Několik her pro více dětí
1. Hra na Velkého Mogula
Děti sedí v kruhu. Vedoucí hry, Velký Mogul, sedí na svém “trůnu”. Je to vybíravý pan a nemá rád věci, jejichž jméno obsahuje určité písmeno. Hra se může začít třeba tak, že Velký Mogul řekne: “Velký Mogul nemá rád písmeno A. Co mu dáte k snídani?” Hráč, na jehož Velký Mogul ukáže, musí jmenovat nějaké jídlo, které neobsahuje toto písmeno. Žádné slovo ve hře se nesmí opakovat. Hráč, který si v daném časovém limitu nevzpomene na žádné vhodné slovo nebo zareaguje chybně, Velký Mogul uloží nějaký úkol. Například, jdi si umýt ruce, srovnej boty v předsíni a podobně.
2. Papírový sáček
O opěradlo židle připevněte dřevěnou tyč a ve výši stojícího člověka na ni přivažte nafouknutý, zavázaný papírový sáček. Soutěžícímu dejte na oči šátek a postavte ho zády k židli. Na váš pokyn soutěžící udělá šest kroků dopředu, obrátí se a s rozpaženýma rukama se vrací k zavěšenému sáčku. Plácání dlaní o sebe se ho snaží zasáhnout, aby s výbuchem prasklo. Každému měřte čas. Vyhrává soutěžící, který dosáhne nejlepší čas.
3. Hra s mincí
Z dětí vyberte dva chlapce a dvě dívky. Vysvětlete jim, že uspořádáte malou soutěž. Její princip bude spočívat v tom, že každému z dětí položíte na čelo minci a hráč se ji musí snažit shodit bez pomoci rukou do trychtýře, který si bude držet ve výši pasu. Když mince v určeném časovém limitu spadne do nálevky, dostane bod. V dalším kole hry pošlete čtyři soutěžící ven z místnosti. Když odejdou, upozorněte ostatní, aby neprozradili soutěžícímu, že minci na čele ve skutečnosti nemá. Pak si minci přilepte na prst a zavolejte prvního soutěžícího. Silně mu ji přitlačte na čelo, aby měl pocit, že mince na čele zůstala. Soutěžící se mraštením čela snaží minci shodit do nálevky. Bude při tom dělat různé grimasy a pohyby, na kterých se vy ostatní určitě dobře pobavíte. Když se mu v časovém limitu nepodaří minci shodit, vyzvěte ho, aby si dal “minci” z čela dolů.
4. Hádání čísel
Děti vás alespoň na chvíli budou považovat za génia. Oznamte jim, že uhodnete číslo, které si budou myslet. A dejte tyto pokyny: “Určete si nějaké číslo. Vynásobte jej dvěma. K výsledku připočtěte dvanáct a pak vydělte dvěma. Nyní odečtěte číslo, které jste si mysleli. Dostali jste číslo šest!” Hráči budou překvapeni a zvědaví, jak jste to dokázali. Může následovat malá lekce matematiky. Pokud každé z dětí připočteno k svému myšleným číslu stejné číslo plus dvanáct a výsledek rozdělilo napůl, vyšlo pomyslné číslo plus šest. Když každý odečetl myšlené číslo, zůstalo mu šest.
5. Země, voda, vzduch
Děti posaďte do kruhu, po jednom je vyvolávejte se a náhodně říkejte hesla: země, voda, vzduch. Hráč musí hned říct slovo, které souvisí s některým heslem. Když organizátor řekne například “zem”, hráč může odpovědět – dům, strom, květ a podobně. U hesla “voda” může hráč použít slova most, déšť, jezero … u hesla “vzduch” může hráč říct vítr, pták, helikoptéra, vzducholoď či drak.
6. Citronový tanec
Soutěžící rozdělte na taneční páry a rozdejte jim citrony. Požádejte je, aby si vložili citron mezi čela. Jejich úkolem bude tančit podle pouštění hudby. Musí se snažit, aby jim citron nespadl na zem. Během celé hry si nemohou pomáhat a napravovat citron rukou. Dvojice, které citron neudrží, musí ze hry odstoupit. Místo citronů můžete použít i jiné ovoce – například pomeranče nebo jablka. Aby se hra stupňovala, je dobré začínat pomalejším tancem a když soutěžící trochu vstoupí jistotu, pokračujte rychlými melodiemi.
Hry pro jedno dítě
1. Víčka
Pro nejmenší je to jistě nejlepší zábava. Posbírejte víka na zavařeniny a dejte jim k tomu dvě mističky. Naučte je překládat z jedné do druhé, ty větší děti už učte rozlišovat i barvy. Dalším skvělým trikem je vyrobit pro ty menší krabici s otvorem ve velikosti víček, do které je budou muset všechny poskládat.
2. Hry s těstovinami
V obchodech kupte větší makarony nebo kolínka, nebo vemte ty těstoviny, které máte doma. Přidejte dětem k tomu tenčí provázek a mohou si cvičit pohyby a šikovnost prostřednictvím jejich navlékání. Také těm menším můžete smíchat různé druhy, se kterými se zahrají na Popelku.
3. Kolíčky na prádlo
Tato hra je i pro ty nejmenší. Ale dávejte si pozor, abyste jim nedali velmi pevné kolíčky, protože když si nechtěně přichytí prstíky, bude to velmi bolestivé. Ke klipsům jim dejte nějakou misku, na kterou budou kolíčky postupně připínat. Později opět můžete využít jejich barevné třídění do různých malých nádob.
4. Testování jídla
Díky tomuto triku naučíte děti poznávat nové chutě a také u nich zpopularizovat ovoce a zeleninu. Pokrájejte různé vhodný druh na menší kousky a ty jim poklademe na talíř. Pak budou muset postupně ochutnávat a hádat, co právě papali. Zavažte dětem oči.
5. Sázení semínek
Pro trošku větší děti to bude fascinující divadlo. Připravte jim do nějaké nádoby vatu, kterou si budou zalévat vodou. Následně na ni poklademe fazole nebo čočku a nechte je vyklíčit. Zejména čočka poroste velmi rychle a bude to pro ně zajímavé divadlo, při kterém se navíc naučí mnoho i o přírodě. Stejně můžete takto na vatu vysypat i semínka řeřichy, která také přímo roste před očima.
6. Stavebnice
Děti milují stavebnice. A hlavně když se přidají i rodiče. Udělejte si na své děti čas a stavějte si s nimi. Garáže, komín, domečky. Vše co vás napadne. U dětí je hodně oblíbená stavebnice Lego. S tou u dětí jistě zabodujete.
Další tipy, jak zabavit dítě
Zdroj obrázku: Freeimages.com / Arturo Garro