohlídky a poradenství u stomatologa.

Gingivitida

Je prvním stupněm zánětu dásně. Nedochází ještě k destrukci podpůrných tkání parodontu – závěsného aparátu zubu.

Parodontitida

Je chronický zánět, který postihuje všechny tkáně parodontu. Postupuje od dásně směrem ke kořeni zubu a porušuje úpony závěsného aparátu zubu. Výsledkem je tvorba parodontálního váčku, rozpouštění alveolární kosti a v hlavním stádiu kývavost zubů. Neléčená parodontitida vede k předčasným ztrátám zubů a ve věku nad 40 let je prevalence více než 50%. Z histologického hlediska má čtyři stadia:

  • iniciální a včasná léze jsou popisovány jako klinicky výrazný akutní zánět dásní
  • etablovaná léze odpovídá chronickému zánětu dásní
  • pokročilá léze představuje přechod mezi chronickým zánětem dásní a parodontitidou
  • parodontitida – zánět celého závěsného aparátu zubů.

Parodontitida a léčba

Je třeba zdůraznit, že dokud je zánětem postižena pouze dáseň a ne celý závěsný aparát zubů, nedochází k trvalému poškození a tento stav je reverzibilní – čili zvratný.

Gingivitida a parodontitida jsou primárně podmíněné bakteriemi. Léčba proto musí být přirozeně primárně anti-infekční.

Redukce nebo eliminace následků infekce skládá většinou z mechanického ošetření postižených zubů, povrchu kořene a měkkých tkání. V praxi to tedy znamená, že jedinec navštíví dentální hygienistku. Ta mu vysvětlí jak správně odstraňovat povlak ze všech zubních ploch dostupnými pomůckami ústní hygieny a zabránit tak hromadění bakterií v okolí dásně a následnému zánětu dásní a tvoření zubního kamene. Také je důležité odstranění již vytvořeného zubního kamene a vyhlazení a vyleštění zubů, aby čištění zubů a odstraňování povlaku ze zubu bylo co nejjednodušší a nejefektivnější.

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Parodontóze lze předcházet

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

[mashshare]

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.