Kopřivka – toto onemocnění kůže se projeví náhlým či opakovaným výsevem bíle či žlutě zbarvených kopřivkovitých pupenů obklopených zánětlivým zarudnutím nebo podkožním ekzémem. Obvykle netrvá déle než několik málo hodin, avšak u některých osob se může vyvinout déletrvající nebo recidivující forma. Ze známých příčin je nejčastější alergická reakce. Pokud je vaše tělo napadeno nějakým dráždidlem, imunitní systém způsobí uvolnění histaminu a to může vyvolat kopřivku.
Jaké jsou příznaky kopřívky?
Mezi nejčastější příznaky kopřivky patří:
- nepříjemná, silně svědivá, vystupující vyrážka s pupeny, některé jsou menší než hrášek, ale jiné mohou být až pět centimetrů velké
- červené nebo růžové pupeny se vyskytují ve skupinách, pupen je často s bělavým středem a červeným lemem
- otoky na rtech, na jazyku, očních víčkách nebo genitáliích, mohou se objevit také na hřbetu ruky nebo na nártu
- někdy výrazné otoky a potíže s dýcháním (známky prudké imunitní reakce – ananfylaxe)
Co může kopřivku vyvolat?
U některých lidí to může být mléko, vejce, ořechy, korýši, bobulovité ovoce, přísady do pokrmů. Kopřivku mohou vyvolat i některé léky, například penicilin a acylpirin. Podnětem může být také štípnutí hmyzem, sluneční světlo, extrémní horko nebo chladno. K zhoršení dochází při stresu. Je to hodně individuální.
Co můžete proti kopřivce udělat hned
Důležité je pokusit se zjistit a odstranit vyvolávající faktory
Pokud toto zjistíte a faktory odstraníte, můžete tak zabránit dalším alergickým reakcím v budoucnu. Nicméně i když se nepodaří příčinu odhalit, kopřivka většinou během času mizí spontánně, bez jakékoli léčby.
Chladná koupel uleví
Dejte si chladnou koupel s několika lžícemi kukuřičného škrobu (k dostání v lékárně).
Snažte se odstranit stres
Kopřivku zhoršuje psychické napětí a stres. Proto se snažte uvolnit například čtením či poslechem hudby.
Léčba kopřivky – jak na to?
Podívejte se, co se nejčastěji používá na léčbu kopřivky:
Roztok calmalinu nebo antihistaminika
Potlačují svědění vyvolané kopřivkou.
Chlorpheniramin
Lék ze skupiny antihistaminik, jehož se užívá při léčbě alergie a kopřivky. Tvoří rovněž součást některých volně prodejných léků proti nachlazení.
Kortikoidy
Používají se u závažnějších případů kopřivky.
Přírodní léčba kopřivky
Svědění a ostatní příznaky zmírňuje u některých postižených čaj nebo extrakt z kopřivy. Podobný účinek má i habr obecný, obsahující svíravý tanin.
Prevence kopřivky
Lázeň pro uvolnění a relax
Jedním z nejlepších prostředků na vyrážky je uklidňující lázeň.
Udělejte si tuto lázeň: Přidejte do vody 5-6 lžic ovesných vloček, 3 lžíce kukuřičného škrobu nebo sody bikarbony, popřípadě silný odvar z ptačnice (Stellaria).
Zdravá pokožka & zdravá strava
Dbejte aby vaše strava obsahovala dostatek vitaminu A, B-komplex a E a zinku. Tyto živiny jsou pro kůži velmi prospěšné – zvyšují odolnost vůči stresu, který může vyvolat vyrážky. Kontrolujte svůj jídelníček a nejezte potraviny, u kterých máte obavy, že váš stav zhoršují. Například kravské mléko, vejce, pšeničná mouka nebo ořechy.
Lékaře upozorněte
Pacienti alergičtí na penicilin nebo jiné léky musí na tuto okolnost vždy upozornit.
Desenzibilizace
Desenzibilizace je další možností, při které jsou pacientovi podávány injekčně malé dávky alergenů tak, aby si na ně jeho organismus zvykl.
Poznámka: Lidé, které postihují těžké alergické reakce, by si měli s sebou nosit injekční stříkačku s adrenalinem.
Jak bojovat proti kopřivkovému ekzému
Vyzkoušejte teplé obklady nebo koupel, zklidňují mírný ekzém. Na postižená místa pak naneste přírodní vazelínu nebo mast z měsíčku lékařského. Dbejte, aby si malé děti ekzém neškrábaly, boláky se tak ještě zvětší. Může pomoci, když dětem zastříháváte nehty velmi krátce; můžete jim na ruce dát i rukavice. Otevřené boláky při ekzému jsou vstupní bránou pro virová kožní onemocnění. Chraňte se proto před osobami, které mají opary nebo bradavice.