Měření dechové frekvence rozhodně není druhořadá záležitost, v mnoha případech může včasný lékařský zásah zachránit život. Moderní přístroje se snadno přenášejí, jsou vhodné i pro záchrannou službu, stejně jako pro pacienty v domácí péči. Například kapnometr neváží zpravidla ani celý kilogram, dokáže celou noc monitorovat dech a dát okamžitě na vědomí zdravotnickému personálu hrozící komplikace.
Maximální bezpečnost pro pacienta, ale také voděodolná konstrukce
Dnešní kapnometry nabízí celou řadu výhod. Snadno se s nimi pracuje, okamžitě upozorní na koncentraci CO2 u spontánně ventilujících pacientů, disponují také voděodolnou konstrukcí odolávající i prudším nárazům. Dostatečně velký dotykový displej, nabízející přesné a pečlivě aktualizované údaje. Vnitřní paměť až šestatřicet hodin, veškeré potřebné informace se přehrají do PC nebo dalšího zařízení prostřednictvím USB. Něco podobného podstatně usnadní práci personálu nejen na LDN, ale i během přepravy pacientů v rychle jedoucí záchrance, kdy je doslova každá vteřina drahá…
Stačí jen málo, zapojit napájení a připojit kapnometr nonin k dýchacímu okruhu nebo respiračnímu vaku, pak už je nepřetržitý monitoring (což je důležité například přes noc) zajištěn. Pečlivé měření obsahu oxidu uhličitého ve vydechovaném vzduchu a dechové frekvence je samozřejmostí i během chodu úsporného režimu. Plně nabitá baterie zajistí provoz po dobu zhruba pěti hodin, v případě potíží je zdravotnický personál okamžitě zalarmován. Apnoická pauza může být velmi nebezpečná, v podobných případech je třeba okamžitě jednat. Zařízení pracuje velmi inteligentně, pokud je odpojen adaptér, upozorní na sebe okolí – chyby jsou proto zcela vyloučeny. V neposlední řadě, kapnometr je vhodný k použití nejen u kojenců, ale i u lidí středního věku a seniorů.