Když nechcete vidět, stačí zavřít oči. Stačí zadržet dech, abyste nic necítili. Ovšem když nechcete nic slyšet, zavřít si uši prostě nemůžete. Když říkáme, že něco “neslyšíme”, myslíme to často jen obrazně. Váš sluch pracuje stále, i když spíte. Jakožto orgány sluchu a rovnováhy, hrají uši zásadní roli téměř v každé činnosti. Uši jsou však také snadno zranitelné a citlivé k bolesti a proto si je musíme chránit.
Barotrauma
Jednou z příčin bolesti ucha může být barotrauma. Možná to slyšíte poprvé, ale určitě i vy jste ne jednou měli tento problém. Barotrauma je způsobeno rozdílem tlaku ve středním uchu a v okolní atmosféře. Může vás postihnou při cestování letadlem, zejména jste-li nachlazeni, máte zánět dutin nebo trpíte alergií. Ale příčinou může být také jakákoli rychlá změna atmosférického tlaku (při rychlé jízdě výtahem, při potápění).
Postiženou částí je střední ucho, které je spojeno Eustachovou trubicí. Právě tato trubice vyrovnává tlak v ušní dutině s tlakem atmosférickým. Když dojde k otoku Eustachovy trubice (při chřipce, zánětu dutin nebo alergiích) projeví se to tlakem v uších.
Příznaky barotraumatických potíží
- bolest v uších nebo i zvonění či hučení v uchu
- pocit plnosti v uchu, někdy závratě
Co můžete udělat hned
- Snažte se zívat (otvírejte při tom co nejvíce ústa) a polykat, tím lze uvolnit Eustachovu trubici. Těsně před klesáním v letadle si můžete vzít bonbon nebo žvýkačku, abyste byli nuceni co nejčastěji polykat.
- Při klesání v letadle nespěte. Vyzkoušejte: Hluboce se nadechněte, zavřete ústa, sevřete si lehce nos a snažte se protlačit vzduch trubicemi spojujícími nosohltan a uši. Pravděpodobně bude nutné to několikrát zopakovat. Během přistávání dětem pomáhá, když sají z láhve nebo mají dudlík. Někomu přináší úlevu, když si asi hodinu před přistáním vezme nějaké volně prodejné dekongestivum – snižuje překrvení sliznice a zabraňuje hromadění tekutin.
- Omezte sůl, je pro organismus celkově nevhodná. Omezíte-li ji, můžete pomoci svému sluchu.
- Hučení v uchu zkuste léčit vitamínem A v množství 5 000 až 10 000 IU denně.
- Zhoršený sluch může být také v důsledku hlučného prostředí ve kterém často pobýváte. Zkuste potravinové doplňky – betakaroten, vitamíny B, zinek.
Může být příčinou ušní maz?
Pokud mate vetší množství ušního mazu, může zablokovat ušní bubínek a to se může projevit bolestí, zvoněním v uchu nebo dokonce částečnou ztrátou sluchu. Vyzkoušejte proto léčbu: Třikrát denně si kapejte do ucha několik kapek teplého dětského oleje. Provádějte to tři dny. Když maz změkne, vypláchněte ucho pomocí injekční stříkačky teplou vodou. Může se stát, že budete přechodně pociťovat závrať.
Léčivé byliny proti ušním infekcím
Česnek
Je přírodní antibiotikum. Třikrát denně si kápněte do postiženého ucha 1 -3 kapky česnekového oleje. Nekapat v případě, že z ucha vytéká hnisavý výtok.
Zázvor
Také jedno z přírodních antibiotik. Užívejte jej v podobě tinktury nebo jako čaj.
Echinacea a vodilka kanadská
Mají protizánětlivé účinky. Doporučujeme: 1 -2 lžičky sušené echinacey přelijte šálkem vařící vody a nechte 10 -15 minut louhovat. Pijte 3x denně.
Kdy vyhledat lékařskou pomoc
Pokud tlak a bolest v uších přetrvávají i několik hodin po přistání, vyhledejte lékařskou pomoc. Plánujete cestu letadlem a jste po operaci ucha? Poraďte se s lékařem, zda je pro vás taková cesta vhodná.