Křečové žíly – příznaky, prevence, léčba

krecove-zilyKřečové žíly jsou velmi rozšířeným onemocněním. Postihují přibližně 20% obyvatelstva a pětkrát častěji ženy. Po padesátce křečovými žílami trpí více než polovina lidí, protože žilní stěny ztrácí pružnost a tak se riziko vzniku křečových žil zvyšuje. U většiny lidí však jde spíš o problém kosmetický než lékařský. Jak můžete zpomalit průběh onemocnění a jek jej můžete léčit? Podívejte se na některé praktické podněty.

Příznaky křečových žil

Podívejte se na nejčastější příznaky křečových žil:

  • oteklé “zkroucené” provazce vystupujících modrofialových žil a oteklé nohy
  • bolesti, pocit pálení, tepla, tíhy a pulzace v dolních končetinách zvláště po dlouhém stání
  • křeče, často v noci
  • v těžkých případech boláky a dohněda zabarvená kůže

Jak vznikají křečové žíly?

Ve zdravých žilách umožňují žilní chlopně tok krve pouze jedním směrem. Když tyto chlopně nefungují, krev se pod nimi hromadí a to má za následek, že dojde k roztažení žil a vzniknou takzvané křečové žíly. Postižené žíly jsou někdy bolestivé, ale málokdy nebezpečné. Obvykle se objevují v dospívání a s věkem se zhoršují. Zpočátku se objevují malé zarudlé nebo modré “pavučinkové” žilky. Později se však rozvíjejí a tvoří velké modré křečové žíly. Mohou vzniknout i při tlačení, jako například při porodu dítěte nebo při vyprazdňování stolice, kdy dojde ke zvýšení tlaku v břišní dutině, a to brání návratu krve z žil v konečníku a v tlustém střevě. Vzniknou-li přitom křečové žíly, pak se jim říká hemoroidy.

Co pomáhá na křečové žíly?

Studené obklady

Bolesti zmírníte studeným obkladem. Snažte si také několikrát denně odpočinout se zdviženýma nohama. Praktické je dát si do dolní části postele asi 15cm podložku, tak snížíte frekvenci nočních křečí.

Pozor na dlouhé stání

Vyhýbejte se dlouhému stání, sezení nebo sezení v pozici “noha přes nohu”, které žíly stlačuje. Při cestování autem se snažte každou hodinu zastavit a trochu se projít.

Elastické punčovchy

Noste elastické zdravotní punčochy, které zabraňují hromadění krve v dolních končetinách.

Nekuřte

Kouření zhoršuje krevní oběh a stav křečových žil.

Cvičení a hmotnost

Udržujte si optimální hmotnost a snažte se cvičit. Pohyb je důležitý, podporuje tok krve směrem k srdci.

Pozor i na sůl

Vyhýbejte se slaným jídlům. Sůl způsobuje zadržování tekutin v těle a v důsledku toho i otékání nohou.

Jezte dostatek vlákniny

Potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako je celozrnný chléb a zelenina, napomáhají k dobrému trávení. Vyhnete se tak zácpě, která přispívá k tvorbě křečových žil.

Když vás chytne křeč

Křeče v dolní končetině povolí, když končetinu pomalu zdvihnete a propnete ji, prsty přitom přitáhněte směrem k holeni. Křeč v noze uvolníte propnutím nohy, prsty musí směřovat k holeni a patu se snažte tlačit dopředu.

Křečové žíly – léčba?

Nejlépe je, když postižený změní svůj životní styl. Někteří pacienti také volí chirurgický zákrok. V současné medicíně existuje celá řada možností.

Skleroterapie

Je to známý a účinný druh zákroku, kterým se odstraňují drobné žilky a malé křečové žíly. Při skleroterapii lékař vpíchne do postižené žíly sklerotizační roztok, který cévu uzavře a žíla zaniká. Krevní tok se tak vrátí do zdravých žil. Vpichy se překrývají sterilní gázou a na končetinu se přiloží elastická bandáž, která se po několika dnech odstraní. Pacient nosí nosí elastické punčochy než se úplně uzdraví.

Laserová metoda

Díky schopnosti intenzivního světelného paprsku se zničí drobné a “pavoučkovité” žilky. Odborník nanese na kůži gel a místo ozáří paprskem. Výhodou je, že zákrok většinou nebolí a rána nekrvácí. Krevní tok se vrátí do zdravých žil.

Flebektomie

Při tomto chirurgickém zákroku se odstraňují postižené žíly z malých kožních řezů pomocí speciálních nástrojů. Provádí se místní nebo celkové znecitlivění. Výhodou je, že se užívá k odstranění velkých povrchových žil, např. safeny, která sbírá krev od kotníku do třísla. Operace trvá asi 30 minut a po týdnu lékař odstraní stehy. Při bolestech zkuste ledové obklady. Můžete také použít volně dostupná analgetika. Komplikace jsou vzácné.

Šoková terapie na křečové žíly

Střídavá horká a studená lázeň může zpomalit vývoj křečových žil na nohou a kotnících. Můžete postupovat takto: ponořte nohy na 1 -2 minuty do horké vody a pak na 30 sekund do studené. Střídejte po dobu 15 minut. Na závěr vtírejte do nohou rozmarýnový olej, který stimuluje krevní oběh. Olej z heřmánku zase zmírňuje otok a uleví od bolesti.

VIDEO: Křečové žíly

VIDEO: Křečovým žilám můžete předcházet

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

[mashshare]

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.