Zima už je v plném proudu. Její průběh je poněkud nestandardní. Se sněhem se v nížinách a středních polohách v podstatě nepotkáváme a teploty také sahají hodně vysoko. I z tohoto důvodu mnohdy přicházejí nepříjemná onemocnění, a to máme hlavní chřipkové epidemie ještě zřejmě před sebou. Přesto okolo vás kašle spousta lidí, a možná už dokonce i vy samotní. Kašel sám o sobě nepředstavuje nemoc, ale je pouze doprovodným projevem čištění dýchacích cest. Obecně rozlišujeme dle charakteru dva druhy kašle, a to suchý a vlhký. Na oba se zaměříme v následujících řádcích.
Suchý dráždivý kašel
Nejprve vždy přichází suchý kašel. Typický je absencí vytváření nepříjemných hlenů. Poznáte jej hlavně podle toho, že vás to bude v krku značně dráždit. Škrábání bude patrné po delší dobu, nikoli pouze ráno, když se vzbudíte u otevřeného okna. U tohoto druhu kašle je zapotřebí dráždivé reakce co možná nejvíce utlumit. Optimální jsou antitusika mající právě uklidňující tlumivé účinky. Z přírodních léčiv se na suchý kašel vyplatí jitrocel, mateřídouška anebo včelí med. Z léčiv jsou vhodné třeba přípravky Vicks.
Vlhký kašel s hleny
Jestliže se udělá vlhký kašel, daný člověk si nejspíše prošel stádiem, kdy jej trápil nejprve ten suchý. Po určitém období se začnou vytvářet hleny, jež musí neprodleně z organismu zmizet. Samozřejmě přirozenou cestou, tedy vykašláváním. Samo vás to ale mnohdy nutit vykašlávat hleny nebude. Optimální je si pomoct. Jak? Prostřednictvím specifických přípravků. Léčba suchého kašle se řeší jen tlumením. U vlhkého přichází na řadu expektorancia, jež usnadní vykašlávání. K rozředění hlenů se využívá služeb mukolytik. Hleny se při tekutější konzistenci vykašlávají mnohem lépe a postupem času zmizí úplně. Stejně tak by mělo dojít i k vyléčení prvotní infekce, již kašel jako takový provází.