V článku najdete přehled příznaků prasečí neboli mexické chřipky tak, jak ho prezentují odborníci. Jaké jsou možnosti prevence a léčby? Jaká jsou rizika?
Příznaky prasečí chřipky
Příznaky prasečí chřípky jsou podobné jako u běžné chřipky. Virus prasečí chřipky je slabší než některé běžné chřipky, jeho nebezpečí spočívá především v tom, že je nový. Pokud se u vás vyskytnou příznaky chřipky, důvod k obavám by měli mít jen ti, kteří byli nedávno v Mexiku nebo v zemi, kde se nákaza projevila. V ostatních případech nemusíte mít strach, půjde s největší pravděpodobností o běžnou chřipku.
Příznaky mexické chřipky podobné jako u běžné chřipky:
- horečka
- zimnice
- únava
- nechutenství
- kašel
- rýma
- škrábání v krku
- nevolnost
- zvracení
- průjem
- komplikací je těžký zápal plic a selhání dýchání
Varovné příznaky u dítěte, kdy je nutno ihned vyhledat lékaře
- zrychlené či obtížné dýchání
- namodralá barva kůže
- nedostatečný příjem tekutin
- při horečce se objeví na kůži flíčky
Prevence prasečí chřipky
Prasečí chřipka se šíří, stejně jako klasická chřipka, především kapénkovou infekcí. K nejdůležitějším způsobům ochrany patří mytí rukou. Ruce si myjte mýdlem v teplé vodě po dobu 15-20 sekund po každém návratu z venku. Při kašlání používejte kapesník a po zakašlání nebo kýchnutí si opět umyjte ruce. Použité kapesníky nikde nepovalujte, ale vyhoďte je do koše. Nedotýkejte se očí, nosu a úst.
K větší odolnosti vám pomůže dobrá životospráva. Zejména se vyhýbejte stresu, buďte fyzicky aktivní, kvalitně spěte, zdravě jezte a hodně pijte.
Pamatujte: Prasečí chřipka se nešíří z vepřového masa. Teplota nad 64°C virus bezpečně zničí.
Léčba prasečí chřipky
Na prasečí chřipku zatím neexistuje žádné očkování. Očkování proti běžným chřipkám jsou neúčinná. Šíření viru v organizmu zabraňují antivirotika Tamiflu a Relenza. Tyto léky berte jen na doporučení lékaře (jsou stejně prodejné jen na předpis). Jinak si můžete vypěstovat na tyto léky rezistenci a v případě potřeby antivirotikum ztratí účinnost. V případě projevení příznaků neodkládejte návštěvu lékaře. Čim dřív se léky nasadí, tím lépe. Podle odborníků důvod k panice není. Česká Republika je prý na možný příchod viru dobře připravena.