Zlomeniny dolních končetin – příznaky, léčba, první pomoc

zlomena-nohaZlomená noha bývá velmi bolestivé a nepříjemné zranění. Jak urychlit léčbu zlomeniny? Jaké jsou zásady první pomoci při zlomenině? To se můžete dočíst v tomto článku.

Příznaky zlomeniny dolní končetiny

  • náhle vzniklá silná bolest poraněné končetiny, velmi omezený pohyb a chůze
  • otok, krevní podlitina, někdy změna tvaru, zvýšená citlivost a bolestivost
  • otevřené zlomeniny – provází je krvácení a je u nich velké nebezpečí infekce

Co můžete udělat hned?

První pomoc při zlomenině nohy

Když dojde u kohokoli k podezření na zlomeninu, musí být dopraven do nemocnice. Není-li to možné, je potřeba dopravit lékařskou pomoc k němu – zavolejte ihned 155. Nikdy nezkoušejte napravit zlomeninu sami a vrátit kost do původní polohy, mohli byste ještě více poranit okolní tkáně a zvýšit riziko infekce.

Když noha krvácí

Závažné krvácení je potřeba zastavit čistým obvazem. Pokud musíte s poraněnou osobou hýbat, zafixujte zlomenou končetinu násadou od smetáku, deskami nebo jinými pevnými předměty. Snažte se stáhnout a zafixovat celou dolní končetinu tak, že svážete obě končetiny k sobě.

Ledový obklad uleví

Ledový obklad přiložený na postižené místo ztlumí bolest a otok.

Diagnóza zlomené nohy

K potvrzení diagnózy slouží rentgenové vyšetření nebo počítačová tomografie. Bolesti se tlumí například podáním anestetik. Hojení zlomeniny začíná hned poté, co k ní dojde, a proto je nejdůležitějším krokem vrátit zlomené části do správné polohy. Podle typu zlomeniny lékař provede buď zavřenou repozici – kost vrátí do původního tvaru manipulací – nebo zvolí otevřenou (krvavou) repozici, která se provádí operačně, většinou pod celkovým znecitlivěním. Nad místem zlomeniny vede chirurgický řez a kostní úlomky spojí pomocí šroubů nebo hřebů, drátů a dlah. Prsty však musí zůstat volné – na nich lze sledovat, zda je končetina dostatečně prokrvená.

Lékař bude ptát na vaše příznaky, jaká byla nedávná fyzická aktivita, jak k nehodě došlo, bude zkoumat zlomeninu. Může být provedeno Rentgenové vyšetření pro určení typu zlomeniny kosti.

Léčba zlomené nohy

Jak zrychlit hojení zlomeniny?

Zlomenina se rychleji hojí, jestliže zvýšíte přísun minerálů – vápník, hořčík,bor a zvláště křemík. Bohatým zdrojem křemíku je jablečný ocet.

Vyzkoušejte: smíchejte kávovou lžičku octa s šálkem teplé vody nebo šťávy a pijte třikrát denně. Také přeslička obsahuje množství křemíku a napomáhá k hojení zlomenin.

Rehabilitace

V rehabilitaci hraje důležitou roli fyzioterapie – napomáhá k tomu, aby nedošlo ke ztrátě svalové hmoty a ke ztuhlosti a nehybnosti. Po odstranění sádry je nejvhodnější cvičení ve vodě.
Svalové křeče a bolesti zmírňují vířivky a podvodní masáže, které také stimulují krevní oběh.

Výživa vápníkem a vitamíny

Přísun vápníku je významný. Denně 1200 -1800 mg. Vitamin D zase zlepšuje hojení kostí. Další vhodné minerály – dostatek vitaminu C, hořčík, měď, zinek, bór a mangan.

Arnika na zlomeniny i na vymknutý kotník

Arniku předepisují homeopati na bolest a otok doprovázející vymknutý kotník nebo natažený sval. Doporučuje se také na zlomeniny. Užívá se ve formě tablet nebo hojivé masti.

Rizikové faktory pro zlomeninu nohy

Faktory, které zvyšují riziko zlomeniny nohy zahrnují:

  • Pokročilý věk;
  • Snížení svalové hmoty;
  • Osteoporóza;
  • Některé vrozené onemocnění kostí;
  • Anomálie nebo absence menstruačního cyklu;
  • Cyklicky opakované pohyby v některých sportech (např, gymnastika, basketbal, tenis, běh).

Prevence zlomenina nohy

Chcete-li zabránit zlomenin nohou:

  • Když cvičíte, noste dobře padnoucí sportovní obuv;
  • Střídejte sporty, nedělejte jeden stále dokola;
  • Jezte stravu, bohatou na vápník a vitamín D;
  • Provádějte cviky na posílení kostí;
  • Posilujte vaše svaly, aby se zabránilo pádu. Snažte se být pohybliví.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

[mashshare]

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.