Nohy diabetiků vyžadují zvláštní péči. V článku najdete rady, co dělat a čeho se vyvarovat.
Cukrovka může znamenat pro vaše nohy dvojí potíže. Za prvé, cukrovka může snížit průtok krve do nohou, což zbavuje nohy kyslíku a také živin. To způsobuje obtížné hojení puchýřů, vředů, říznutí a jiných poranění. A za druhé, poškození nervů cukrovkou (tzv. peripherální neuropatie) může způsobit necitlivost vašich chodidel. Pokud totiž necítíte oděrky a puchýře, jste s největší pravděpodobností na dobré cestě dostat vředy a také infekci.
Pokud zanedbáte puchýře a nebudete je léčit, mohou se hluboce infikovat a to může vést dokonce k amputaci. Je smutným faktem, který nelze brát na lehkou váhu, že lidé trpící diabetes neboli cukrovkou podstupují desetkrát častěji chirurgické odstranění prstu, chodidla a nižší nohy. Diabetická peripherální neuropatie může také způsobovat ostrou bolest v chodidlech. Můžete se stát nesnesitelně citlivými na sebemenší dotek, jako je například dotek prostěradel v posteli. Naštěstí existuje několik drobných rad, které vám pomohou na dlouhou dobu zajistit svým diabetickým chodidlům preventivní péči.
10 Tipů jak chránit vaše chodidla
Tip č.1: Kontrolujte obě nohy každý den
Prohlížejte obě chodidla každý den, ujistěte se, že jste nepřehlédli oblasti mezi všemi prsty a také kolem nich. Puchýře a také infekce mohou začít mezi prsty a s necitlivými chodidly je nemusíte cítit, dokud se noha nepodráždí a nezanítí. Pokud je pro vás fyzicky náročné provádět kontrolu každý den osobně, zkuste požádat člena rodiny nebo někoho z blízkého okolí.
Tip č.2: Při mytí používejte teplou (ne horkou) vodu
Omývejte krátce obě nohy každý den teplou, nikoliv horkou, vodou. Nesmíte cítit na nohou žár, tak pro jistotu zkontrolujte teplotu vody nejdříve rukou. Vyvarujte se dlouhodobého namáčení, poněvadž vředy nasáklé vodou se hůře hojí. Proto okamžitě nohy zlehka a šetrně osušte a nezapomeňte na místa mezi prsty.
Tip č.3: Ujistěte se, že vaše boty perfektně sedí
Boty jsou určitě investice, která se vám vrátí nazpět. Dokonce i sebemenší tření nebo nevhodně zvolená obuv mohou způsobit puchýř, který se může časem infikovat a změnit se v nikdy se nehojící vřed. Zkuste lépe sedící obuv nebo vyzkoušejte rozdílné typy ponožek. Dokonce i sebenepatrnější náznak zarudnutí či podráždění může „zadělat“ na velké problémy. Než si svou novou obuv zkusíte v obchodě, nejdříve ji bedlivě prohlédněte a zkontrolujte veškeré hrboly, nerovnosti a také hrubost švů, ostrost hran a všechno ostatní, co by vaše chodidla mohlo později poranit. Také svou obuv postupně střídejte.
Tip č.4: Vynechejte chůzi naboso
Vždy si obouvejte boty nebo pantofle. Vždy si také zároveň s obuví oblékejte ponožky, poněvadž kůže, plast a umělé materiály mohou rychle podráždit vaši pokožku a to vám může způsobit již tolikrát zmiňovaný puchýř. Naproti tomu můžete preferovat punčochový vzhled, silonky po kolena nebo tenké ponožky, ale vězte, že tyto módní doplňky neposkytují vašim prstům a patám dostatečnou ochranu. Oblékání hrubších ponožek „vycpe“ vaše chodidlo a ztlumí bolavá místa a mozoly.
Tip č.5: Promluvte!
