Využití železa v těle
Vstřebání železa se odehrává ve dvanáctníku, tedy v počátečním segmentu tenkého střeva. Není však možné, aby zde bylo vstřebáno veškeré železo, které přijmeme. Je zde využita jen jeho malá část, jelikož je velmi obtížně vstřebatelné. Z tohoto důvodu je nutné přijímat jej mnohem více, než kolik potřebuje naše tělo využít.
Doporučené denní dávky železa jsou ovlivněny věkem, ale i pohlavím. U žen dochází v dospívání ke zvýšení potřeby železa, jelikož jeho odvádění z těla je ovlivněno menstruací. Potřebná denní dávka se zvyšuje též v období těhotenství a kojení. Denní doporučená dávka je tak např. pro děti ve věku do 10 let zhruba 10 mg/den, v dospívání se hodnota zvyšuje na 18 mg/den, v těhotenství a při kojení bývá doporučován příjem železa v množství 20 až 30 mg/den.
Příčiny a příznaky nedostatku železa
Jedna z příčin nedostatku železa v těle bude zřejmě jasná – nedostatečný příjem této látky ve stravě. Nižší zásobení těla železem však může nastat též po masivním krvácení (např. po porodu či nějakém poranění). Poslední možností je porušení vstřebávací funkce dvanáctníku (např. při celiakii).
Základním příznakem je nízká schopnost červených krvinek dodávat do tkání kyslík. To je nejčastějším důvodem vzniku anémie. Mezi její projevy patří zejména:
- únava
- celková slabost, malátnost
- dušnost
- nechutenství
- bledost
- dále se mohou objevit časté bolesti hlavy, bolavé koutky úst, lámání nehtů či vypadávání vlasů
Jak již bylo zmíněno, nároky na přísun železa stoupají zejména v těhotenství, a je tedy nutno se v tomto směru více hlídat. Těhotným ženám je u lékaře prováděn krevní obraz, kterým se mimo jiné i obsah železa v krvi zjistí, a případně jsou předepsány preparáty na zvýšení jeho hladiny v těle. Při nedostatku železa je vyšší riziko předčasného porodu a narození dítěte s nízkou porodní hmotností.
Potraviny s vysokým obsahem železa
Železo se ve stravě vyskytuje ve dvou variantách – jako tzv. „hemové“ a „nehemové“. Tyto názvy označují, jak je železo ve sloučeninách vázáno, což ve značné míře ovlivňuje jeho vstřebatelnost v lidském těle. Železo hemové je mnohem lépe v našem těle využíváno a je obsaženo zejména v živočišné stravě. Naopak nehemové železo z rostlinné potravy má využitelnost menší.
Vstřebávání železa ovlivňují i další látky, které jsou společně s ním konzumovány. Velmi pozitivně jeho příjem ovlivní současně přijímané potraviny bohaté na vitamin C. Naopak jeho využití snižuje např. mléko, sýry, káva nebo černý čaj. Mezi zdroje železa můžeme zahrnout játra, maso (hovězí, vepřové, jehněčí), dary moře, vejce. Z rostlinné stravy se jedná o luštěniny, kapustu, špenát, ořechy, sušené ovoce, mořské řasy. Pokud by vás zajímal podrobnější obsah železa v jednotlivých potravinách, můžete se informovat na těchto stránkách.
Podívejte se také na celý článek o tom, jaké jsou potravinové zdroje železa.
Předávkování železem
Nadbytek železa ve stravě však také nikomu neprospěje. V tomto případě může dojít k poškození některých orgánů. K předávkování obvykle dochází spíše při užívání farmakologicky vyráběných preparátů, které jej obsahují. Dodržujte proto vždy dávkování léků stanové lékařem a tablety uchovávejte mimo dosah dětí, které by je mohly také ze zvědavosti zkonzumovat.
Zdroj obrázku: Freeimages.com / David Hamel