Rakovina prostaty je obávaná nemoc mužů. Při včasném rozpoznání je až 93% pravděpodobnost vyléčení této zhoubné rakoviny. Jaké jsou příznaky rakoviny prostaty? Jaké jsou možnosti léčby? Přečtěte si náš článek.
Co to je rakovina prostaty?
Rakovina prostaty je nádor, který se vytvoří na prostatě, žláze velikosti kaštanu umístěné pod močovým měchýřem. Rakovina prostaty často roste velmi pomalu mnoho let.
Asi 60 procent případů rakoviny prostaty je odhaleno dříve, než se rozšíří do okolní tkáně nebo do jiných částí těla. Když je nádor objeven včas, je velká šance na uzdravení. Více než 93 procent mužů, kteří se začnou léčit včas, se uzdraví. Jakmile se však rakovina prostaty začne šířit, může být smrtelná.
Rakovina prostaty je spojena s mužskými hormony, ale lékaři si nejsou jisti, co ji přesně vyvolává. Její rozšíření můžete minimalizovat tím, že ji objevíte včas pomocí rektálního vyšetření a testu spočívajícího ve změření objemu specifického antigenu (PSA) v krvi. Objeví-li se v rektálním nebo krevním vyšetření nějaké abnormality, může lékař k definitivnímu potvrzení diagnózy použít cystoskopii, laboratorní vyšetření krve a moči a ultrazvukové vyšetření prostaty. Odebírá se také vzorek tkáně k mikroskopickému vyšetření.
Příznaky rakoviny prostaty
Obvykle žádné závažné. Časté močení, zejména v noci. Slabý, často přerušovaný nebo bolestivý tok moči. Krev v moči. Bolest při močení a ejakulaci. Ztráta chuti k jídlu a úbytek hmotnosti.
Co může rakovinu prostaty způsobit?
Riziko vzniku rakoviny prostaty se zvyšuje, jestliže se vás týká jeden nebo více z následujících rizikových faktorů.
Faktory způsobující rakovinu prostaty, které nemůžete ovlivnit
- věk – riziko rychle stoupá po dosažení 50 let, více než 80 procent případů je diagnostikováno u mužů starších 65 let.
- rodinnou anamnézu – zdá se, že rakovina prostaty postihuje příslušníky rodiny, zejména pokud se vyskytuje u mužů mladších 60 let, riziko onemocnění se zdvojnásobuje, jestliže měl rakovinu prostaty váš otec nebo bratr.
- etnický původ – například v USA je o 30-50 procent vyšší výskyt choroby u Afroameričanů než u bílých Američanů a dvakrát více černochů na toto onemocnění umírá.
Faktory způsobující rakovinu prostaty, které můžete ovlivnit:
- alkohol a tabák – kouření a nadměrné pití zvyšuje riziko.
- jídelníček – strava s vysokým obsahem tuků je rizikový faktor.
Jak se rakovina prostaty léčí?
Léčení závisí na celkovém zdravotním stavu a stádiu onemocnění. Než učiníte jakékoli rozhodnutí, požádejte lékaře, aby vám podrobně vysvětlil všechny možnosti včetně vedlejších účinků terapie. Ještě předtím, než podstoupíte některou proceduru, se seznamte i s dalšími názory. Možné léčebné postupy jsou:
Opatrné vyčkávání
Jestliže je onemocnění v počátečním stádiu a celkový zdravotní stav nedovoluje rozsáhlý operační výkon, převažují vedlejší účinky agresivní léčby nad výhodami. U mnoha starších mužů stačí sledovat vývoj nemoci, protože rakovina postupuje velmi pomalu.
Operace
Prostata se může vyjmout celá při radikální operaci, pokud rakovina postihuje pouze tento orgán. Další možností je odstranění nádoru speciálním nástrojem zaváděným močovou trubicí. Po operaci však hrozí inkontinence a impotence. V některých případech je třeba odstranit i varlata, aby se prudce snížilo vylučování testosteronu, který má na růst nádoru výrazný vliv.
Ozařování
Vysoké dávky ionizujícího záření, zaměřené na prostatu přístrojem zevně nebo aplikované přímo do ložiska nádoru, slouží k usmrcení rakovinných buněk.
Léčba léky
Kromě chirurgického odstranění varlat se používají léky, které zabraňují produkci testosteronu ve varlatech (například látky způsobující zvýšení luteinizačního hormonu), látky s antiandrogenními účinky blokující efekt androgenů (mužských hormonů) a látky bránící nadledvinkám tvořit androgeny.
Prevence rakoviny prostaty
Úprava jídelníčku
- Omezte tuky.
Jezte nízkotučnou stravu obsahující hlavně ryby, drůbež bez kůže, nízkotučné mléčné výrobky a denně pět porcí ovoce a zeleniny. Přísně omezte potraviny s vysokým obsahem nasycených tuků.
- Životně důležitá zelenina.
Lykopen, červené barvivo v rajčatech, má ochranné účinky. Nejlépe se vstřebává ve vařeném stavu. Zelený hrášek, vařené fazole, brokolice a zelí mohou riziko vzniku rakoviny prostaty také snížit.
- Dopřejte si ovoce
Jedna studie prokázala, že u mužů konzumujících pět porcí ovoce denně se pravděpodobnost rozvinutí pokročilého stádia rakoviny prostaty snížila o polovinu ve srovnání s těmi, kteří jedli pouze jednu porci denně.
- Zařaďte do jídelníčku sóju
Nízký výskyt rakoviny prostaty u Japonců může být spojen se stravou bohatou na sóju. Zkuste jíst nejméně dvakrát týdně tofu, tempeh, zelené sójové klíčky nebo sojové karbanátky.
- Zajistěte si dostatečný příjem zinku.
Potraviny bohaté na zinek mohou podpořit zdravou prostatu. Dobrým zdrojem zinku jsou celozrnné potraviny, plody moře, houby a dýňová a slunečnicová semínka.
Cvičení a aktivita
Pohybujte se. Pravidelné cvičení a udržování odpovídající tělesném hmotnosti pomáhá snížit riziko onemocnění.
Potravinové doplňky
- Zvyšte příjem vitamínů C a E.
1000mg vitamínu C a 400-800 mezinárodních jednotek vitamínu E poskytuje dobrou ochranu. Poraďte se s lékařem.
- Užívejte selen.
Vědci z Harvardovy univerzity zjistili, že u mužů s nejvyšší hladinou selenu bylo riziko rozvinutí pokročilého stádia rakoviny prostaty o 65 procent nižší než u mužů s nejnižší hladinou selenu. Uvažujte o užívání dávky 200µg denně, ale nejprve se poraďte s lékařem.
Buďte opatrní a bojácní – choďte na kontroly
Lékaři se liší v názorech na druh a četnost vyšetření, která doporučují, ale buďte opatrní. Všichni muži po čtyřicítce by měli jednou ročně podstoupit rektální vyšetření. Americká urologická společnost doporučuje, aby si muži po padesátce nechali udělat jak rektální, tak krevní testy každý rok. Muži, u kterých je riziko onemocnění vyšší, by měli oba testy podstupovat už od 40 let.
Na závěr malá studie o živinách: Jedna studie prokázala snížení rizika rakoviny prostaty o 20 procent u mužů, kteří jedli vařená rajčata nebo rajčatovou šťávu čtyřikrát týdně, a o 35 procent u mužů, kteří jedli týdně 10 porcí takto upravených rajčat.
Kde si o rakovině prostaty přečíst více?
- O rakovině prostaty na webu České urologické společnosti
- Kompletní web o prostatě – www.mojeprostata.cz
- Vše o prostatě