Zánět dásní – parodontóza (paradentóza) – příznaky, léčba

paradentozaParadontóza je infekční onemocnění dásní, kterým trpí téměř každý Američan ve věku nad 60 let. Raným stadiem parodontózy je zánět dásní, kdy se tvoří podél dásní kapsy naplněné bakteriemi, které vyvolávají bolestivé záněty, otoky a zčervenání dásní. Jestliže se pak kapsy prohloubí, následuje parodontitida, zánět závěsného aparátu zubů, který může způsobit ztrátu zubů.

Příznaky zánětu zubu, příznaky paradentózy

  • silná bolest v zubech nebo v čelisti, zápach z úst
  • červené, oteklé nebo krvácející dásně, uvolněné zuby
  • zduřelé žlázy na krku, bolest ucha, někdy horečka

Co můžete udělat hned proti paradentóze?

Nejlepším způsobem, jak se chránit před onemocněním dásní, je prevence – pravidelné návštěvy lékaře a každodenní pečlivé čistění zubů kartáčkem a zubní nití. Čistění zubů by mělo trvat 3 minuty a alespoň 2x denně. Účinné jsou také výplachy ústní dutiny. Vyzkoušejte směs z bobulí vavřínu a jasanu trnitého nebo šalvěje a heřmánku. Skvělý způsob je také masáž dásní vodilkou nebo myrhou.

Pozor na cukr

Cukr je živnou půdou pro bakterie. Jestliže si nechcete odepřít mlsání, vždy si potom co nejdříve vyčistěte zuby nebo si vypláchněte ústa vodou.

Více zeleniny a ovoce

Obsahují totiž antioxidanty, které pomáhají regenerovat tkáně. A pokud je navíc jíte syrové, pomáhají vám čistit zuby.

TIP: Sráží vaše sebevědomí křivé zuby? Vyzkoušejte neviditelná rovnátka

Zvyšte příjem vitaminu C

Ten vám pomůže udržet si zdravé dásně a podporuje imunitní systém, takže dásně jsou odolnější vůči bakteriím. Doporučuje se 1000 mg denně.

Důležitý vápník

Posiluje kosti a obnovu zubů. Doporučuje se 1000 mg denně. Ženy po klimakteriu nebo ty, které užívají hormonální léčbu, či muži nad 65 let, kteří užívají kortikosteroidy, by dávku měli zvýšit na 1500 mg denně.

Přestaňte kouřit

Je prokázáno, že kouření čtyřnásobně zvyšuje riziko paradontózy. A navíc kuřáci se po chirurgickém zákroku pomaleji uzdravují.

Paradentóza a vaše srdce

Pozor, onemocnění dásní zvyšuje riziko vzniku srdečních chorob. Pokud se bakterie ze zanícených dásní dostanou do krevního oběhu, způsobují, že bílé krvinky uvolňují srážlivé látky, které přispívají jak k infarktům, tak mozkovým příhodám.

Léky proti paradentóze

Proti parodontóze pomáhají některé léky, ale nedokáží ji úplně vyléčit.

Periostat

Tablety, které se užívají 2x denně po dobu tří měsíců. Léčí a posiluje tkáně dásní a pomáhá udržet zuby pevně v čelistech.

Atridox

Je to gel, který se užívá týden a nanáší se do parodontálních kapes.

PerioChip

Želatinový proužek, ze kterého se uvolňuje antibakteriální lék chlorhexidin. Nanáší se do kapes na sedm až deset dnů. Každý z těchto léků se však používá zároveň s chirurgickým zákrokem.

Kdy je nutná při paradentóze operace?

Při odstraňování zubního kamene a ohlazování kořenů se odstraňuje plak z kořenů zubů a obrušuje se postižený povrch kořenů, takže dásně mohou znovu přilnout k zubům.

Pokud jsou však parodontální kapsy hluboké, provádí se chirurgický zákrok. Dáseň se odklopí od stěny zubu a díky tomu se dá kořen zubu vyčistit a vyhladit. Dáseň se pak přišije zpět na místo. Jestliže se parodontóza rozšířila na čelisti, zachránit zuby vám může regenerace tkání nebo transplantace kostního štěpu.

Co si o paradentóze také přečíst?

VIDEO: Parodontóze lze předcházet

VIDEO: Reportáž z kliniky Mediestetik o paradontóze

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

[mashshare]

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.