Čističky vzduchu a zdraví – jak ji správně vybrat?

cistickaSvětová zdravotnická organizace uvádí, že alergie a astma se každým rokem vyskytují u stále většího počtu lidí. Potvrzují to i údaje Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR. Většina z nás tráví až 90 procent svého života uvnitř bytů a budov, kde je vzduch často více znečištěný než venku.

Ve vnitřním prostředí je totiž mnohem vyšší koncentrace látek, které mohou škodit lidskému organizmu – jde především o prachové částice, dráždivé látky, roztoči, chemikálie, tabákový kouř, plísně a plyn. Prevencí a osvětou těchto onemocnění se věnuje celosvětově uznávaný Světový den astmatu, ke kterému se nyní, stejně jako již v minulých letech, připojuje i Česká a Slovenská republika. Tento den připadá na 3. května.

Problém se stává závažnějším

V posledních deseti letech se tento problém stává stále závažnějším, a to především společensky. Pacienti, kteří jsou postiženi alergickým onemocněním nebo poruchou imunity, jsou totiž daleko méně výkonnější. Například v období pylové alergie mají zvýšenou teplotu, v noci se příliš nevyspí, nemohou dýchat nosem a v zaměstnání se pak necítí zcela svěží, což má vliv na jejich pracovní výkon. Kvůli tomu pak velmi často začnou trpět úzkostí z toho, že nejsou tak výkonní, pociťují zvýšený stres z obavy o ztrátu zaměstnání, který se špatně promítá do jejich zdraví. I lehká neléčená alergie se s velmi vysokou pravděpodobností změní během několika let na astma, což je nejzávažnější alergické onemocnění. Statistika nám bohužel říká, že každý osmý alergik se stane astmatikem. Astmatem trpí celosvětově asi 160 milionů lidí, v České republice to je zhruba 500-600 tisíc.

Pylové alergeny, prach, roztoči

Stejně jako pylové alergie, mohou mít na naše zdraví velký vliv i alergeny inhalační, a to prach a roztoči nacházející se v našich domácnostech či dalších prostorách, kde trávíme podstatnou část svého života. Skoro polovina ze všech alergiků trpí alergií právě na prach a na roztoče. Můžeme se proti tomu nějak bránit? Doktoři doporučují především pravidelné vysávání prachu kvalitním vysavačem a jeho utíráním z nábytku navlhčeným hadříkem. Doporučuje také čističku vzduchu, kterou má mnoho doktorů i ve své ordinací. “Je to skvělé zařízení hlavně do bytů v centrech měst, kde se nedá kvůli dopravě pravidelně větrat. Ideálním řešením je také do bytů alergiků, kteří se nechtějí vzdát svých domácích mazlíčků. Aby ale splnila svou funkci a dokázala ochránit před alergeny, měla by mít vícestupňový – ideální 5 stupňový – systém filtrace doplněn o generátor záporných iontů. Filtry pak pohltí škodlivé alergeny, zatímco záporné ionty vzduch osvěží a budou blahodárně působit na naši psychiku a sliznici. Plusem je i to, že s čističkou vzduchu můžeme větrat jen velmi krátce, což ocení alergici žijící ve městech,” říká spokojená doktorka, která má čističku doma i v práci.

Čistý vzduch je pro alergiky důležitý

Jak již bylo řečeno, čistý vzduch bez prachu a alergenů je důležitý pro alergiky. Jejich počet však neustále roste.
Vzduch, který dýcháte, ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale i celkovou pohodu – dopřejte si je všude, kde je to možné – především u sebe doma.

Jak správně vybrat čističku vzduchu? Výpočtem plochy místnosti, ve které bude čistička pracovat!

