Dna a její příznaky
Nejčastěji se dna projevuje takto:
- velké bolesti, otok kloubů, kloub je mimořádně citlivý, bolestivý a teplý
- lesklá, načervenalá až purpurová barva kůže v místě bolesti
- záchvat obvykle postihuje první kloub palce u nohy
- někdy horečka
Dna a prevence – jak se jí vyhnout?
Dědičnou dispozici k této nemoci má asi polovina osob trpících touto nemocí. Máte-li dnu v rodinné anamnéze, můžete jí předejít změnou stravy. Vyřaďte ze svého jídelníčku červené maso, především vnitřnosti, korýše, kvasnice a alkohol. Při léčbě dny je třeba vyřadit cukr a pít hodně tekutin, zejména třešňové šťávy. Některým lidem údajně třešně zmírňují potíže vyvolané dnou.
Vyzkoušejte třešňovou kůru: jezte denně čtvrt litru čerstvých nebo konzervovaných třešní nebo višní. Můžete je také nahradit 1 polévkovou lžíci třešňového koncentrátu denně.
Co můžete udělat hned proti dně?
Podívejte se na pár tipů, které mohou rychle pomoci proti dně:
1. Neuslyšíte to rádi, ale dieta
Základem péče je příslušná dieta. Jestliže se zbavíte přebytečných kil, může se tak upravit hladina kyseliny močové a zmírnit příznaky onemocnění. Snažte se omezit maso a jídla obsahující množství purinu.
2. Ihned může pomoci ibuprofen
Při bolestech si vezměte ibuprofen nebo jiné nesteroidní antirevmatikum.
3. Hodně pijte vodu
Každou hodinu pijte sklenici vody, abyste zvýšili průtok krve ledvinami a vylučování kyseliny močové. Super nápoj na dnu je voda s citronem.
4. Ledový obklad uleví
Zdvihněte nohu, a pokud snesete tlak, přiložte si na ni ledový obklad. Zůstaňte v klidu.
5. Dna a bezmasá strava
Bezmasá strava má většinou nízký obsah purinu, látky, která abnormálně zvyšuje hladinu kyseliny močové v krvi, což je příčina dny. A právě mezi vegetariány není dna obvyklá. Proto se snažte ve svém jídelníčku omezit maso nebo jej úplně vyloučit.
Dna má 3 formy
Podívejte se na 3 různé formy dny:
Akutní stav
Nastává, když se krystaly kyseliny močové vytvoří v kloubní tekutině. Pokud se stav neléčí, může trvat dny nebo týdny, objevuje se stále častěji a je čím dál bolestivější.
Chronický stav
Vede k tvorbě uzlů (tofy), které obsahují soli kyseliny močové. Vytváří se v oblasti kloubů, šlach a chrupavek na uších. U pacientů s tímto onemocněním se většinou postupně objevují potíže s ledvinami, včetně ledvinových kamenů, jako výsledek nadměrného usazování kyseliny močové.
Pseudodna
Vzniká také tvořením krystalů v okolí kloubů, tyto krystaly ale nejsou tvořeny kyselinou močovou, ale kalcium pyrofosfátem a cholesterolem. Na tento druh dny dosud neexistuje efektivní lék.
Jak se dna léči?
Dna se nedá vyléčit, ale léky mohou průběh onemocnění zmírnit. Podívejte se na metody zmírnění dny, které se používají:
Odsání tekutiny ze zánětu
To způsobuje okamžitou úlevu. Léčba se poté zaměřuje na zmírnění zánětu.
Silná antirevmatika
Např. Ketazon v některých případech také přinášejí dostatečnou úlevu.
Kolchicin
To je typický lék na dnu. Získává se z ocúnů. Bere se v malých dávkách, dokud obtíže neustoupí, nebo se neobjeví nežádoucí účinky, jako je nevolnost, zvracení, průjem a křeče v břiše.
Léky na snížení kyseliny močové
Léky, které snižují hladinu kyseliny močové – mezi ně patří například allopurinol (Milurit), ten blokuje tvoření kyseliny močové, a další léky, které podporují její vylučování, jako je prebencid a benzbromaron.
Injekce do kloubu
Bolest také často zmírní injekce přímo do postiženého kloubu a nesteroidní protizánětlivé léky.
Přírodní léčba dny
Vyzkoušejte obklady z vrbky úzkolisté přikládané na bolestivé klouby. Kombinace kořene lopuchu, celerových semínek, řebříčku a túje můžete užívat ve formě kapslí nebo tinktury.
Pijte třikrát denně sklenici vody se dvěma lžičkami semene miříku celeru nebo sadce nachového. Zbavíte tak tělo přebytečné kyseliny močové. Nepijte však bylinné čaje, jestliže vám lékař předepsal léky obsahující kolchicin.