Poškození nervů může být neočekávané. Nestyďte se a řekněte svému lékaři o jakýchkoliv změnách v citlivosti u vašich prstů, chodidel nebo nohou. Promluvte, pokud si všimnete bolestivého místa, brnění, mravenčení, snížené citlivosti nebo jakýchkoliv jiných neobvyklých příznaků – a to i v případě, že si myslíte, že jde o věc bezvýznamnou či banální. S rizikem možné amputace se nevyplatí nic podceňovat.
Tip č.6: Mějte chodidla měkká a vláčná, ale vždy suchá!
Díky vaší nemoci může být kůže suchá a popraskaná. Rozpraskaná pokožka je snadněji napadnutelná bakteriemi a je těžší nákazu vyléčit. Používejte malé množství lotionu, tělového mléka či tělového balzámu denně, ale vždy se potom ujistěte, že vaše chodidla jsou na omak suchá, nikoliv vlhká a lepivá. Snažte se vyhnout se krémování oblastí mezi prsty. Nehty vždy stříhejte a pilujte, abyste předešli jejich zarůstání. Možná pro vás bude daleko pohodlnější stříhat si nehty po nakrémování, když je kůžička měkčí. Po sprše či po koupeli vyhlaďte chodidla pemzou, ale počínejte si jemně při pilování kuřích ok a mozolů.
Tip č.7: Vyzkoušejte nenárazový typ cvičení
Plavání, jízda na kole, jóga a tai-chi jsou čím dál populárnější formy cvičení, s minimální námahou pro chodidla. Promluvte si ale nejdříve s vaším ošetřujícím lékařem, než se přihlásíte na jakýkoliv cvičební program.
Tip č.8: Zalepte kuří oka, mozoly, puchýře a kladívkové prsty
Pokud je váš palec ostře kosý ve směru k ostatním prstům a ostře naráží o kotník vašeho palce, máte klasický mozol. Kuří oko je vlastně bradavička v silné hrubé kůži, kde tkáň vytvořila na prstech nohy pravidelnou hráz přílišným odíráním a nebo tlakem. Ohnutému ukazováčku se říká kladívkový prst, může být výsledkem svalové slabosti způsobené poškozením nervu cukrovkou. Všechny tyto problémy dost znesnadňují nalézt pohodlnou obuv, která by vám dokonale padla. Ale dobrý pediatr (lékař se specializací na choroby nohou) může pomoci vyřešit tyto problémy a pomoci vám lépet o vaše chodidla pečovat.
Tip č.9: Zvažte vhodná protetika (ortopedické vložky do bot…)
Pediatr vám může rovněž do obuvi vsunout vhodnou ortopedickou vložku do bot, která podepře a podloží chodidlo, jestliže máte pocit bolesti kvůli poškozeným nervům nebo jsou vaše svaly příliš slabé kvůli tomuto poškození. Pokud je bolest a nebo slabost tak prudká, že je téměř nemožné kráčet pěšky, mohla by pomoci výztuha chodidla nebo ortopedická obuv. Pediatr je v tomto případě vaším nejlepším zdrojem informací.
Tip č.10: Pravidelně si kontrolujte hladinu cukru v krvi
Zlaté pravidlo pro celkové ošetření a následnou léčbu i nadále zůstává na vás a spočívá v pravidelných kontrolách. Významná studie Americké Diabetické Asociace (American Diabetes Association) v roce 2006 ukázala, že hladina cukru v krvi může snižovat spolu s inzulinem možnosti symptomů peripherální neurophatie-mravenčení, pálení a bolest-z 64%. Zatímco nemůžete ovlivnit, zda budete mít bolesti či ne, můžete kontrolovat vaši hladinu glukosy pomocí diety, pohybu a léků, jsou-li zapotřebí.
Vaše nohy a chodidla jsou pro vás zdrojem nezávislosti a samostatnosti, nebo alespoň jeden z jejích základů. Dejte jim proto trochu něžné péče každý den. A buďte si vždy jistí, že váš lékař vám během kontroly chodidla dobře prohlédne pro případ, že byste něco přehlédli.