Hubnutí bez diet a hladovění – jde to!

perfect figure

perfect figure

Pokud jste se pro redukci hmotnosti a zdravější životní styl rozhodli ze zdravotních důvodů, udělali jste správně. Odborníci totiž tvrdí, že už pětiprocentní úbytek představuje pro organismus mnoho výhod. Abyste však předešli známému jojo efektu, je třeba postupovat rozumně a zejména pomalu.

Důležité je uvědomit si, že návalové a drastické diety z dlouhodobého hlediska představují pro organismus větší nebezpečí, než kdybyste žádné nedrželi. Po přísných hladovkách či dietách, které ignorují fakt, že tělo potřebuje pro své fungování například i obávané tuky, dochází naopak k většímu nárůstu hmotnosti.

Striktní neznamená efektivní

Mnohé ze zmíněných diet jsou založeny na úplném vyloučení některé z látek, které jsou ale pro tělo nepostradatelné. V důsledku jejich vyloučení ze stravy tedy dochází k narušení funkcí různých orgánů či metabolismu, ale i ke zpomalení nebo zamezení vstřebávání vitaminů a minerálních látek do oběhu. Tělo při nich může trpět dehydratací, podvýživou v důsledku absence živin, zažívacími potížemi, či únavou.

Stanovte si menší cíle

Neexistuje doporučené denní množství kalorií, které by bylo konstantní pro lidi obou pohlaví, všech věkových kategorii či se stejným stupněm fyzické aktivity. Stejně tak neexistuje ideální číslo, o které by se měla při hubnutí měsíčně vaše hmotnost zmenšovat. Ovlivňuje ho totiž množství faktorů. Například muži mají tendenci hubnout rychleji než ženy. Stejně pro první týdny redukčních diet bývá typický viditelnější úbytek hmotnosti, protože tělo se nejprve zbavuje přebytečné vody. Zatímco pro lidi ve věku do třiceti let je ideální měsíční úbytek váhy od jednoho do tří kilogramů, u osob starších 40 let je to jen do 1,5 kilogramu. Při dietách, které slibují, že vaše váha půjde dolů i o 5 (a více) kilogramů za měsíc, je nutné prověřit jejich skutečnou efektivitu a zejména vliv na zdraví. Většinou nejsou dobré.

Ideální kalorický příjem pro zdravé hubnutí

Ideální denní příjem kalorií je odlišný pro lidi, kteří si chtějí svou aktuální váhu jen udržet ve srovnání s těmi, jejichž cílem je hmotnost zredukovat. Možná si to ani neuvědomujete, ale zdravé a dlouhodobě efektivní hubnutí závisí na řadě faktorů. Doporučený denní příjem kalorií se liší u mužů i žen, je jiný i u různých věkových kategorií a ovlivňuje ho dokonce i stupeň fyzické aktivity.

Podívejte se na tabulku ideálního kalorického příjmu:

Pohlaví

Věk

Žádná fyzická aktivita

Minimální fyzická aktivita

Střední fyzická aktivita

Vysoká fyzická aktivita

Žena

30

1585 kcal

1817 kcal

2048 kcal

2279 kcal

40

1537 kcal

1762 kcal

1986 kcal

2210 kcal

50 plus

1489 kcal

1707 kcal

1924 kcal

2141 kcal

Muž

30

1901 kcal

2178 kcal

2455 kcal

2732 kcal

40

1853 kcal

2123 kcal

2393 kcal

2663 kcal

50 plus

1805 kcal

2068 kcal

2331 kcal

2594 kcal

 

1. Když se vám nechce počítat kalorie?

Nebo se v nich jednoduše neorientujete? Nevadí. Přece jen existuje několik univerzálních tipů, které vám v kombinaci s odhodláním a pevnou vůlí dokážou k ideální hmotnosti se alespoň přiblížit.

2. Jděte na to pomalu

Ke změně životního stylu a stravovacích návyků přistupujte pomalu – náhlý přechod na zdravou stravu by mohl být pro vaše tělo šok a velmi brzy byste mohli od vašeho plánu upustit.

3. Pokud se držíte plánu, važte se často

Pravidelně sledujte svoji hmotnost – může to na vás působit motivačně, važte se každé dva týdny (po takovém období totiž budete vidět relevantní výsledky).

4. Jezte menší porce pětkrát denně

To pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi a dochází k efektivnějšímu spalování kalorií.

5. Nevyhýbejte se žádným živinám

Ideální porce obsahuje sacharidy, bílkoviny a také tuky, důležitý je však jejich poměr a množství.

6. Zeleninu z vašeho talíře snězte jako první

Obsahuje totiž hodně vlákniny, která dodává pocit sytosti, takže pak přijmete méně sacharidů a tuků.

7. Méně zdravé dobroty si poctivě dávkujte

Pokud se neumíte zbavit chuti na lupínky či jiné pochutiny, odsypte si menší množství z balíčku a ten vraťte zpět do skříně, či komory – tak se vyhnete tomu, že sníte celý obsah.

8. Choďte alespoň půl hodinky

Denně přejděte pěší chůzí alespoň 30 minutovou vzdálenost. Tempo by mělo být dynamické a stejné po celou dobu.

9. Nejezte po 18. hodině

Dopřejte si večeři lehčího charakteru (vyhýbejte se vajíčkům, uzeným masovým výrobkem, pečivu, ale i ovoci s vysokým obsahem cukru).

10. Dejte si vodu

Vždy, když vás přepadne chuť na sladké, dejte si nejprve sklenici vody – sníte menší množství, či dokonce odoláte úplně.

11. Jídlo důkladně žvýkejte

Tělu trvá, dokud si uvědomí, že je nasycené, proto často člověk zkonzumuje větší množství, než ve skutečnosti potřebuje.

12. Při přípravě jídla se vyhýbejte ochutnávání

Často tak přijmete velké množství kalorií, aniž jste se cítili sytí.

13. Slaďte zdravě

Cukr vyměňte za sladidla jako je med, stévie, či javorový sirup a sůl za různé bylinky či koření.

VIDEO: Nejčastější otázky O HUBNUTÍ!

Zdroj obrázku: Freeimages.com / Justine Furmanczyk

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

[mashshare]

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.