Ani v současné době není na trhu mnoho přístrojů, které bychom mohli nazvat čističkami vzduchu. Proto, pokud si takové zařízení chceme obstarat, musíme nejprve zjistit a pochopit, jak pracuje a jak si čističku vhodně vybrat právě pro náš domov, ať už si ji chceme obstarat ze zdravotních, stavebních či jiných důvodů. Pokud podceníme získání potřebných informací a správný výběr čističky, často pak můžeme narazit na problémy, například, že čistička filtruje vzduch nedostatečně.

Čističku vybírejme podle objemu vzduchu nebo plochy prostoru

Pokud si čističku vybereme špatně, může se stát, že ji doma zapneme a rozdíl skoro nepoznáme, ani když bude čistička v provozu nepřetržitě po dlouhou dobu. Stane se tak v případě, že jsme špatně vypočítali prostor, ve kterém chceme vzduch čistit a čistička zkrátka takový objem vzduchu nezvládá, je poddimenzovaná. Sama nám to však neřekne. Pouze budeme dýchat vzduch, který by mohl být o určité množství procent čistší. Zkrátka – můžeme si bez obav obstarat levnou čističku vzduchu, která dokáže efektivně přefiltrovat vzduch v obývacím pokoji, openspace s ní ale ani při nejlepší vůli nevyčistí.

Z předchozího odstavce vyplývá, že čističku vzduchu je nutno vybírat podle toho, jaký objem vzduchu je v místnosti, ve které chceme vzduch čistit. Proto nejprve musíme objem vzduchu vypočítat. Jak?

Místnost ve tvaru kostky: objem = a x a x a (a = délka stěny)
Místnost ve tvaru kvádru: objem = a x b x c (a = délka, b = šířka, c = výška)

Zkontrolujte si tak u každé čističky, do jakého prostoru je doporučená. Právě doporučená plocha už bývá pro snadnější orientaci při čistírnách uvedena v popisu. Plochu přitom vypočítáme následovně:

Plocha ve tvaru čtverce: obsah = a x a
Plocha ve tvaru obdélníku: obsah = a x b

Pokud čističku poddimenzujeme, bude to mít stejný efekt jako poddimenzovaná klimatizace, která, co se objemu vzduchu týká, funguje na stejném principu. Zkrátka nebude stíhat, i kdyby byla v nepřetržitém provozu.

Přitom účinnost čističky, která vyhovuje konkrétně danému objemu vzduchu, je 99% v samotném přístroji a 85% ve vzduchu místnosti, kde čistička slouží. Když ale dojde k nesprávnému výběru nebo čističku na čas umístíme do větší místnosti, než v jaké ji máme obvykle a pro jaký objem vzduchu je určena, efektivita filtrování vzduchu bude nepřímou úměrou klesat. Účinnost se nesníží přesně o konkrétní poměr čištěného prostoru, protože je zde nutné vzít v úvahu i další faktory, například průchodnost místností, teplota a vlhkost vzduchu nebo technologii čištění vzduchu.

Do domácnosti, kde chceme obvykle vyčistit vzduch v obývacím pokoji nebo v ložnici, je ideální model čističky Clean Air Optima CA-366 určená pro prostory s do 40 m² (pracuje se zde s zmíněnou průměrnou výškou místnosti).

Vybrali jste správně, ale nevnímáte efekt?

Možná jste měli utkvělou představu, že jakmile u vás doma čistička vzduchu nějakou chvíli poběží, váš domov zaplní svěží až horský vzduch. Tak to ale nefunguje. Postupem času však můžete efekt spatřit v plynulém ústupu alergických reakcí nebo v menší agresivitě křížových infekcí, které dokáží hlavně na podzim a v zimě pěkně potrápit.

Než si objednáte čističku vzduchu, zvažte, v jak velkém prostoru ji chcete využívat. Je to mnohem lepší, než se později divit, že čistička nesplňuje vaše požadavky. V případě, že si s výběrem stále nejste jisti, neváhejte se zeptat přímo prodejce. Nevybírejte si nevyhovující produkty, když si můžete vybrat ty, které pro vás budou perfektní!

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

[mashshare]

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.