Při odchodu z domu možná přemýšlíte, jestli máte všechno důležité s sebou. Nezapomeňte také na důležité “oblečení”, které byste měli mít na sobě vždy – váš úsměv. Všimli jste si, že na úsměvu mají svůj podíl i zuby? Ano, pokud vám na úsměvu záleží, pak vám musí záležet také na zubech.
Varování před onemocněním dásní
Výzkumy ukazují, že tři ze čtyř dospělých starších než 35 let trpí nějakou formou onemocnění dásní. Onemocnění dásní může vést až ke ztrátě zubů. Horší je však to, že je také spojeno se třemi dalšími zabijáky – chorobami srdce, cukrovkou a plicními chorobami. Také zdvojnásobuje riziko infarktu, tvoří tedy druhý hlavní rizikový faktor – hned po kouření.
Je snadné vynechat čištění zubů. Vždyť těch pět minut navíc se vám může hodit, že? Špatně! To, co nevidíte, vám může ublížit – a možná se tak už děje.
Pravdidelně navštěvujte zubaře
Bojíte se jít k zubaři a je to pro vás noční můra? Pokud ano, promluvte si o tom s ním. Než vám začne něco dělat, dohodněte se, že mu dáte signál (například zvednutím ruky), když vám ošetření začne být nepříjemné. Požádejte ho, aby vám vysvětlil, co jednotlivé kroky léčby obnášejí. Je lepší, aby bolest trvala chvíli u zubaře, než abyste jí trpěli při každém kousnutí do jídla. Pravidelná kontrola by měla být každého půl roku.
Jak předcházet zubnímu kazu?
Nejčastější příčinou bolesti zubů jsou zubní kazy. Vznikají působením zubního plaku. Tato vrstva se tvoří ze slin, bakterií a zbytků jídla a ulpívá na zubech. Činností bakterií vznikají kyseliny, které narušují zubní sklovinu. Většině kazů však můžete zabránit. Stačí pravidelná dobrá ústní hygiena. Čištění zubů kartáčkem a dentální nití minimálně jednou denně. Pomoci vám může také výplach úst po jídle, zvláště po sladkých zákuscích. Ústa si vyplachujte teplou slanou vodou. Používejte také zubní pastu proti usazování zubního kamene, která obsahuje fluorid a antibakteriální složku.
Poznámka: Někteří se rozhodli pro dietu, která zahrnuje příjem 1-1,5 g vápníku denně; to udržuje sklovinu v dobrém stavu. K náhlému vzestupu množství zubních kazů dochází u žen po menopauze, proto jim mnoho odborníků doporučuje hormonální terapii a doplňování vápníku.
TIP: K dokonalému úsměvu vám mohou pomoci neviditelná rovnátka zhotovená na míru, navštivte některou z moderních ordinací ortodoncie v Praze.
Jak a proč používat dentální nit
- Obtočte si kousek nitě kolem prstu na každé ruce tak, aby mezi nimi zůstal volný kus.
- Pomocí palce jedné ruky a ukazováčku druhé ruky držte nit nataženou. Pohybem dopředu a dozadu ji opatrně zaveďte do mezizubního prostoru.
- Stočte nit do tvaru písmena C a přejíždějte s ní nahoru a dolů podél boku každého zubu. Jemně zaveďte nit těsně pod dáseň, ale netlačte ji do dásně ani s ní pod linií dásní nepohybujte dopředu a dozadu. Dentální nit slouží zvláště k odstranění plaku, který se usazuje kolem dásní. Navíc zubní kazy začínají nejčastěji na místě styku dvou zubů. Zabránit tomu může právě dentální nit, která se na tato místa dostane a vyčistí je.
Chcete zachránit své zuby? Nemusíte chodit daleko – stačí zajít do koupelny. Pokud si čistíte zuby správně, můžete si udržet zdravé i dásně. Existuje několik metod. Buďte však opatrní a používejte jen malé množství zubní pasty, protože se jedná o materiál, který může být “stokrát tvrdší než sklovina“.
Jak správně čistit zuby?
- Štětinky kartáčku mají svírat úhel přibližně 45 stupňů k linii dásně. Při čištění provádějte jemné krátké pohyby. Nezapomeňte si přední řezáky vyčistit také zezadu.
- Při čištění kousacího povrchu zubů používejte krátké, stírací tahy.
- Při čištění zadního povrchu předních zubů držte kartáček téměř kolmo. Kartáčkem pohybujte od linie dásní ke kousacímu povrchu zubů.
- Krouživým pohybem očistěte také povrch jazyka a patro úst, abyste odstranili bakterie způsobující zápach z úst. (jazyk totiž tvoří úrodnou půdu pro bakterie.)
Všechno s mírou – to platí i o čištění zubů
Možná si drhnete zuby nadměrně. Někteří tím udělají více škody než užitku, nadměrným drhnutím si zuby ještě více poškodí. Nejvíce jsou ohroženi lidé, kteří si čistí zuby velmi horlivě, a ti, kdo používají kartáček s tvrdšími štětinami. Používejte proto měkké kartáčky. Nejdříve si vyčistěte zadní zuby, protože i měkké kartáčky jsou zpočátku poněkud tvrdší a zubní pasta je drsnější. Držte kartáček jemně pouze několika prsty, a ne v sevřené pěsti. Kartáčkem jemně pohybujte ve tvaru elipsy, místo abyste jím “pilovali” sem a tam.
Při bolesti zubů
Co dělat při bolesti zubů? Máme pro vás několik rad:
- Nejlépe je navštívit zubního lékaře, zvláště pokud máte příznaky hnisavého zánětu zubů. Do té doby vám může pomoci domácí léčba.
- Cucejte kousky ledu, úlevou může být také studený obklad na čelist.
- Účinný může být také teplý obklad. Přiložte na čelist horký obklad a vyplachujte si ústa teplou slanou vodou.
- Při bolesti přikládejte každých 20 minut na zub vatový tampon namočený v hřebíčkovém oleji.