Každý závažný problém začíná drobností a to platí i u zubů. Začíná nedostatečnou péčí o zuby, nadměrným počtem bakterií a vznikem zubního kazu. A když se tento zubní kaz zanedbá, přijdou další potíže. Infekce zubní dřeně, problém s kořenovými kanálky, nebo třeba onemocnění parodontu. Každou drobnost je třeba řešit včas.
Když v ústech zůstávají části potravy a vzniká zubní plak v podobě lepkavé vrstvy na povrchu převážně plné mikrobů. Bakterie produkují kyselinu mléčnou způsobující demineralizaci zubní skloviny. Dochází ke spuštění kariózního procesu a pak vzniká zubní kaz.
TIP: Dokonalý úsměv za pár týdnů? Vyzkoušejte neviditelná rovnátka.
Zubní kaz
Zubní kaz je nepříjemné onemocnění tvrdých tkání zubu a jeho projevem je následné poškození zubní skloviny a zuboviny. Na začátku to vypadá nesměle. Je totiž velmi často jen mírně patrné nenápadné poškození. V dalších nastupujících stadiích ale toto onemocnění dává v zubech vzniknout dutinám přímo v zubních tkáních a projeví se i další negativa.
Léčba zubního kazu musí začít co nejdříve, pozdní ošetření může mít za následek konečnou ztrátu zubu. Obor stomatologie se dnes úspěšně zabývá léčbou zubního kazu na klinice Mediestetika.
Jak se léčí zubní kaz
Pokud jde teprve o začínající povrchové zubní kazy projevující se v zubní sklovině, je možno tuto situaci řešit neinvazivně, například za pomoci inovativní metody s názvem ICON®. Tato metoda spočívá v remineralizaci zubní skloviny, tedy formou posílení integrity daného zubu.
Lékař při tomto ošetření nanáší na váš zub různé fluoridační pasty, které nejprve likvidují vzniklý zubní kaz a současně při tom posilují zub. Pokud jde už o značně pokročilejší formu zubního kazu, který už pronikl hlouběji do zuboviny, metoda ICON® už na něj bohužel nepostačí a je třeba přejít k razantnějšímu léčení. To pak obnáší nejprve opracování kariózní dutiny a pak už přijde její následné zaplombování.
Léčení zubního kazu je nakonec zakončeno pečlivým dobroušením výplně, aby bylo zajištěno pacientovo pohodlí, pomocí vyleštění a nanesení preparátu obsahujícího fluor. Z toho jasně vyplývá, že klíčová je také pravidelná návštěva stomatologa a pečlivá péče o náš chrup.