Tlakoměr vám musí přesně vyhovovat. Vyberte si ho správně

Jak správně vybrat tlakoměr?

Jak správně vybrat tlakoměr?

Mít svůj krevní tlak pod kontrolou je výhodné – ať už vám pravidelné měření doporučil lékař, nebo jste se rozhodli sami z preventivních důvodů, prokazujete svému tělu skvělou službu. Problémy s vysokým tlakem totiž mohou probíhat úplně bez příznaků a leckdy je jinak než měřením nepoznáte. Kromě toho doma se cítíte více uvolněně a naměřené hodnoty jsou přesnější než v ordinaci. Aby tomu tak ale doopravdy bylo, je nutné vybrat ten správný tlakoměr. Podívejte se s námi na pár tipů a vyberte ten pravý!

Poslechová metoda

Tlakoměry fungují na dvou rozdílných metodách; auskultační a oscilometrické. Nejpřesnější je metoda auskultační neboli poslechová metoda. S touto metodou se nejčastěji setkáte u lékaře, který k ní používá rtuťový tlakoměr a fonendoskop. Lékař vám nasadí na levou paži manžetu, kterou balonkem nafoukne. Posléze přiloží do loketní jamky fonendoskop, manžetu pomalu vypouští a odečítá tlak ze sloupce za pomocí šelestu ve fonendoskopu.

Oscilometrická metoda

Oscilometrickou metodou měří téměř všechny digitální tonometry na trhu. I zde si nasadíte manžetu, kterou měřič nafoukne a následně měří a vyhodnocuje oscilace. Měří však pouze střední tlak a ostatní tlaky dopočítává. Metoda je proto měně přesná a není určená pro silnou arytmii.

Silná arytmie, co s tím?

Pokud máte velmi nepravidelný srdeční rytmus nebo kardiostimulátor a potřebujete minimalizovat nepřesnost, nemusíte zoufat a učit se práci s fonendoskopem. Ideální je pro vás digitální měřič kombinující obě metody, jak poslechovou, tak oscilometrickou. Doma změřené výsledky tak budou stejně přesné jako u lékaře a měření není nijak složité. I pokud jste zdraví a chcete kvalitní tonometr, investice se vyplatí – případnou arytmii zachytí ihned.

Pažní tlakoměry

Pokud trpíte slabší srdeční arytmií, případně chcete výkonný tonometr pro domácí prevenci, skvělým řešením je klasický pažní digitální tlakoměr. Tlakoměr je cenově přijatelný a má velký a přehledný displej. V případě, že si potřebuje měřit tlak i váš partner, vyzkoušejte typ Tensoval comfort. Tonometr má velkou paměť, která pojme 2x 60 naměřených hodnot – a také vám vypočítá průměrnou hodnotu krevního tlaku. Přístroj má velký displej a intuitivní ovládání. Poradí si s ním každý.

Tlakoměr na zápěstí

Tlakoměry, které se umísťují na zápěstí, jsou méně přesné, ale jsou malé a skladné, takže si je s sebou můžete vzít kamkoliv. Hodí se proto, pokud si potřebujete často měřit tlak mimo domov, nebo třeba na dovolené. Tento typ měřiče tlaku využijí zejména osoby s méně závažnými obtížemi, například s mírnou formou arytmie, či třeba osoby obézní, pro které je problematické si nasadit manžetu u pažního tlakoměru. Pozor, nastudujte si správně jak tlakoměr používat – v případě, že se nenachází v úrovni srdce, odchylka může být vysoká.

Jednoduchá obsluha

S tlakoměrem byste si měli dobře rozumět, přeci jen ho budete používat i dvakrát denně – vybírejte proto takový tlakoměr, který se vám snadno a intuitivně ovládá. Ideální je digitální měřič tlaku, který zároveň uchovává jednotlivé hodnoty v paměti. Některé přístroje také umožnují spojení s počítačem a možnost stažení dat, což je sice pro lékaře benefitem, ale pokud vás děsí moderní technologie, spokojte se raději s jednodušším modelem. Nezapomeňte také na to, že manžety mají různé velikosti a před koupí si změřte obvod paže či zápěstí, aby vám tonometr perfektně seděl.

VIDEO: Tlakoměr Tensoval Duo Control

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

[mashshare]

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.