Roztroušená skleróza – příznaky, léčba

sklerozaRoztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému (CNS), to znamená mozku a míchy. Mnozí lékaři se domnívají, že jde o autoimunitní onemocnění. Předpokládá se, že spouštěcím faktorem může být infekce. Zdá se, že jednotlivé komponenty imunitního systému napadnou myelinové pochvy pokrývající nervová vlákna CNS. Název roztroušená skleróza poukazuje na mnohočetná ložiska zjizvené tkáně, která se vytvořila kolem nervových vláken.

Příznaky roztroušené sklerózy

K poškození může dojít kdekoliv v centrálním nervovém systému (CNS) a proto má každý pacient trochu jiné příznaky. Jeden a ten samý pacient může mít odlišné příznaky dokonce i při každém dalším vzplanutí neboli ataku nemoci, a to podle toho, která část CNS je právě zasažena. Dochází k celé řadě poruch, například:

  • roztroušená skleróza se často projevuje únavou, slabostí, snížením citlivosti v končetinách, potížemi s chůzí
  • narušení funkce močového měchýře a střev
  • rozmazané vidění, brnění a pálení
  • projevuje se i v psychické oblasti – nepozornost a narušení úsudku.
  • pozitivní je to, že u mnoha pacientů nevznikne těžké postižení.

Léčba roztroušené sklerózy

Glatiramer acetát

Roztroušená skleróza je v současnosti nevyléčitelná nemoc. Lékaři se však snaží alespoň zastavit nebo zmírnit příznakyb Glatiramer acetát a nejméně dvě formy interferonu – patří k lékům, které se používají za tímto účelem.

Kortikosteroidy

Tyto léky tlumí zánět a urychlují zotavení z posledního ataku. Ale dlouhodobé podávání není vhodné, protože může způsobit řadu zdravotních komplikací včetně řídnutí kostí, vředů a cukrovky. Navíc steroidní léčbou se dlouhodobý průběh nemoci stejně neovlivní. Někteří lékaři proto lehká vzplanutí nemoci raději vůbec neléčí.

Obnovení poškozeného myelinu

Někteří se snaží hledat způsoby, jak poškozený myelin obnovit. V laboratorních studiích se podařilo identifikovat určitý typ zárodečných buněk, ze kterých mohou vzniknout buňky schopné vytvářet myelin. Jestliže vědci zjistí, jak lze tento proces nastartovat, potom budou schopni tělo stimulovat, aby poškozené nervy obnovilo.

Co můžete udělat hned proti Parkinsonově nemoci

Dopřejte si odpočinek

Únava může příznaky nemoci zhoršovat a to má negativní vliv na výkonnost. Kromě toho pacienti mohou mít pocit, že nad svým zdravotním stavem ztrácejí kontrolu. Neodpírejte si proto odpočinek.

Snažte se neodkládat práci

Mnozí pacienti s roztroušenou sklerózou zjistili, že pokud to jde, je pro ně lepší, když si svoji práci udělají dříve během dne a když se odpoledne cítí unaveni, jdou si pravidelně zdřímnout.

Omezte stres

Většina výzkumných pracovníků se domnívá, že atak může být vyvolán stresem. Vyplatí se, když si každý pacient zjistí, kterým stresovým faktorům může v rozumné míře předejít.

Veďte normální aktivní život

Nesnažte se však přepínat své síly, přemáhat únavu, ani se nevystavujte nadměrnému teplu či chladu.

V rozumné míře cvičte

Doporučuje se pravidelné cvičení (jízda na rotopedu, chůze, plavání a strečink), a to i pacientům v pokročilejší fázi nemoci. Cvičení udržuje srdce a svaly v dobré kondici, snižuje svalové spasmy a má příznivý vliv na psychiku.

Snažte se porozumět svému tělu

Když jste příliš unaveni, cítíte brnění, sníženou citlivost v končetinách zpomalte a odpočiňte si. Reagujte vždy na podněty svého těla.

Swankova dieta – zkuste ji

Tato dieta je nejznámější dietou pro pacienty postižené roztroušenou sklerózou. V řadě případů tato dieta zpomalila průběh choroby a zmírnila záchvaty. Dieta obsahuje velmi malé množství nasycených tuků, stanoví množství polynenasycených tuků. Obsahuje také proteiny, rybí tuk a vysoké dávky vitaminu.

Máslo, margarin, pokrmové a ztužené tuky jsou přísně zakázány. Červené maso a další potraviny obsahující velké množství nasycených tuků se doporučuje v prvním roce úplně vynechat. Vyvarujte se však hubnutí.

Zármutek a deprese u roztroušené sklerózy

Pokud zjistíte, že máte roztroušenou sklerózu, můžete procházet různými fázemi zármutku jako například smutek a bezmocnost. Uvědomte si, že tyto pocity jsou normální. Většinou odezní a nastoupí pozitivnější rozpoložení.

Rady pro rodinu s pacientem s roztroušenou sklerózou

Snažte se o nemoci něco dozvědět, abyste mohli být oporou pro vašeho blízkého. Je například dobré vědět, že tato choroba nijak zásadně nezkracuje délku života, že není nakažlivá a není přímo dědičná. Některé údaje nicméně naznačují, že se může dědit dispozice k této nemoci.

A nezapomeňte na důležitou věc – snažte se udržet si smysl pro humor a zaměřovat se na pozitivní věci.

Co si dále přečíst o roztroušené skleróze

VIDEO: Roztroušená skleróza: příběh Moniky H.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

[mashshare]

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.