Proč máme šedivé vlasy?

sede-vlasyVědci možná rozřešili otázku šedivějících vlasů. Tento zásadní objev nyní otevírá dveře novým, zatím nepoznaným strategiím. Ty mohou zásadně napomoci proti šedivění. Nový výzkum ukazuje, že šedivění vlasů je vlastně důsledkem chemické řetězové reakce, která způsobuje bělení vlasu zevnitř.

Tajemství je v enzymu Katalasa

Proces začíná, když nastane pokles úrovně enzymu zvaného katalasa (nebo Kataláza). Deficit tohoto enzymu v praxi znamená, že peroxid vodíku, který se ve vlasu přirozeně vyskytuje, není odbouráván. Hydrogen peroxid se ve vlase hromadí a protože ostatních enzymů, které by měly poškození peroxidem napravit, je také nedostatek, vlas bělá. Zabrzdění této chemické reakce by mohlo do budoucna přinést zamezení šedivých vlasů u lidí. Tak to alespoň tvrdí vědci, včetně Karin Schallreuterové, profesorky na anglické University of Bradford.

Za šediny se nestyďte

Někdo se i ve vyšším věku pyšní hustou a tmavou hřívou, jinému zas už po třicítce vlasy šediví a vypadávají. Proč je to tak? A dá se s tím vůbec něco udělat? Proč mám šedivé vlasy?

V první řadě byste měli vědět, že šedivění vlasů není příznakem žádné nemoci. Je to přirozený proces, který dříve či později podstoupí každý z nás. Někteří dokonce už před třicítkou. Příčiny šedivění vlasů jsou různé. Nemusíte se však obávat, že byste mohli zešedivět ze dne na den. Co tedy způsobuje šedivění vlasů? Barvu vlasů každého člověka ovlivňuje pigment melanin, který se nachází ve vlasové kůře. Postupné ubývání tohoto pigmentu má za následek právě šedivění vlasů. Melanin přirozeně ubývá se zvyšujícím se věkem, a proto bývají lidé šediví až ve vyšším věku. Předčasné šedivění mohou mít za následek i jiné faktory:

  • genetika – pokud předčasně ošediveli Vaši rodiče, je více než pravděpodobné, že na tom budete stejně.
  • nadměrný stres – je prokázáno, že lidé žijící pod permanentním stresem mohou zešedivěl o něco dříve. Stejně je to po přežití mimořádně traumatizujícího zážitku. Není to však pravidlem a jistě nelze zešedivěl najednou.
  • kouření – podle jisté britské studie způsobuje předčasné šedivění i kouření.
  • chudokrevnost, nedostatek vitaminu B12 – může způsobit šedivosť dokonce i u dětí.

Jak bojovat proti šedivým vlasům?

Počítejte s tím, že jednou budete mít šedivé vlasy i Vy. Nezabráníte tomu a jediné, co můžete udělat, je tento proces trošku zpomalit. Případně si své šedivé vlasy dobarvit. Jaká je tedy prevence? Tajemství je ve správné péči o vlasy. Pokud se šedivých vlasů bojíte, používejte kvalitní vlasovou kosmetiku:

  • vlasové zábaly – existuje množství zábalů, které mimo jiné dokáží zabránit i předčasnému šedivění vlasů. Vyzkoušet můžete zábal na vlasy se směsí bylin nebo bezbarvý zábal na vlasy od Henna Color Paris. Osvědčený je také Amla přírodní zábal na vlasy
  • vlasové oleje – a to Neem, či Shikakai, které rovněž působí jako prevence předčasného šedivění vlasů
  • henna – pokud již vlasy šedivé máte, odfarbujte si je hennou. Je totiž vhodná i na šedivé až prošedivělé vlasy a dostupná je v různých barevných odstínech. Vaše vlasy nejen krásné odbarví, ale je i vyživí

Pamatujte, že za své šediny se nemusíte stydět! A zejména mužům v jistém věku mimořádně sluší.

Zdravá rada na konec

Někteří lidé se snaží první šedé vlasy vytrhnout. Nedělejte to! Nikdy nevíte, zda si nenarušíte kořínek. Pokud ano, vlas již nenaroste. Když budete opakovat tento zlozvyk pět, šest let například u cestičky na temeni hlavy, můžete si ji výrazně přiředit. Proto si šedé vlasy raději odstřihněte.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

[mashshare]

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.