Problémy se žlučníkem – žlučníkové kameny

zlucnikŽlučník sice není životně důležitý, zato je velice častým zdrojem bolesti. Pokud je navíc vaším oblíbeným jídlem vepře-knedlo-zelo nebo buček a jiná tučná jídla, je dobré si tento článek přečíst. Jak můžete rozpoznat příznaky žlučových kamenů a jak si s tím poradit? To se dozvíte v tomto článku.

Příznaky žlučníkových kamenů

Mezi nejčastější příznaky žlučníkových kamenů se řadí:

  • intenzivní bolest v horní části břicha – někdy po tučném jídle, jindy uprostřed noci. Bolest může vystřelovat do pravého boku nebo do horní pravé části zad.
  • někdy nucení na zvracení a zvracení, plyny a trávicí potíže, říhání.
  • horečka a zimnice, nažloutlá pokožka a oči, pocení.
  • světlá stolice nebo tmavá moč.

Žlučníkové kameny se tvoří z cholesterolu nebo ze žlučníkových solí v žlučníku. Žlučník je malý orgán tvaru hrušky ve kterém se ukládá trávicí šťáva – žluč. Kameny mohou být jako zrnko soli, ale někdy dosahují až velikosti citronu. Většinou nepůsobí potíže. Ke žlučníkovému záchvatu však dochází křečí žlučníku. Jeden nebo více kamínků uvázne ve ve žlučových cestách.

Záchvat většinou vyvolá tučné jídlo. Trvá několik hodin ale může trvat i tři dny. Žlučové kameny mohou rovněž způsobit žloutenku, když se žluč nemůže vylučovat. Ihned vyžádejte lékařské vyšetření. Hrozí vám zánět jater a slinivky a prasknutí žlučovodu nebo žlučníku.

Co můžete udělat hned při žlučníkovém záchvatu

Máte příznaky žlučníkového záchvatu? Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Nic nejezte a nepijte. Lehněte si. Bolesti málokdy zmírní volně dostupná analgetika, většinou jsou nutná spazmolytika (léky na uvolnění křečí), silná analgetika může předepsat jen lékař.

Léčba žlučníkových kamenů

  1. Nejdříve je nutné provést testy, které mohou prokázat podezření na žlučové kameny.
  2. Sonografické vyšetření
  3. Pomocí zvukových vln se zobrazí žlučník a odhalí se jakýkoli kámen.
  4. Nativní rentgenový snímek
  5. Po podání kontrastní látky se prokáže zda jsou ve žlučníku kameny.
  6. Endoskopická retrográdní cholangiopankreatografie
  7. Trubičkou, která se zavede ústy do těla může lékař využít jak k vyšetření žlučových cest, tak k odstranění kamenů ze žlučovodu.

 

Kdy jít na operaci?

Pokud jste prodělali opakovaný žlučníkový záchvat, doporučuje se odstranit žlučník. Operační technika se v poslední době velmi zlepšila. Při operaci se často používá laparoskopický postup. Pacient obvykle opouští nemocnici už jeden nebo dva dny po operaci, má minimální ztrátu krve a na rozdíl od velkého operačního řezu se mu drobné ranky rychle zahojí. Většině nemocným operace přinese úlevu. Pokud se objeví potíže i po ní, je to většinou způsobeno zbývajícími kamínky. Opakování obtíží si někdy může vyžádat doplňující operační zákrok.

Prevence žlučníkových kamenů

Někdy pomůže snížení nadváhy

Změňte tučná jídla za nízkotučná s vysokým obsahem vlákniny.

Nedržte drastické diety

Prudký úbytek tělesné hmotnosti zvyšuje riziko tvorby žlučových kamenů.

Pijte hodně

Nejméně 2 litry vody denně. Zabráníte tak zácpě. Doporučuje se nepít alkohol.

Hýbejte se

Pravidelné cvičení vám pomůže nejen si udržet hmotnost, ale také mít pod kontrolou hladinu cholesterolu a tím snížit riziko vzniku žlučových kamenů.

Zkuste vitamin C

Ženy s vysokou hladinou vitaminu C v krvi jsou méně náchylné k tvorbě žlučových kamenů. Vitamin C snižuje hladinu cholesterolu ve žluči.

Extrakt bodlákové šťávy

Tento extrakt snižuje hladinu cholesterolu ve žluči a tím i riziko vzniku kamenů. Doporučená denní dávka je 300 – 600 mg. Stejný účinek má i extrakt z kořene pampelišky ve formě kapslí nebo čaje.

Co si přečíst dále na toto téma?

VIDEO: Žlučníkové kameny a bylinky

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

[mashshare]

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.