Odkud rybí olej získáme?
Ryby z chladnějších moří jsou na omega-3 mastné kyseliny mnohem bohatší než sladkovodní ryby. Obzvláště bohaté na zmíněné mastné kyseliny jsou zejména makrela, sleď, pstruh, tuňák, losos, treska, sardinky, šproty, ale najdete je iv tresčích játrech či velrybu tuku. Pro našince je však taková ryba na oběd z finančního hlediska spíše výjimkou než pravidlem. Právě proto patříme v konzumaci zdravého rybího masa až na konec statistik. Zatímco průměrný Čech zkonzumuje za rok přibližně 4 kilogramy ryb, seveřané snědí v 60 a Japonci až 90 kilogramů. Je to vzhledem k jejich geografické polohu pochopitelné. U nás se sotva dostaneme tak často k čerstvým a kvalitním mořským rybám, i proto jsou na trhu dostupné doplňky stravy v podobě tablet či klasický tekutý rybí olej.
Chrání všechny důležité orgány
Nejčastěji se rybí tuk konzumuje při problémech se srdcem a cévním systémem. Dokáže totiž snižovat hladinu triglyceridů, které přispívají ke vzniku aterosklerózy. Jde o onemocnění, které je příčinou život ohrožujících infarktů nebo cévních mozkových příhod. Jeho pravidelná konzumace vede ke snížení hladiny cholesterolu, čímž dochází k prevenci ucpání tepen, nepravidelného srdečního tepu, zda tvorby krevních sraženin.
Pozitivní vliv rybího tuku na mozek
Rybí tuk však příznivě působí i na mozek a jeho funkci. Některé zdroje uvádějí, že jeho pravidelná konzumace může mít vliv na odstranění či zmenšení příznaků a akutních stavů migrény, deprese, bipolární poruchy, post traumatické stresové poruchy, hyperaktivity, ale i epilepsie či Alzheimerovy choroby.
Rybí tuk pomáhá i při hubnutí
Vědci z University od South Australia přišli na to, že pravidelný přísun omega-3 mastných kyselin z rybího tuku prospívá lidem, kteří se snaží o redukci hmotnosti. Samotná konzumace rybího tuku však stačit nebude. Tyto kyseliny podle vědců totiž zvyšují spalování tuků, avšak dochází k němu během cvičení. Právě tehdy díky omega-3 mastným kyselinám dochází ke zlepšení proudění krve do svalů. S tím souvisí lepší odolnost, více energie a také lepší výdrž. Navíc přispívá k tvorbě svalové hmoty a pomáhá předcházet bolestem svalů v souvislosti s cvičením. Takže správná kombinace pro hubnoucích je – cvičení a pravidelný příjem omega-3 mastných kyselin.
Prospěšný také při ženských problémech
Rybí olej má totiž schopnost výrazně zmírnit menstruační bolesti, ale i bolesti prsou. Je výborným doplňkem stravy v období během těhotenství, protože příznivě ovlivňuje plod a vývoj dítěte. Zároveň se doporučuje při komplikacích spojených s těhotenstvím, ale i po potratu.
Rybí olej a zdraví
Rybí olej může pomoci i při:
- onemocnění ledvin, či jejich selhávání
- cukrovce
- cirhóze jater
- problémech se zrakem – zlepšuje stavy spojené se suchými očima, šedým zákalem, problémy související s přibývajícím věkem
- žaludečních potížích způsobených bakterií Helicobacter pylori, zánětlivých onemocněních střev
- astmatu
- problémech s kostmi – při osteoartritidě, osteoporóze, revmatoidní artritidě
- psoriáze
Jak užívat rybí olej?
Ideální je samozřejmě pravidelná konzumace vhodně upravených čerstvých ryb. Je však jasné, že v našich končinách se tomuto scénáři budeme přibližovat ještě velmi dlouho. Doporučená denní dávka rybího tuku je přitom maximálně 15 ml, a to ráno ještě před snídaní. Doplnit jej můžete v podobě běžně dostupného tekutého rybího oleje, nebo i kapslí.