Využívány jsou zejména její plody známé pod názvem goji. Jsou tmavě červené, svým tvarem mohou mírně připomínat šípky. Jejich hořkosladkou chuť jde však jen stěží k něčemu připodobnit, musíte je prostě vyzkoušet. Kustovnice se používá v Číně k léčebným účelům již po celá staletí. Zejména byly ceněny její účinky na mužskou část populace. Dnes se opět její užívání těší velké oblibě – i z mnoha jiných důvodů.
Základní informace o kustovnici
Pokud jde o samotnou rostlinu, jedná se o keř, který dorůstá výšky až 3 metrů. Pochází z Asie, volně roste zejména v Číně, Koreji, Tibetu a Japonsku. Můžete na ni ale narazit i u nás. Zde se však jedná o kustovnici cizí, jejíž plody sice možná mají taktéž léčebné účinky, ale zatím to není ověřeno, není tedy doporučeno je konzumovat. Jedná se o rostlinu velmi nenáročnou, stačí jí suchá půda. Netrpí žádnými chorobami či napadením škůdci. Kvete drobnými fialovými kvítky v období od července do září.
Co kustovnice (neboli goji) obsahuje?
Plody tohoto keře jsou „napěchovány“ látkami, které mají blahodárný vliv na naše zdraví. Jsou zde obsaženy např.:
- vitamíny C, B1 a B2, B6, E
- důležité aminokyseliny včetně těch esenciálních
- stopové prvky (např. zinek, selen)
- physalien se silnými antioxidačními účinky
- betain (podpora regenerace jaterních buněk)
- minerální látky (např. fosfor, vápník, železo)
- steroidy
- betakaroten
- imunologicky aktivní polysacharidy
Jaké má účinky kustovnice účinky na naše zdraví?
Dříve byla kustovnice ceněna zejména pro svůj pozitivní vliv na mužskou potenci. Má však mnohem širší spektrum využití pro naše zdraví a ocenit ji jistě mohou i ženy. Pravidelná konzumace goji:
- podporuje krvetvorbu
- snižuje krevní tlak
- snižuje hladinu tuku, cukru i cholesterolu v krvi
- je účinným prostředkem při ženské i mužské neplodnosti
- podporuje sexuální funkce
- zlepšuje pevnost šlach a nehtů
- podporuje trávení, vstřebávání živin z přijaté potravy a jejich následné využití
- pozitivně působí na menstruační cyklus
- posiluje obranyschopnost organismu
- působí proti astmatu a některým druhům alergií
- posiluje zrak
- zlepšuje kvalitu spánku
- působí protizánětlivě
- zlepšuje průběh kožních onemocnění (např. lupénky)
- zpomaluje proces stárnutí díky vysokému obsahu antioxidantů
- podporuje psychickou stabilitu
Jak ji lze využít?
Goji je možné konzumovat čerstvé či sušené. Ideální by bylo užívání čerstvých plodů, ale to je bohužel limitováno jejich nedostupností v našich klimatických podmínkách. Jedinou variantou by bylo zkusit si je vypěstovat doma. Jak již bylo řečeno, jedná se o rostlinu velmi nenáročnou.
Sušené goji jsou běžně k dostání v obchodech se zdravou výživou, v lékárnách i některých supermarketech. Lze zakoupit též šťávu, kapsle nebo prášek. Nejsnazší je samozřejmě je konzumovat samotné, pouze důkladně rozkousat.
Čaj z goji
Můžete si z nich připravit i čaj – jednu polévkovou lžíci goji povaříte zhruba 10 minut v 0,25 litru vody, vypijete a plody můžete sníst. Kustovnici však můžete přimíchat i do salátů, pečiva, zeleninových vývarů, zeleninových a masových směsí. Můžete s ní také začít den, když si ji přidáte do jogurtu, müsli nebo do ovesné kaše. Výborná je její konzumace společně s ořechy či rozinkami.
Konzumujte kustovnici s rozumem
Kustovnici je však třeba konzumovat v přiměřeném množství. Nadměrné užívání by mohlo vést k potížím se spánkem nebo k zažívacím obtížím. Doporučená dávka pro dospělé je asi 30 g, tedy zhruba dvě hrsti denně. Úplně malé děti by goji konzumovat neměly, děti do deseti let maximálně poloviční dávku určenou pro dospělé.