Migréna se projevuje únavou, úzkostí, změnami nálady a dalšími neurčitými příznaky. Provází ji silná, pulzující nebo tepavá bolest hlavy, nevolnost nebo i zvracení. Lidé trpící migrénou jsou také často citlivější na světlo a zvuk.
Máte příznaky migrény?
Při migréně dochází ke složitému biochemickému procesu, který není dosud plně prozkoumán. Někteří usuzují, že migrénu spouští nějaký faktor, který vyvolává zánětlivou odpověď v trojklanném nervu (velký rozvětvený obličejový nerv). Typická bolest při migréně zasahuje většinou polovinu hlavy. Velkou roli při tom hraje serotonin, což je látka, která otupuje vnímání bolesti a také zužuje nebo uzavírá krevní cévy. Jednou z příčin migrény je proto nedostatečné vylučování serotoninu a výsledkem je pak tepavá nebo bušící bolest.
Jak zmírnit migrénu?
Nejlépe je zasáhnout hned při prvních náznacích hrozící bolesti. Většina osob postižených migrénou potřebuje v zájmu co nejrychlejšího zotavení vyspat se po záchvatu v tiché místnosti bez přístupu světla. Můžete si dát i studený obklad na čelo. Zkuste použít Acylpirin nebo Ibuprofen, léky, které zastavují tvorbu prostagladinu v roztažených a zanícených cévách. Můžete zapít kávou, která urychluje jejich působení.Tablety používejte s mírou a pokud nezabírají, navštivte svého lékaře.
Veďte si deník
Také se snažte rozpoznat, které faktory u vás migrénu vyvolávají. Může být praktické si vést podrobný deník a mít v něm záznamy o jídle, menstruačním cyklu, změnách počasí a dalších možných příčinách, které by mohly mít s migrénou něco společného.
Jak na prevenci migrény?
Doporučujeme dělat následující věci jako prevenci migrény:
- dopřejte si dostatek spánku
- alkohol pijte střídmě, s kávou to také nepřehánějte. U některých lidí může právěnadměrné pití kávy a nápojů s kofeinem vyvolávat migrénu.
- vyhýbejte se stresu a usilujte o vyrovnaný životní styl
- začněte cvičit – pravidelné aerobní cvičení, například ostrá chůze, běh apod. snižují duševní napětí, přímo zlepšují krevní oběh a zvyšují hladinu endorfinu (látky, které tlumí bolest).
- vyhýbejte se potravinám s vysokým obsahem tyraminu, což jsou například uležené sýry, vnitřnosti, uzené maso nebo červené víno.
Jak migrénu léčit?
1. Léky proti bolesti
Nejlepší léčbou při akutním záchvatu migrény je acylpyrin, ibuprofen, paracentamol spolu s antiemetiky (většinou ve formě čípku) a další protizánětlivé látky. Můžete je kombinovat s kávou.
2. Triptany
Tyto léky zužují tepénky. Jsou jak v tabletové formě, tak i v podobě nosního spreje a injekce. Obecně jsou bezpečnější než ergotaminové léky, ale při jejich použití je také nezbytná opatrnost. Nesmí je však používat lidé trpící srdeční chorobou nebo vysokým krevním tlakem. Nežádoucí účinky totiž mohou vyvolávat bolest na hrudi a zvýšení krevního tlaku.
3. Ergotaminové přípravky
Tyto léky také způsobují zúžení rozšířených cév v hlavě. Jsou-li užity v počáteční fázi, mají dokonce schopnost zastavit další rozvoj migrenózního záchvatu. Užívejte je však opatrně, protože ve vysokých dávkách jsou nebezpečné. Mohou mít nežádoucí účinky – zvýšený krevní tlak, nepravidelný pulz, nevolnost či zvracení, necitlivost či slabost. Navíc u některých lidí se po přerušení léčby migrény vracejí.
4. Antidepresiva
Léky, které zvyšují hladinu serotoninu.
5. Preventivní léky
Mezi nejznámější patří kalciové blokátory a betablokátory, které působí přímo na cévy (používají se k léčbě vysokého krevního tlaku). Je možné zkusit také kyselinu valproovou, používanou při léčbě epilepsie. Byla totiž prokázána její účinnost v prevenci proti migréně.
6. Hořčík
Je důležité tento minerál užívat v dostatečné míře, účasní se zhruba na 325 metabolických dějů. Pravděpodobně do jisté míry zabraňuje migrénám, ale také vzniku cukrovky, osteoporózy a vzestupu krevního tlaku. Výborným zdrojem hořčíku jsou sójové potraviny, z nápojů voda Magnesia. Doporučená denní dávka: 300 mg.
7. Botuloxin
Specialista pro léčbu bolestí hlavy W. J.Binder používá nepatrné dávky botuloxinu, což je látka, která se používá pro uvolnění svalového napětí a při vyhlazování vrásek na obličeji. Podle něj však může tato látka zastavit také migrénu, a to během hodiny. Při jedné studii odstranil butuloxin opakování bolesti u více než poloviny pacientů a u dalších 35 % snížil počet záchvatů na polovinu.