Podle Světové zdravotnické organizace trpí okolo 5 % seniorů na celé planetě demencí. Do roku 2050 by se měl počet takto nemocných osob zvýšit ze současných padesáti milionů až na 152 milionů. Jak se vypořádat s touto nepřízní osudu a pomoci nejen nemocnému, ale i sobě?
Práce pro celou rodinu
Pojďme si to říct na rovinu – život s demencí je pořádný zápřah pro postiženého člověka i jeho okolí. Najednou si uvědomíte, že se váš život změnil k nepoznání, jste plní starostí a váš každodenní den nabírá úplně jiné obrátky. Jak vlastně poznáte prvotní příznaky daného nemocnění?
Nejznatelnějším projevem jsou pravidelné poruchy paměti. Řeč je především o banálních záležitostech, jako je třeba uložení běžných potravin, neschopnost nalezení často nošeného oblečení a podobně.
Senioři s demencí mívají problémy i s vytvořením nákupního seznamu, ztrácením se na dříve známých místech nebo zapamatováním pravidel jednoduché společenské hry. Stejně tak ztrácejí pojem o aktuálním datu, a dokonce i o ročním období.
Dávejte si pozor i na časté střídání depresí, podezřívavosti, vystrašení i úzkosti. Takoví jedinci se na vás poměrně snadno dokážou naštvat. Za zmínku stojí i časté zastavování uprostřed řeči, malá slovní zásoba, špatné pojmenovávání běžných předmětů a podobně.
Kde najít pomoc?
Co si počít v situaci, kdy se u vašich blízkých vyskytne demence? Nejdříve zachovejte klid. Poté si rozklikněte internetové stránky demence péče od ostravské charity. Díky nim si vyhledáte veškeré důležité informace, kontakty na specializované lékaře, a dokonce se i naučíte, jak nastavit zdravé a příjemné domácí prostředí pro celou rodinu.
Primárně se však naučíte správně pečovat o postiženou osobu a dopřát jí co nejmírnější průběh nemoci.