Rýže je obilnina konzumována lidmi po celém světě, především v asijských zemích. Je dodávána v několika barvách, tvarech a velikostech, ale nejoblíbenější je bílá a hnědá rýže. Zcela nejčastěji konzumovaným typem je bílá rýže, hnědá rýže je obecně uznávanou zdravější variantou. Podívejme se na výhody a nevýhody obou odrůd. Říká se, že hnědá rýže má více benefitů než klasická bílá rýže.
Rozdíly mezi hnědou a bílou rýží
Každý typ rýže se skládá téměř výhradně ze sacharidů, malého množství proteinu a prakticky žádného tuku. Hnědá rýže je celozrnná. To znamená, že obsahuje všechny části zrna – otruby, výživné klíčky a na karbohydráty bohatý endosperm.
Na druhou stranu, bílá rýže má otruby a klíčky odstraněny a tedy i nejvýživnější části obiloviny. Právě proto je hnědá rýže považována za zdravější. Hnědou rýži tvoří celá zrna, obsahuje otruby a klíčky. Ty nám poskytují vlákninu a několik vitamínů a minerálů. Bílá rýže je rafinovanou obilovinou, která má tyto výživné složky odstraněny.
Hnědá rýže má vyšší obsah vlákniny, vitamínů a minerálů
Pokud jde o obsah živin, vítězem je bezpochyby hnědá rýže. Má totiž více vlákniny a antioxidantů, také mnohem více důležitých vitamínů a minerálů. Bílá rýže je většinou zdrojem “prázdných” kalorií a sacharidů, přičemž obsahuje velmi málo základních živin. Jen pro srovnání – 100 gramů vařené hnědé rýže obsahuje 1,8 gramu vlákniny, zatímco 100 gramů bílé obsahuje pouze 0,4 gramu vlákniny.
Porovnání dalších vitamínů a minerálů:
- Thiamin – hnědá obsahuje 6% doporučeného denního příjmu, zatímco bílá pouze 1%.
- Niacin – hnědá obsahuje 8% doporučeného denního příjmu, bílý rýže 2%.
- Vitamin B6 – hnědá obsahuje 7% doporučeného denního příjmu a bílá 5%.
- Mangan – hnědá rýže obsahuje 45% doporučeného denního příjmu, bílá 24%.
- Hořčík – hnědá obsahuje 11% doporučeného denního příjmu, bílá 3%.
- Fosfor – hnědá obsahuje 8% doporučeného denního příjmu a bílá 4%.
- Železo – hnědá rýže obsahuje 2% doporučeného denního příjmu, zatímco bílá 1%.
- Zinek – hnědá obsahuje 4% doporučeného denního příjmu a bílá 3%.
Hnědá rýže obsahuje anti-živiny a arsen
Antinutriční látky jsou rostlinné látky, které mohou snížit schopnost vašeho těla absorbovat některé živiny. Jde o kyselinu fytovou, nebo fytát – tyto látky jsou součástí hnědé rýže. Může také obsahovat vyšší množství arsenu, což je toxická chemikálie.
Kyselina fytová
Přestože kyselina fytová může nabídnout tělu zdravotní výhody, tak snižuje schopnost těla vstřebávat železo a zinek z potravy. V dlouhodobém horizontu příjem kyseliny fytové ve většině jídla, může přispět k nedostatku minerálních látek. Pokud však jíte velmi pestrou stravu, je to velmi nepravděpodobné.
Arsen
Hnědá rýže může také obsahovat větší množství toxické chemické látky zvané arsen. Arsen je těžký kov, který se přirozeně vyskytuje v životním prostředí, ale nárůst pozorujeme v některých oblastech v důsledku znečištěného ovzduší. Značné množství arsenu byly identifikovány v rýži a produktech z rýže. Arsen je silně toxický. Dlouhodobá konzumace může zvýšit riziko vzniku chronických onemocnění včetně rakoviny, srdečních onemocnění a cukrovky typu II.
Hnědá rýže má tendenci obsahovat více arsenu než bílá rýže. To by však neměl být problém, pokud jíte rýži s mírou jako součást pestré stravy. 5 – 6 porcí týdně je určitě v pořádku.
