Vlašské ořechy a jejich zdravotní benefity

orechyOřešák královský patří k nejrozšířenějším a nejpěstovanějším dřevinám vůbec. Jeho maličké a zdánlivě nenápadné plody v sobě ukrývají nesmírné bohatství v podobně zdravotních účinků. Ukrývá se v nich totiž množství potřebných látek od vitamínů, přes minerály, antioxidanty až po omega-3 mastné kyseliny.

Celkově existuje více než 50 různých druhů ořechů a některé zdroje uvádějí, že právě vlašské ořechy jsou ty nejvzácnější i nejzdravější. Zda je tomu skutečně tak říci nevíme, co je však jisté, je jejich účinek na životně důležité orgány a velké množství různých tělesných procesů.

Vlašské ořechy prospívají ke správné funkci mozku

Vlašské ořechy obsahují velké množství tzv. neuroprotektivních sloučenin. Jejich úkolem je chránit mozkové buňky, tedy neurony, před poškozením, či odumíráním. Jsou to zejména vitamin E, kyselina listová, melatonin, omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty. Nejenže podporují činnost mozku, zvyšují jeho odolnost vůči různým chorobám, ale zlepšují i ​​jeho kognitivní a motorickou funkci, které se se zvyšujícím se věkem mohou oslabovat.

Mohou zmírnit příznaky demence

Pravidelnou konzumací vlašských ořechů můžete odvrátit riziko vzniku demence. Tvrdí to doktorka Abha Chauhan ze Státního institutu v New Yorku. Podle ní nedostatečný příjem vlašských ořechů resp. látek, které obsahují může způsobit výrazné problémy s pamětí a učením a dokonce i ztrátu fyzické a emocionální kontroly. Co tyto stavy může odvrátit je vitamin E a flavonoidy, které ničí škodlivé volné radikály, které způsobují demenci.

Udržují srdce zdravé a silné

Vlašské ořechy by do svého jídelníčku měli zařadit i lidé trpící srdečně-cévními chorobami, případně ti, kteří jsou na základě genetiky náchylní na podobné komplikace. Obsahují totiž aminokyselinu zvanou L-arginin, která pomáhá uvolňovat cévy a udržovat normální krevní tlak. Riziko infarktu myokardu se také snižuje právě s pravidelnou konzumací vlašských ořechů. Mohou za to omega-3 mastné kyseliny a kyselina alfa-linolenová. Ty mají protizánětlivé účinky a snižují riziko vzniku krevních sraženin.

“Vlašáky” obsahují zdravé tuky

Přestože samotné ořechy obsahují velké množství tuků (100 g ořechů jejich obsahuje až 65 g), jde především o zdraví prospěšné nenasycené a polynenasycené mastné kyseliny. Množství lidí se jim právě pro tento fakt vyhýbá, ale pravdou je, že při správném dávkování jsou nezbytnou součástí zdravé životosprávy. Ořechy totiž obsahují i ​​vlákninu a bílkoviny, které při hubnutí organismus prostě potřebuje. Stačí, když je zapojíte do jídelníčku v podobě jedné hrsti v době svačiny či svačiny.

Toto jste o nich nevěděli: Chrání před cukrovkou

Schopnost chránit organismus před rizikem cukrovky mají všechny druhy ořechů, vlašské nevyjímaje. Podle studie, jejíž výsledky byly zveřejněny v magazínu Journal od Nutrition, už 28 g ořechů dvakrát za týden může snížit pravděpodobnost vzniku diabetu 2. typu až o 24%. Jejich pravidelná konzumace se však doporučuje i u pacientů, kteří diabetem již trpí.

Na vlasy i pokožku

Vlašské ořechy jsou bohaté na antioxidanty a vitaminy skupiny B. Ty chrání pokožku i vlasy před volnými radikály, díky čemuž dochází k posílení vlasových kořínků, zastavení nadměrného vypadávání vlasů, vyplnění jemných vrásek a zpomalení známek stárnutí.

Vlašské ořechy také zmírňují stres

Vlašské ořechy a olej, který se z nich vyrábí, obsahují velké množství vlákniny, antioxidantů, nenasycených mastných kyselin (zejména kyseliny alfa-linolenové) a omega-3 mastných kyselin, které kromě všech výše zmíněných účinků dokáží potlačovat i příznaky stresu. Organismus je díky nich schopen pružnější zvládat napjaté situace a v menší míře dochází k nabourání psychické rovnováhy.

Zdroj obrázku: Freeimages.com / Ula Kapala

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

[mashshare]

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.