Parkinsonova choroba – příznaky a léčba

parkinsonSvalová ztuhlost a třes jsou typické příznaky Parkinsonovy choroby. Tato nemoc je způsobená úbytkem nervových buněk v mozkové oblasti zvané černá substance. Tělu pak chybí dopamin, který se normálně v této části mozku vytváří. Nedostatek dopaminu omezuje schopnost přenášet signály mezi nervovými buňkami a pacient tak není schopen plně kontrolovat svůj pohyb.

Příznaky Parkinsonovy choroby

Mezi klasické a nejčastější příznaky Parkinsonovy choroby patří:

  • třes, svalová ztuhlost, slabost, lehký třes rukou nebo hlavy
  • poruchy čichu, strnulý, neměnný výraz obličeje – postižený téměř nemrká
  • zpomalené pohyby, občas deprese

Pozdější příznaky

Později choroba postihuje obě strany těla a způsobuje současně strnulost a ochablost i třes svalstva. K charakteristickým příznakům také patří patří ztuhlá, pomalá a nevyrovnaná chůze, ztráta rovnováhy, zmatenost a někdy i ztráta paměti.

Parkinsonovu chorobu způsobuje odumírání nervových buněk v oblasti mozku, která řídí pohyby. Většinou se objevuje u osob starších šedesáti let. Na vznik nemoci mohou mít vliv genetické předpoklady, poranění mozku nebo životní prostředí.

Co můžete udělat hned, když máte Parkinsonovu chorobu?

Parkinsonova choroba je léčitelná, ale nevyléčitelná. Některé léky však dokážou udržet nemoc pod kontrolou. Postiženým můžou pomoci zlepšit jejich sebevědomí a pohyblivost speciální tréninky, pomůcky a celková podpora. Vyzkoušejte několik podnětů.

  • Zůstaňte aktivní a cvičte. Odborníci se shodují, že to je pro postižené velmi prospěšné. Nevysilujte se však příliš.
  • Vyzkoušejte fyzioterapii a masáž svalů – napomáhají ke zlepšení pohyblivosti. Poraďte se s lékařem.
  • Dávejte přednost zelenině a obilovinám před masem a mléčnými výrobky. Bílkoviny obsažené například v mase zpomalují v těle tvorbu chemických látek, kterých mají nemocní Parkinsonovou chorobou nedostatek. Zelenina navíc pomáhá proti zácpě.
  • Můžete se také připojit k některé terapeutické skupině pro osoby postižené touto chorobou. Mnozí nemocní zjišťují, že se jim ve společnosti uleví od depresí, které často tuto nemoc doprovázejí.

Léčba Parkinsonovy choroby

Pokud se nemoc rozvine, přicházejí ke slovu léky, které mohou minimalizovat příznaky. Ani léky ale nemohou zastavit degeneraci mozkových buněk. Jedná se většinou o složitou a komplexní léčbu. Podává se několik typů léků v nejrůznějších kombinacích.

Levodopa

Nejúčinnějším a většinou prvním užívaným lékem je Levodopa – lidský organismus ji přeměňuje na dopamin. Pozitivní efekt dopaminu však po čase náhle pomine a je třeba nasadit jiné léky. Levodopa ale může být znovu aplikována po několika týdnech.

Amantadin a bromokriptin

Léky, které se užívají ve spojení s levodopou nebo místo ní. Třes a jiné příznaky potlačují anticholinerika.

Mozková operace

Někdy se jedná o mladého postiženého pacienta a v takových případech se někdy provádí tento zákrok. Je pro pacienty, kteří mají nemoc v počátečním stádiu a kteří jsou jinak v dobrém zdravotním stavu.

Pozor na špatnou diagnózu Parkinsonovy choroby

Pozor, některé léky na předpis, většinou léky užívané při léčení duševních chorob, mohou vyvolat příznaky podobné příznakům Parkinsonovy choroby. Poraďte se s lékařem, změna léků může příznaky zmírnit.

Pokud pozorujete u sebe nebo u někoho z vašich blízkých známky Parkinsonovy choroby vyhledejte lékařskou pomoc.

Co si dále přečíst o Parkinsonově nemoci?

VIDEO: Parkinsonova nemoc a život s ní: DEN A NOC

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

[mashshare]

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.