Účinky na hladiny cukru v krvi a riziko diabetu
Jak jsme již zmínili, tak hnědá rýže obsahuje dostatek hořčíku a vlákniny. Obě složky pomáhají kontrolovat hladinu cukru v krvi. Proto se doporučuje zařadit ji do diety při cukrovce.
Podle výzkumů, pravidelné pojídání celých zrn a tedy i hnědé rýže, pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi a riziko vzniku cukrovky II. typu. V jedné studii se uvádí, že ženy, které často jedí celá zrna mají o 31% nižší riziko vzniku cukrovky II. typu, než ty, které jedli málo celozrnných výrobků. Jednoduchou výměnou bílé rýže za hnědou bylo prokázáno snížení hladiny cukru v krvi a snížení rizika diabetu typu II.
Na druhou stranu, vysoká konzumace bílé rýže je spojena se zvýšením rizika diabetu. Za to může glykemický index (GI), který vyjadřuje, jak rychle potravina zvýší hladinu cukru v krvi. Hnědá rýže má GI 50 a bílá rýže má GI 89, což znamená, že bílá zvyšuje hladinu cukru v krvi mnohem rychleji než hnědá. Pojídání potravin s vysokým GI je spojováno s několika zdravotními problémy, včetně cukrovky typu II.
Další zdravotní účinky bílé a hnědé rýže
Bílá a hnědá rýže mohou mít různý vliv na ostatní aspekty zdraví. Například na riziko srdečních onemocnění, hladiny antioxidantů a kontrolu hmotnosti.
Rizikové faktory srdečních chorob
Hnědá rýže obsahuje lignany. Jde o rostlinné látky, které pomáhají předcházet onemocněním srdce. Dále snižují množství tuku v krvi, krevní tlak a zánět v cévách.
Studie naznačují, že jedení hnědé rýže pomáhá snižovat několik rizikových faktorů pro onemocnění srdce. Analýzy 45 studií zjistili, že lidé, kteří jedli celá zrna (včetně hnědé rýže), měli o 16 až 21% nižší riziko srdečních onemocnění ve srovnání s lidmi, kteří jedli málo celozrnných produktů. Analýzy na 285 000 mužích a ženách prokázaly, že jíst v průměru 2 porce celozrnných potravin denně může snížit riziko onemocnění srdce o téměř 25%. Celá zrna se podílejí na snížení celkového a LDL ( “špatného”) cholesterolu. Hnědá rýže je spojena se zvýšením HDL ( “dobrého”) cholesterolu.
Antioxidanty
Otruby z hnědé rýže obsahují mnoho účinných antioxidantů. Ze studií vyplývá, že díky svým antioxidačním vlastnostem, celozrnné produkty mohou pomoci předejít chronickým onemocněním. Mezi ně patří srdeční onemocnění, rakovina a cukrovka 2. typu.
Studie také ukazují, že hnědá rýže může pomoci zvýšit hladinu antioxidantů u obézních žen. Naopak studie na zvířatech uvádí, že jedení bílé rýže může snížit hladinu množství antioxidantů v krvi u diabetiků II. typu.
Kontrola hmotnosti
Pojídání hnědé rýže místo bílé může také výrazně snížit hmotnost, index tělesné hmotnosti (BMI), obvod pasu a boků. Jedna studie shromáždila údaje o 29 683 dospělých a 15 280 dětí. Výzkumníci zjistili, že čím více lidé celá zrna jedli, tím nižší je tělesná hmotnost byla. V jiné studii výzkumníci sledovali více než 74.000 žen po dobu 12 let a zjistili, že ženy, které konzumovaly více celozrnných výrobků vážily méně než ženy, které je konzumovaly méně.
Jakou rýži tedy jíst?
Hnědá rýže je tou nejlepší volbou z hlediska nutriční kvality a zdravotních výhod. Přestože každý druh rýže může být součástí zdravého stravování a není nic špatného ani na bílé, pokud je váš jídelníček dostatečně pestrý.