Zkušenosti s průjmem vyvolaným infekcí nebo otravou jídlem má asi každý z nás. Průjem může být způsoben ale i jinými příčinami, které vyžadují lékařské vyšetření. Zvláště těžké důsledky může mít průjem u dětí, zejména vzhledem k nebezpečí silné a mnohdy smrtelné dehydratace. Nebezpečí dehydratace při průjmech hrozí rovněž starším osobám. Neberte jej proto na lehkou váhu.
Jaké jsou příznaky průjmu?
Klasickými příznaky průjmu jsou:
- řídká, vodnatá stolice, časté vyprazdňování
- bolesti břicha, křeče, plynatost, někdy horečka a příměs krve ve stolici
Příčiny průjmu
Nejčastější příčinou akutního průjmu bývá otrava potravinami. Zvláště při cestování hrozí průjem v důsledku infikované potravy a vody.
Pokud se objeví průjem do 6 hod. po požití jídla, jde o kontaminaci bakterií Staphylococcus, objeví-li se průjem za 6-12hod., bývá to kontaminace bakterií Clostridium, průjem po 12-48 hod. je důsledkem je kontaminace bakterií Salmonella nebo Campylobacter nebo specifických virů.
Dalšími příčinami jsou: toxické působení některých léků (pozor na antibiotika – poškozují střevní flóru), alergie na určité potraviny, úzkostné stavy a méně často střevní úplavice (ve stolici se může objevit také krev). Příčinou může být také Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, rakovina tlustého střeva, syndrom dráždivého střeva aj.
Co můžete udělat proti průjmu?
Pijte vodu a opatrně s tuhou stravou
Podrážděný žaludek zklidníte pitím vody nebo elektrolytického roztoku, který je k dostání v lékárně. V dalších dnech přidávejte malé množství tuhé stravy. Řada lékařů doporučuje dietu sestávající z banánů, rýže, jablečné šťávy a kousku pečiva. Také omezte pití kávy a obsah vlákniny ve stravě. Do 48 hodin by měl průjem ustoupit.
Dejte si rehydratační nápoj
Do čtvrt litru vody přidejte kávovou lžičku soli, půl lžičky sody, 4 lžičky citrónové šťávy a 3 – 4 lžíce cukru (medu). Upozornění: Dětem mladším 12 let podávejte tyto nápoje pouze na doporučení lékaře.
Jděte na to pomalu
Zpočátku nejezte tuhou stravu a neberte hned prostředky proti průjmu. Trávicí ústrojí se nejprve musí zklidnit a zbavit příčiny potíží.
Vhodné jsou teplé tekutiny
Popíjejte po malých doušcích teplé tekutiny (vodu, čaj) nebo coca-colu (nechte vyprchat bublinky). Prvních několik hodin pijte jenom malé množství.
Zpočátku se vyhněte mléčným výrobkům
Během zotavování nejezte mléčné výrobky nebo potraviny bohaté na vlákninu (zeleninu, ovoce), také nepijte alkohol. Vyhýbejte se několik dní zvláště mléku. Při akutním průjmu může totiž dojít k dočasné ztrátě enzymů laktózy, které napomáhají k trávení mléka.
Pijte dostatečně, ať zabráníte dehydrataci
Máte-li silný průjem, dejte pozor na dehydrataci. Projeví se suchostí v ústech, lepkavými slinami, temně žlutou močí, které je menší množství než obvykle.
Zkuste rehydratační nápoje
Ztrátu tekutin a minerálů můžete doplnit rehydratačními nápoji, které užívají sportovci. Jsou k dostání v lékárnách.
Léčba průjmu
Ke zmírnění křečí jsou vhodné prostředky jako je živočišné uhlí (Carbosorb), attapulgit (Kaopecate) a loparamid (Imodium). Bolesti a křeče může také zmírnit a uvolnit ledový obklad, nebo naopak teplo působící na břicho.
Průjmy, které trvají déle než týden, nebo při nichž stolice obsahuje krev, vyžadují okamžité lékařské vyšetření. Kromě pečlivé anamnézy se lékaři snaží zjistit, zda příčinou průjmu není infekce.
Prevence průjmu
Infekcím z potravin se vyhnete důkladným vařením masa a vajec. Pečlivě očišťujte potraviny i nádobí a potraviny, které vypadají podezřele nebo zapáchají, likvidujte. Při cestování do rozvojových zemí nejezte čerstvé saláty. Velkou pozornost věnujte tomu, co pijete. Kupujte vždy balené vody nebo pijte čaje z převařené vody.
Co si o průjmu dále přečíst?
Zdroj obrázku: Freeimages.com / Ronnie Seasons