Pokud vás potkalo vážné onemocnění Diabetes mellitus, které známe pod českým názvem cukrovka, jistě potvrdíte, že obnáší odříkání a disciplínu. V prvé řadě je třeba dbát na zdravý životní styl, a to hlavně pravidelné stravování. Za druhé je nutné dodržovat řadu opatření, mezi něž patří sledování hladiny glukózy v krvi a aplikace inzulínu.
Inzulínová pera pro ulehčení života
Vynález této šikovné pomůcky usnadnil život s cukrovkou mnohým pacientům. Díky němu je podání inzulínu komfortní, rychlou, jednoduchou a téměř bezbolestnou záležitostí. Navíc se jedná o elegantní předměty líbivých designů, jimž nemohou klasické jehly, tzv. inzulinky, konkurovat. Jak se s inzulínovým perem pracuje? Diabetici se shodnou, že velice dobře. S jejich pomocí zvládnou aplikaci inzulinu i malé děti. Na pero se nasazují speciální inzulínové jehly, které jsou k dostání v různých délkách a průměrech. Inzulínová pera dle typu mají buď přednastavené přesné dávkování inzulinu, nebo si ho navolíte sami. Po vpichu jehly do podkoží stačí zmáčknout píst a 5-10 vteřin počkat.
Pro minimální bolestivost
Každý diabetik by měl být poučen, že má střídat místa vpichu. Jinak hrozí riziko vzniku bouliček, ze kterých se inzulín špatně vstřebává. Ideálními místy jsou stehna, paže, hýždě a břicho. Velký podíl na tom, jak bude vpich bolestivý, mají zmiňované inzulínové jehly. I když se jedná o jednorázový spotřební materiál, nevyplatí se na nich šetřit. Protože jsou většinou kompatibilní se všemi typy inzulínových per, vybírejte je hlavně dle délky, tloušťky stěny a provedení zkosení. U příliš dlouhé jehly hrozí vpich do svalu, který je velmi bolestivý. Moderní tenkostěnná technologie zajistí větší průtok inzulínu, a tím pádem nepotřebujete na jehlu v místě vpichu tolik tlačit. Elektricky vyhlazené a silikonem potažené jehly sníží tření s pokožkou, což opět vede k eliminaci bolestivosti.