Melatonin a spánek

chrapaniMelatonin je hormon, který může zásadně ovlivnit váš spánek. Co je to melatonin? Jak můžeme přirozeně zvýšit jeho produkci v těle? Přečtěte si náš článek o Melatoninu.

Kde melatonin vzniká a k čemu slouží?

Melatonin je hormon s antioxidačním účinkem, který produkuje během spánku žláza šišinka mozková (epifýza). Jedná se o miniaturní žlázu umístěnou hluboko v mozku, která bývá také nazývána „třetí oko“. Jeho hlavním úkolem je dodržování pravidelných životních rytmů, především střídání bdění a spánku, dotváří tak naše vnitřní biologické hodiny.

Epifýza reaguje na změny v délce a intenzitě světla, a to díky jeho vnímání očima. Produkce melatoninu je minimální, ovšem je účinný již v množství okolo gramu. Jeho produkce je nejvyšší u kojenců (hlavní důvod proč tak často spí) a v součinnosti s růstovým hormonem zajišťují rychlý tělesný vývoj. Vysoká produkce je zachována asi do 15 let, poté následuje rychlý pokles. Ve věku 50 let je jeho produkce na pouhé šestině původního stavu. Je tak hlavní příčinou nespavosti a depresí starých lidí. Jeho produkce je nepříznivě ovlivněna i podáváním některých léků,  například jedna dávka běžného acylpyrinu snižuje jeho tvorbu až o 75 %.

Využití melatoninu pro kvalitnější spaní?

Melatonin se používá při léčbě tzv. stavů jet lag vyvolaných rychlým přechodem různých časových pásem a při poruchách spánku, především nespavosti.

Produkce tohoto hormonu s přibývajícím věkem klesá. Doposud však není zajištěn jeho volný prodej a to z důvodu, že se jedná o hormon. Lze však využít zásilkového prodeje a objednat si ho ve formě potravinového doplňku například ze Slovenska nebo Polska, kde je umožněna jeho volná distribuce. Popřípadě ho získat na lékařský předpis u nás v ČR. Tyto doplňky brání nadměrným oxidačním pochodům, které mohou poškozovat mozkové buňky. Využívá se také při nadměrných bolestech hlavy. Jeho významnou funkcí je také potlačování nádorového bujení a hlavně rozšiřování v podobě metastáz.

Je nutné zmínit, že melatonin bývá také označován jako “hormon proti stárnutí”. Jeho nízká hladina totiž urychluje procesy spojené právě se stárnutím.

Jak zvýšit hladinu melatoninu?

Zdroje melatoninu v běžné stravě:

  1. ovesné vločky (velmi významný zdroj)
  2. rýže
  3. zázvor
  4. banány
  5. ječmen
  6. rajčata

Zvýšení jeho přirozené produkce:

  1. vystavení se intenzivnímu slunečnímu světlu přes den
  2. v noci spát při absolutní tmě
  3. horká koupel před spaním

Jako doplněk se podává vždy 60 minut před spaním v dávce 1-3 mg. Lze ho podávat i několik dní po sobě. Jeho dávka se snižuje v případě zvýšené ranní spavosti. Je však nutno upozornit na to, že vyvolává velkou ospalost, má být proto užíván jen v době blížícího se normálního spánku. Jeho užívání tak vylučuje řízení vozidla, v případě těhotenství nebo hormonální poruchy je nutné jeho užívání konzultovat s lékařem.

Látky způsobující pokles tvorby melatoninu

Jsou to zejména tyto látky:

  1. nesteroidní protizánětlivé léky (Ibuprofen, Indomethacin)
  2. betablokátory
  3. léky proti úzkosti (Diazepam, Alprazolam)
  4. antidepresiva
  5. vitamín B12
  6. kofein
  7. tabák

Melatonin jen z rukou lékaře

Protože je ale léčivý účinek melatoninu vědecky prokázán, byl v ČR zařazen mezi léky, nikoli doplňky stravy. Rozdíl mezi doplňkem stravy a lékem s melatoninem je zásadní. Hormon obsažený v kapsli na lékařský předpis se totiž – na rozdíl od doplňku stravy – uvolňuje postupně.

Pokud patříte mezi chronické nespavce, zkuste se zaměřit na spánkovou hygienu. Pokud nepomůže vyvětrání ložnice, uvolnění se před spaním nebo třeba poslech relaxační hudby, nebojte se obrátit se na lékaře. Může vám dobře pomoci k dobrému spánku. Třeba s pomocí melatoninu.

Kde si o melatoninu přečíst více?

VIDEO: O kvalitním a dobrém spánku

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

[mashshare]

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.