Prasečí chřipka a její průběh a přenos

praseci-chripkaPrasečí chřipka se rychle rozšířila po celém světě. Propukla v plné své síle. Jaký je podle odborníků průběh této nemoci? Jak se přenáší? Jaké jsou možné komplikace?

Přenos a průběh prasečí chřipky

Prasečí chřipka se přenáší stejně jako běžná sezónní chřipka. Zdrojem nákazy je jiný člověk. K přenosu dochází především kapénkovou infekcí. Zdrojem nákazy mohou být ale také předměty, které byly kontaminované sekretem nemocného. Virus přežívá na rukou jen cca 5 minut. Na oblečení, papírových kapesnících nebo papíru vydrží virus až 12 hodin. Na neporézních površích, jako je plast nebo nerez, vydrží až 48 hodin. Na zabití viru prasečí chřipky se dají použít běžné desinfekční prostředky.

Průběh prasečí chřipky

Průběh prasečí chřipky od infikace je následující:

  • inkubační doba: několik hodin až 2 dny
  • první příznak – horečka
  • do 24 hodin – množení virů vrcholí
  • do 48 hodin je možné nasazením antivirotik omezit množení viru
  • po 4. dnu už není chřipka nakažlivá
  • po 5. dnu se množení viru zpomaluje
  • 7-14 dní – uzdravení při nekomplikovaném průběhu

Infekce virem začíná na sliznicích. Virus se namnoží velmi rychle – cca během 4 hodin. Příznaky se projeví téměř okamžitě – někdo může určit začátek nemoci prakticky na minutu. Najednou se cítí špatně. Pak se projeví první příznak chřipky, horečka. Množení virů vrcholí během 24 hodin a pokračuje dalších 24-48 hodin. Pokud se během prvních 2 dnů onemocnění nasadí antivirotika, může to průběh nemoci příznivě ovlivnit.

Po 5. dnu od prvních příznaků se množení viru znatelně zpomaluje a pacient se začíná uzdravovat. Při nekomplikovaném průběhu trvá chřipka 7-10, ale i 14 dnů. Rekonvalescence s únavností a malátností může trvat déle.

Chřipka sice postihuje mladou generaci mnohem častěji než osoby vysokého věku, ale prognóza na přežití je u mladších mnohem lepší.

Možné komplikace při nákaze prasečí chřipkou

Průběh prasečí chřipky se může lišit v závislosti na jiných vlivech. Komplikace jsou častější u osob starších než 65 let a u jiných rizikových pacientů. Větší pravděpodobnost komplikací je u lidí s chronickou obstrukční chorobou, cystickou fibrózou nebo astmatem. Více ohrožení jsou také kardiaci, osoby se závažným metabolickým onemocněním a sníženou funkcí ledvin.

Pozor na těhotenství

V době pandemie jsou výrazně ohroženou skupinou těhotné ženy ve 2. a 3. trimestru. Život ohrožující komplikace a úmrtí jsou u nich mnohonásobně častější než u negravidních žen stejného věku.

Nejnebezpečnější komplikací při prasečí chřipce bývá chřipková pneumonieVIDEO: Prasečí chřipka

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

[mashshare]

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.