I vám se stává, že čím více toho máte, tím více zapomínáte? Dnešní doba plná informací nás zahlcuje stále více a mít dobrou paměť je proto důležitější, jako nikdy předtím. Na zlepšení paměti existuje mnoho technik. Třeba taková obyčejná věc, jako je konzumace některých potravin.
Většina z nás si důležité informace zapisuje do telefonu, počítače či na papír. Někdy však nemáme žádnou z těchto věcí po ruce a tak při velkých starostech zapomínáme na mnoho důležitých věci. Pokud patříte mezi lidi, kteří mají pocit, že jejich paměť už není taková, jako bývala a že by to chtěli napravit, určitě byste měli do jídelníčku zařadit následující potraviny na zlepšení paměti.
1. Vlašské ořechy
Na ně si nemusíte brát půjčku od lichváře a jsou tzv. superpotravina. Konzumace vlašských ořechů zlepšuje myšlení a paměť. Ze všech druhů ořechů, jsou vlašské ořechy nejbohatším zdrojem omega-3 mastných kyselin. Ty posilují paměť a kognitivní schopnosti. Vlašské ořechy také obsahují hořčík a vitamin B6, které mají také zásluhu na zlepšení paměti.
Vlašské ořechy navíc podporují proudění krve do mozku, která ho zásobuje kyslíkem. Obsahují protizánětlivé živiny, které pomáhají v boji proti zánětu a chrání mozek a tělo od degenerativních onemocnění.
2. Quinoa
Výzkumy ukázaly, že quinoa zlepšuje paměť. Je výborným zdrojem komplexních sacharidů, vlákniny a kyseliny listové. Je také přirozeným zdrojem zinku, železa a bílkovin. Quinoa navíc obsahuje všechny esenciální aminokyseliny.
3. Borůvky
Konzumace těchto široce dostupných plodů zlepšuje schopnost učení a snižuje stres. Borůvky obsahují flavonoidy, které poskytují ochranu proti poruchám jako je Parkinsonova či Alzheimerova choroba. Zlepšete svou paměť konzumací alespoň ½ šálku čerstvých či mražených borůvek denně. Můžete konzumovat i borůvky v sušeném stavu.
4. Ryby v oleji
Ryby v oleji jsou bohatým zdrojem přirozeně se vyskytujících omega-3 mastných kyselin – EPA a DHA. Konzumace ryb v oleji snižuje zánět buněk a zlepšuje kognitivní schopnosti. Doporučené ryby jsou například: kapr, úhoř, sled, makrela, sardinky, šproty, pstruh a další.
5. Špenát
Špenát je bohatý na draslík, který udržuje elektrickou vodivost mozku. Je plný antioxidantů, které chrání mozkové buňky před poškozením. Špenát je také dobrým zdrojem hořčíku, kyseliny listové a vitaminu E a K a rozhodně by se měl stát součástí naší každodenní stravy.
6. Rajčata
Rajčata obsahují velmi silný antioxidant známý jako lykopen, na který který chrání mozkové buňky před poškozením volnými radikály, které přispívají k rozvoji demence. Denní konzumace lykopenu posiluje paměť. Rajčata také pomáhají chránit mozek před mrtvicí.