Odborníci tvrdí, že svět zažívá doslova pandemii diabetu, tedy cukrovky. Jde o jedno z nejčastějších neinfekčních onemocnění vůbec, a přestože žijeme v 21. století, je stále nevyléčitelným. Obecně se za příčinu diabetu považuje náš životní styl – především kombinace typu stravy a nedostatku pohybu. Jak odhalit, jestli rovněž diabetes mellitus nemáme?
Není diabetes jako diabetes
Obecně existují dva typy tohoto onemocnění, kterému se jinak říká i cukrovka či úplavice cukrová. U diabetu typu 1 organismus neprodukuje inzulín. U diabetu typu 2 tělo sice inzulín produkuje, avšak organismus je na něj nedostatečně citlivý, neumí jej využívat, a proto je jeho účinek nedostatečným. Úkol inzulínu v našem těle je přitom velice důležitý – snižuje totiž hladinu cukru v krvi. Inzulín má schopnost předávat glukózu do krve, případně ji štěpí na jednoduché látky a uvolňuje se v podobě energie, či je ukládá jako rezervu do svalů, a přebytek přijatého cukru ukládá do tukových buněk.
Diabetes příznaky – tohle by vás mělo varovat
Mnoho odborníků se shoduje na tom, že i když v obou případech mluvíme o diabetu, jde vlastně o dvě zcela odlišná onemocnění. Diabetes 1. typu je onemocněním autoimunitním, kdy si tělo začne vytvářet protilátky proti vlastním beta buňkám Langerhansových ostrůvků v pankreatu, které tvoří inzulín. Pacient potřebuje dodávat inzulín do těla injekčnou formou celoživotně. Onemocnění se objeví znenadání, většinou již v dětství, nebo při dospívání. Prvními projevy jsou extrémní a rychlá ztráta váhy spojena s doslova vlčím hladem, velká žízeň a časté močení, někdy dokonce psychická zmatenost. V akutních stavech dojde až k hyperglykemickému ketoacidotickému kómatu. Spouštěčem diabetu 1. typu není životní styl, nadváha ani nedostatek pohybu. Aktivovat toto autoimunitní onemocnění může například i poměrně banální virové onemocnění, ale také zánětlivá onemocnění, poruchy imunitního systému.
Naopak diabetes 2. typu je považován za civilizační onemocnění související se životním stylem. Obecně k němu existují genetické predispozice a nedostatek pohybu, sedavý způsob života, obezita i nezdravé stravování, s převahou tučných jídel a jídel plných sacharidů jsou považovány za rizikové faktory jeho vzniku. Příznaky jsou přibírání, vlčí hlad, žízeň, časté močení, také dehydratace a suchá pokožka, extrémní únava, kožní infekce, infekce močových cest, náladovost, pálení a brnění dolních končetin, zhoršení hojivosti ran a rozmazané vidění. Hubnutí přícháží až v pozdním stádiu, kdy dochází k poruše vylučování inzulínu z pakreatu. Diabetes 2. typu se objevuje se nejčastěji po 40. roku života. Pokud se tento typ objeví dříve, třeba u dětí, příčinou je obvykle velká nadváha.
Těhotenská cukrovka
Příznaky totožné s diabetem se objevují rovněž v těhotenství, nejčastěji u žen s nadváhou, ale též u starších rodiček, obvykle nad 35 let. Těhotenská cukrovka může vést k problémům plodu. Dítě se často narodí příliš velké, s hmotností i přes 4 kg. Navíc po porodu hrozí hypoglykemie. U nás je u těhotných automaticky prováděn test na cukrovku a hladina cukru je udržovaná nejčastěji dietou. Dieta při cukrovce má vést k tomu, aby se hladina cukru upravila na správné hodnoty. Většinou jako žena s těhotenskou cukrovkou dostáváte od lékaře doporučení, abyste si v budoucnu hlídala hladinu cukru. Je totiž dost pravděpodobné, že se právě u žen s těhotenskou cukrovkou později objeví diabetes 2. typu.
Cukrovka příznaky – to je především zvýšená hladina glykémie
Měření hladiny glykémie je důležitým úkonem, díky kterému dokáže nemocný s diabetem udržovat správnou hladinu cukru. Pacient si hladinu cukru měří doma sám pomocí z prstu snadno odebrané krve a vložené do glukometru. Deník s měřením a seznamy jídel souvisejících s konkrétním měřením následně konzultuje s dietologem. Jedním z nejpoužívanějších glukometrů je Wellion. Tato značka nabízí i další potřeby pro diabetiky.
Cukrovka hodnoty : tato čísla byste měli znát (tyto hodnoty platí pro diagnostikované diabetiky, kteří se léčí a je to při odběru z prstu.)
- Správná hodnota glykemie 8 hodin před jídlem: 4,0 až 6,0 mmol/l
- Glykémie 1,5 až 2 hodiny po jídle: 5,0 až 7,5 mmol/l
Cukrovka je sice neléčitelné onemocnění, ale při vhodné léčbě a změně životního stylu se dá udržet na život neohrožující úrovni. Potřeby pro diabetiky, ale i diabetické potraviny a zdravá výživa jsou dnes dostupné. Vhodný je také aerobní pohyb (mírně se zadýchat, alespoň 45 minut 3krát týdně) .