Je možné v dnešním světě žít úplně beze strachu? Asi sotva. Ale Asi každý z nás někdy zažívá úzkost nebo strach. Úzkost doléhá na každého, ale někdy můžou být úzkostné stavy tak silné, že je potřeba naučit se, jak je zmírňovat nebo je léčit. Podívejme se nejen na příznaky psychické poruchy, ale hlavně na to, jak je překonávat a zmírňovat.
Jaké jsou příznaky deprese?
Nejčastějšími příznaky deprese jsou:
- dlouhodobá hluboká nejistota, napětí, špatná nálada nebo deprese bez konkrétního důvodu
- trvalý pocit strachu, který nemá žádný podklad, mírné až ochromující pocity úzkosti
- neschopnost odpočívat, spát nebo se soustředit
- pocení a návaly horka, zrychlený tep, bušení srdce a rychlé dýchání
- únava, bolesti hlavy, chvění, lekavost, plačtivost a náhlé zhoršení nálady
Nejsou známé přesné mechanismy vzniku úzkostných stavů, ale pokud se neléčí, mohou ohrozit partnerské vztahy, vést k poruchám spánku a ničit i fyzické zdraví.
Léčba deprese
Léčba úzkostných stavů je nejúčinnější tehdy, podaří-li se identifikovat a samozřejmě i odstranit konkrétní důvod stresu. Větších léčebných úspěchů se dosahuje u lidí se základní stabilní osobností. Úzkost může být někdy dědičná, vliv mají také různé životní události, které člověka potkají, zvláště ty, které si neseme z dětství. Některé studie ale ukazují, že úzkosti a záchvaty paniky mohou být u některých lidí vyvolány chemickými změnami v těle. Postiženým je potřeba pomocí celkovým zklidněním, poradenstvím a psychoterapií; zmírňování stresu v závažnějších případech se pak dosahuje aplikací anxiolytik (zvláště benzodiazepinů).
Na úzkostné stavy se obvykle podávají tyto léky
Benzodiazepiny
Diazepam, Nitrazepam, Oxazepam, Neurol. Xananx. Anxiolytika ze skupiny benzodiazepinů vedou po 12 týdnech léčby asi u 90% pacientů s panickými záchvaty k významnému zlepšení a 50% se záchvatů úplně zbaví. Benzodiazepiny jsou však návykové látky, proto by léčba neměla trvat déle než 3 měsíce, aby se riziku závislosti předešlo. Mohou také způsobit ospalost a malátnost.
Betablokátory
Idnderal, Sectral. Tyto léky jsou někdy podávány u záchvatů spojených s bušením srdce. Mohou se brát dlouhodobě, u některých osob však mohou vyvolávat deprese, malátnost a impotenci.
Různá antidepresiva
Deprex, Ludiomil, Prozac, Zoloft.
Homeopatika
Lék Aconite je vynikajícím lékem na úzkosti a panické stavy. O dávkování se však poraďte s lékařem.
Akupunktura
Bylo několikrát prokázáno, že akupunktura uvolňuje chemické látky v mozku, které zmírňují úzkost a depresi.
Co můžete udělat hned – prevence a trénování optimismu proti úzkosti
Mysl a tělo jsou spojeny v dobrém i zlém, v nemoci i ve zdraví. Podívejte se na naše rady, které vám mohou při depresivních stavech pěkně a elegantně pomoci.
Nevzdávejte se, když vás přemáhají úzkosti
Když vás v životě opět potká něco nepříjemného, co vám dělá přílišné starosti, řekněte si, že je to jen dočasná situace a že občas se takové věci prostě stávají, ale věci se jistě brzy obrátí k lepšímu. Skvělý podnět: až vás opět zavalí proud negativních myšlenek, napište si 5-10 věcí, které vám přinášejí pocit štěstí, a zamyslete se nad nimi. Pomůže vám to zaměřit se pozitivněji a zmírnit vaše úzkosti.
Berte věci z té lepší stránky
Daň, kterou si vybírá stres na vašem zdraví, závisí z velké části na tom, jak si poradíte s negativními událostmi v životě. Máte sklony vzdávat se, nechat se odradit, obviňovat se, ztrácet nad sebou kontrolu, nebo řešit to alkoholem? Tím poskytujete stresu a úzkosti šanci, aby vás porazily. Pokud však dokážete brát život z lepší stránky, budete odolnější vůči nástrahám.
Náš tip: Poseďte s kamarády či kamarádkami a svěřte se jim, vypovídejte se. Je to lepší než sto skleniček alkoholu.
Opravdu se nebojte jít za odborným poradcem nebo terapeutem
Poctivě si přiznejte, zda vám úzkost nebrání v činnostech, které byste chtěli dělat. Je-li tomu tak, nestyďte se tyto odborníky vyhledat, je to naopak důkaz, že máte svou situaci pod kontrolou. Snažte se také získat nejnovější podrobné informace o svých potížích z literatury a odborných studií. Vyhledejte pak dobrého psychoterapeuta.
Podívejte se na věci z více úhlů
Když se přistihnete, že opět máte negativní myšlenky, na chvíli se zastavte a uvažujte, zda neexistuje ještě jiný pohled na skutečnost, snažte se přehodnotit své myšlení. Dobře si také vybírejte své přátele. K pozitivními přístupu také pomáhá společnost optimisticky naladěných lidí.
Věci v sobě neduste, ale podělte se o ně
Pokud prožíváte větší stres, podělte se o své starosti a budou poloviční. Se svým strachem a pocity se svěřte nějakému blízkému příteli, poskytnete mu možnost vás utěšit a zároveň vám nabídnout reálnější pohled na svou situaci. I tak se zbavíte zčásti svého stresu.
Představujte si…
Představujte si sami sebe, jak zvládáte jakékoli těžkosti a dokážete řešit své problémy. Stává se, že problémovou situaci skutečně dokážete vyřešit, když se na její řešení soustředíte. Optimistický pohled na věc přináší dobrý konec.
Cvičte, sportujte
Mírnou úzkost odstraní aerobní cvičení (plavání, jízda na kole), které zvyšuje v těle tvorbu endorfinů – neurotransmiterů s uklidňujícím účinkem a zlepšujících náladu. Až 80% lidí udává, že se jim po cvičení snižuje stres a deprese.
Pryč s alkoholem a kofeinem
Snažte se omezit kofein a alkohol. Velké množství kofeinu často vyvolává úzkost a může být rovněž podnětem záchvatu paniky.