Miminko se musí adaptovat na nové prostředí
První týdny až měsíce jsou pro čerstvě narozené miminko samy o sobě náročné. Musí se pomalu adaptovat na nové prostředí, které nahradilo důvěrně známé a bezpečné prostředí dělohy. Potřeba spánku novorozeného miminka je nepravidelná a v období těsně po narození byste ji měli respektovat a naladit se na to, co nový přírůstek do rodiny žádá. V takto raném období ještě nemá smysl snažit se dítěti nastavit pevná pravidla pro spánek. Bylo by to příliš stresující a dítě na to ještě není vývojově zralé.
Zkuste to po 4. měsíci…
Vhodná doba nastává zhruba po 4. měsíci a dále. V této fázi života se totiž spánek do značné míry pomalu stabilizuje sám a není třeba tak zasahovat ze strany rodičů. Odborníci radí nenechat se příliš svazovat univerzálními poučkami o tom, kolik zdravé dítě v tom kterém věku spí a jak je spánek rozložen do denních a nočních hodin. Zůstaňte maximálně citliví a vnímaví vůči potřebám právě vašeho miminka a buďte mu při vytváření spánkových rituálů nápomocni s ohledem na jeho potřeby. Novorozeně prospí až 20 hodin a budí se, jen když má hlad a je nespokojené, kolem 2. měsíce začíná dítě oddělovat noční spánek od denního, přičemž spaní během dne pozvolna ubývá. Individuální rozdíly jsou však stále velké. Pro představu, v průměru spí roční děti přibližně 12-17 hodin denně.
Večerní rituály před spaním
Ukládání na spánek se s postupujícím věkem stává jedním z nejvýznamnějších rituálů. Pokud se přibližně ve stejnou podvečerní hodinu, opakují rutinní činnosti, pomáhá to navození “ospalé” atmosféry a uklidnění. Právě pravidelně opakované rituály mají význam, neboť jejich očekávání pomáhá dětem připravit se na to, co bude následovat. Učí se tak organizovat si čas během dne a večer si zafixují jako dobu, která je určena přípravě na noční spánek. Mezi večerní uklidňující, tzv. předspánkové rituály patří například koupání, ztlumení osvětlení, krmení, čtení pohádek, tiše puštěná hudba a převlékání do pyžama. Tyto činnosti by se měly dít v přibližně stejnou dobu, ideálně mezi 18. až 20. hodinou. Teplota v místnosti by měla být pro noční spaní o něco nižší než ve dne, kolem 18 °C. Teplotě by mělo odpovídat i oblečení.
Vyčistěte prostor pro spánek a odpočinek
Ujistěte se také, že z dosahu dítěte zmizely všechny potenciálně nebezpečné předměty. Plnit dětskou postýlku spoustou hraček také není ideální, prostor pro spánek by měl být vzdušný a volný, aby se miminko necítilo zavalené. Postačí přítomnost jedné či dvou oblíbených hraček, které pomohou navodit pocit bezpečí.
VIDEO: Jak uspat dítě
Zdroj obrázku: Freeimages.com / John De Boer