Příznaky nachlazení asi dobře znáte: nepříjemná rýma, bolest v krku a kašel, případně vodnaté oči, kýchání a ucpaný nos – nebo možná všechno z toho. Jak si při nachlazení pomoci?
Co je to vlastně nachlazení
Běžné nachlazení je virová infekce horních cest dýchacích – nosu a hrtanu. Nachlazení je obvykle neškodné, přestože se přitom asi necítíte příjemně. Příznaky asi dobře znáte: rýma, bolest v krku a kašel, případně vodnaté oči, kýchání a ucpaný nos – nebo možná všechno z toho. Ve skutečnosti se symptomy často liší, nachlazení totiž může být způsobeno jedním z více než dvou set virů.
Většina dospělých trpí nachlazením zpravidla dvakrát až čtyřikrát do roka. Děti, zvláště předškolního věku, mohou onemocnět i šestkrát až desetkrát za rok. Vyšší náchylnost dětí k onemocnění je způsobena jednak nevyvinutou imunitou vůči běžným infekcím a jednak jejich častý kontakt s jinými dětmi, které si nedělají příliš hlavu s mytím rukou nebo zakrývání úst při kýchání. Většina lidí se z nachlazení zotaví za týden nebo dva (aneb jak praví známé rčení: léčená rýma přejde za dva týdny, neléčená za 14 dní…). Pokud se příznaky nezlepší, je nutné navštívit lékaře.
Příčiny nachlazení
Jak již bylo uvedeno, nachlazení může mít více než 200 původců, nejčastějším viníkem je ale vysoce infekční rhinovirus.
Virus se do vašeho těla dostane ústy nebo nosem. Šíří se kapénkami ve vzduchu, když někdo nemocný kašle, kýchá nebo mluví. Ale také se přenáší fyzickým kontaktem s nemocným nebo s předměty, kterých se dotkl, jako je nádobí, ručníky, hračky nebo telefony. Dotýkejte se svých očí, nosu nebo úst po takovém kontaktu, a pravděpodobně „chytíte rýmu“.
Mezi rizikové faktory patří alergie, které negativně působí na nosní sliznici, a oslabený imunitní systém. I virózy mají své „sezóny“ – například rhinovirus řádí nejvíce v pozdním létě, na podzim a na jaře, zatímco chřipková vlna se objevuje zpravidla od prosince do března.
Domácí léčba nachlazení – jak na to?
Možná své nachlazení sami nevyléčíte, ale můžete si průběh zpříjemnit, jak jen to bude možné. Tyto tipy mohou pomoci:
Hodně pijte
Voda, džus, čaj a horká polévka jsou vždy dobrou volbou. Pomáhají nahradit tekutiny ztracené produkcí hlenů nebo horečkou. Vyhýbejte se alkoholu a kofeinu, které způsobují dehydrataci, a cigaretovému kouři, který může vaše symptomy zhoršit.
Zkuste slepičí polévku
Slepičí polévka se používá při nachlazení už po celé generace. Vědci ji pochopitelně podrobili výzkumu a zjistili, že má skutečně mukolitické účinky, což znamená, že napomáhá snižování tvorby hlenu a jeho uvolňování z nosu a krku. Aby působila ještě lépe, přidejte do ní česnek, cibuli nebo čili papričky.
Odpočiňte si
Je-li to možné, zůstaňte doma z práce, pokud máte horečku nebo silný kašel nebo pokud jste otupělí kvůli lékům. Tak budete mít možnost si odpočinout, a zároveň snížíte nebezpečí, že nakazíte druhé. Jestliže žijete nebo pracujete s někým, kdo trpí chronickým onemocněním nebo má oslabený imunitní systém, noste roušku.
Přizpůsobte teplotu a vlhkost v místnosti
Udržujte v pokoji teplo, ale ne příliš. Pokud je vzduch suchý, zvlhčovač vzduchu nebo odpařovač může vzduch v pokoji zvlhčit a ulevit tak ucpanému nosu a kašli. Může pomoci i přidání esenciálního oleje, například eukalyptového. Udržujte zvlhčovač v čistotě, abyste zabránili množení bakterií a plísní.
Uklidněte krk
Kloktání teplé slané vody několikrát denně nebo pití teplé vody s citrónem a medem mohou pomoci uklidnit škrábání v krku a utišit kašel.
Používejte solné nosní kapky
Pro úlevu od rýmy vyzkoušejte solné nosní kapky. Můžete je koupit bez předpisu a jsou účinné, bezpečné a nedráždivé, dokonce i pro děti. Při použití u nemluvňat kápněte několik kapek do jedné nosní dírky, pak hned dírku zacpěte. Postup opakujte i u druhé dírky. Pokud to uděláte před krmením, bude dítě lépe schopné sát nebo pít z lahve, a bude lépe spát, jestliže kapky aplikujete večer.
Zkuste i alternativní prostředky
Volně prodejné potravinové doplňky, jako echinacea (třapatka nachová), vitamín C nebo zinek, jsou obecně doporučovány pro zmírnění obtíží a zkrácení průběhu onemocnění, ačkoli pravděpodobně nepůsobí přímo proti viróze. Zpravidla má největší efekt, užijete-li je krátce po objevení příznaků nemoci.
Prevence nachlazení
Na běžné nachlazení zatím nebyla vynalezena žádná vakcína, protože může být způsobeno tolika různými viry. Ale můžete udělat určitá preventivní opatření pro zpomalení šíření virů:
Myjte si ruce
Umývejte si ruce důkladně a často a učte své děti, jak je mytí rukou důležité. Noste s sebou lahvičku s čistícím roztokem na ruce na bázi alkoholu (nejméně šedesátiprocentním) pro případy, kdy mýdlo a voda nejsou k dispozici. Tyto roztoky zabijí většinu bakterií a mohou je bezpečně používat i starší děti.
Vydrhněte své věci
Udržujte v čistotě kuchyňskou linku a zařízení koupelny, zejména pokud je někdo v rodině nachlazený. Myjte po hraní dětské hračky.
Používejte ubrousky
Vždy kýchejte a kašlete do papírových kapesníků. Po použití jej ihned vyhoďte a potom si pořádně umyjte ruce. Naučte děti, aby kýchaly nebo kašlaly do rukávu v ohybu lokte, když nemají kapesník. Tak si zakryjí pusu, aniž by použily dlaně.
Nedělte se
Nepoužívejte společně s jinými členy rodiny stejné sklenice, hrnky a další nádobí. Je-li někdo z rodiny nemocný, používejte svůj vlastní hrnek nebo kelímky. Označte jménem hrnek, který používá nemocný.
Vyhýbejte se nákaze
Vyhněte se blízkému a delšímu kontaktu s kýmkoli nemocným.
Vybírejte dobře zařízení pro péči o své dítě
Hledejte zařízení (školku), které prosazuje dobré hygienické zvyklosti a pravidlo, že nemocné děti musí zůstat doma.
VIDEO: Jak funguje nachlazení?
Zdroj obrázku: Freeimages.com / Mike Johnson