S cukrovkou je spojená často neuropatie. Jak k této nemoci dochází? Jaké jsou možnosti léčby neuropatie?
Neuropatie patří mezi onemocnění spojené s cukrovkou (převládá u diabetiků II. typu), vzniká jako důsledek dlouhodobě zvýšené hladiny cukru v krvi, ta poškozuje funkci periferních nervů, často jejich celých skupin.
Nervy dělíme na motorické, senzorické a vegetativní – v případě neuropatie dochází k poškození všech druhů. Nejzranitelnější nervy jsou zpravidla ty nejdelší, proto bývají jako první poškozeny dolní končetiny.
Projevy onemocnění
Zprvu pozorujeme při uléhání do postele, kdy cítíme nepříjemné brnění, chvění, pálení nebo mravenčení nohou (porucha senzitivních nervů). Později dochází k výpadkům nervů, toto je spojeno s pocitem studených nebo namočených nohou. Další fáze nemoci je spojena s necitelností nebo bolestmi.
Poruchy vegetativních nervů doprovází průjmy, poruchy močení, omdlívání nebo problémy se zornicovou reakcí. Komplikace mohou vést až k poruše srdečního svalu. Dochází také k výskytu ochrnutí lícního nervu (povislý koutek, vrásčité čelo) nebo k syndromu karpálního tunelu (k postižení nervu dochází v úzkém prostoru zápěstí).
V případě, že začneme pozorovat prvotní příznaky – brnění, mravenčení nohou, je nutné navštívit lékaře. Nejprve tedy navštívíme diabetologa, který nám udělá rozbor krve a zjistí hladinu cukru v krvi, ten nás dále pošle k neurologovi. Tady je provedena odborná prohlídka, laboratorní vyšetření, EMG nebo EEG.
Léčba neuropatie
Léčba neuropatie spočívá především v odstranění příčin vyvolávajících tuto nemoc, tedy ve stabilizování cukrovky – optimalizaci hladiny cukru v krvi. Jak již bylo zmíněno výše, je toto onemocnění spojeno s diabetem II. typu. Lékař nám tedy doporučí snížení hmotnosti a úpravu stravovacích návyků, tady je poté nutná důsledná spolupráce pacienta s lékařem.
Nutné je také zmínit, že doposud neexistuje zcela efektivní léčby neuropatie. Většinou se podávají léky rozšiřujících cévy, jako účinné se ukázaly vitamíny B, E, kyselina alfa – lipoová a esenciální mastné kyseliny.
Ke stabilizaci příznaků této nemoci, jako například brnění nebo chvění, se podávají léky ze skupiny antiepileptik, které odstraňují tyto nepříjemné pocity. Velmi důležitá je také péče o nohy, sem patří především správná obuv, kontrola, zda nedochází k výskytu špatně hojitelných otlaků nebo vředů. Lékaři také doporučují používání elastické bandáže.
To nejlepší, co můžeme udělat, je včasné rozpoznání příznaků této nemoci a okamžitá návštěva lékaře. Následují doporučení vedoucí ke zdravému životnímu stylu – pravidelný pohyb, dieta. Vzhledem k tomu, že se jedná o závažné onemocnění, je nutné se řídit veškerými pokyny odborníků.